»Jok in kriki se slišijo še danes«

V nekdanjem koncentracijskem taborišču v Jasenovcu se je zbrala politična in diplomatska elita brez državljanov.

Objavljeno
22. april 2016 23.12
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik

Jasenovac – Bilo je komorno,­ toda napeto. Na osrednji ­državni slovesnosti v nekdanjem ustaškem koncentracijskem taborišču v Jasenovcu je bil skoraj ves hrvaški državni vrh brez predsednice Kolinde Grabar Kitarović, ki je na službenem obisku v ZDA. Ni manjkalo diplomatov, manjkalo je ljudi.

Jutro je bilo jasno. Varnostnikov in policistov v Jasenovcu, nekdanjem ustaškem koncentracijskem taborišču in prizorišču letošnje slovesnosti ob spominu na poskus preboja preživelih taboriščnikov, ni manjkalo. Nato so se zvrstili organizatorji in politiki.

Nekaj pred 11. uro se je začelo. Kolona politikov, ki so se dopoldne prijavili, da bodo položili venec ali šopek pod spomenik Kameni svet in prižgali svečo, je krenila na pot. Že pred časom so predstavniki Judov, Romov in srbske manjšine odpovedali udeležbo na osrednji državni slovesnosti zaradi relativizacije ustaštva. Kljub temu se je Hrvaška opoldne v Jasenovcu uradno spomnila več kot 83.000 žrtev nekdanjega ustaškega koncentracijskega taborišča.

Brez govorov

Ni bilo političnih nagovorov, številni predstavniki veleposlaništev, tudi slovenskega, so le položili vence, so pa zato prebrali pismo najstarejše preživele taboriščnice,­ 95-letne Pave Molnar. Ta se je zaradi tega razjezila, saj je v pogovoru za hrvaško televizijo RTL dala vedeti, da si ne želi, da bi pismo prebrali, a so organizatorji to kljub temu storili.

V pismu, ki ga je prebrala igralka Branka Cvitković, je Pava Molnar poudarila, da so ustaši v Jasenovcu morili ljudi samo zato, ker so bili druge vere in nacionalnosti. »Težko je pozabiti, ko ustaš zaradi enega aspirina ubije mlado Judinjo, ni mogoče pozabiti, ko srbske otroke ločujejo od mater, jok in kriki se slišijo še danes. Ti otroci, med katerimi so bili tudi nekaj dni stari dojenčki, so umrli od lakote in bolezni,« je hrvaška igralka na kraj, poln spominov in besa, ponesla besede Pave Molnar.

Koordinacije hrvaških judovskih občin ni bilo. Pred časom so sporočili, da jih na spominsko slovesnost v Jasenovac 22. aprila ne bo, ker država »zamegljuje resnico o ustaštvu in ustaših«.

Politična kolona

V tako imenovani politični koloni, ki se je vila od spominskega muzeja do spomenika v Jasenovcu, so poleg predsednikov parlamenta in vlade prišli tudi nekateri ministri in poslanci, prvič pa na slovesnosti ni bilo predstavnikov glavnih judovskih in srbskih združenj ter borčevskih in protifašističnih organizacij, saj so protestirali zaradi, kot so dejali, revitalizacije in relativizacije ustaštva v hrvaški družbi.

Koordinacija hrvaških judovskih občin je že pred dnevi pripravila svojo spominsko slovesnost. Zakaj? Predsednik skupnega odbora hrvaških judovskih občin Ognjen Kraus je v obrazložitvi dejal, da Hrvaška ne naredi nič, da bi se uprla valu ustaštva. Dodal je, da so se prav Judje, ki so se kot del uradne delegacije udeleževali spominskih slovesnosti v Jasenovcu, nenehno prilagajali protokolu, čeprav se z njim sploh niso strinjali. »Zdaj je tega dovolj, pika na i je zagotovo relativizacija in revitalizacija ustaštva na Hrvaškem,« je dejal.

Vzporedna slovesnost

Danes je bilo v Jasenovcu temačno. Politikov, aktualne hrvaške oblasti, se je trlo, manjkala je le predsednica Kolinda Grabar Kitarović, ki je na službeni poti v Združenih državah Amerike (mimogrede: tudi lani se ni udeležila slovesnosti). V njenem imenu pa je bil v Jasenovcu znani hrvaški filmski ustvarjalec Branko Lustig, ki je tam izgubil sorodnike.

Incidentov ni bilo, le eden od obiskovalcev, med navzočimi jih je bilo le za peščico, je polglasno vzkliknil, naj »fotografi raje fotografirajo narod kot politike«.

Na omenjeni slovesnosti Hrvaške koordinacije judovskih občin so bili tudi predstavniki predstavnikov srbskega sveta. Jutri bo imela svojo slovesnost še Zveza protifašističnih borcev, katere častni predsednik je nekdanji hrvaški predsednik Stipe Mesić. Napovedan je tudi prihod predsednika opozicijske SDP Zorana Milanovića.

Pestro je bilo tudi v nekaj kilometrov oddaljeni vasi Mlaka, kjer je bil ženski oddelek taborišča. Tam sta namreč Srbska pravoslavna cerkev in Srbski nacionalni svet pripravila ločeno spominsko slovesnost za žrtve ustašev. Zagrebško-ljubljanski metropolit Porfirije je dejal, da je »vsaka relativizacija zločina večji greh od tistega, ki so ga storili zločinci, ker sporoča, da je bil zločin upravičen«. V Mlaki je bil tudi hrvaški minister za kulturo Zlatko Hasanbegović.

Trg žrtev fašizma

Na zagrebškem Trgu žrtev fašizma se je sinoči zbralo nekaj tisoč ljudi. Protestirali so proti dogajanju, ki je »povezano z Jasenovcem«. Organizator je bilo protifašistično združenje, osrednja nit pa sporočilo, da se je treba upreti relativizaciji ustaštva na Hrvaškem. Številni so bili prepričani, da je to »antipod« proslavi v Jasenovcu.