Kljukasti križ na stadionu, pisma in aretacije

Hrvaška javnost odšteva ure do četrtka, ko bo Uefa izrekla kazen zaradi dogodka na splitskem Poljudu.

Objavljeno
19. julij 2015 20.24
Police officers are seen on a pitch where the faint pattern of a swastika is seen after the game between Croatia against Italy in Euro 2016 Group H qualifying soccer match at the Poljud Stadium in Split, Croatia, June 12, 2015. Croatia's 1-1 Euro 2016
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb

Zagreb – »Še danes, potem pa morata miniti še torek in sreda, potem bo vse jasno,« pravi eden številnih ljubiteljev hrvaškega športa. Zakaj? Zato, ker z velikim upanjem na ugoden izid pričakuje odločitev krovne evropske nogometne zveze, ki bo predvidoma v četrtek izrekla kazen zaradi nedavnega nič kaj prijetnega dogodka na splitskem stadionu Poljud.

Kot je znano, so neznani storilci pred junijsko nogometno tekmo med Hrvaško in Italijo na splitskem stadionu na zelenico narisali kljukasti križ. Svastika je najbrž izrisana s herbicidom. Policija neznane storilce še išče, a je menda že zelo blizu razkritju.

Hrvaško obnogometno dogajanje je čedalje bolj vroče. Evropska nogometna organizacija z Michelom Platinijem na čelu bi morala po svojih napovedih kazen zaradi dogajanja izreči že prejšnji teden, vendar so iz nogometnega štaba sporočili, da bo izrečena v četrtek, 23. julija. V najslabšem primeru Hrvaški, ki je vodilna reprezentanca skupine H, grozi izključitev z evropskega prvenstva 2016 v Franciji. Zaradi rasističnih izpadov hrvaških navijačev je morala Hrvaška tekmo proti Italiji igrati pred praznimi tribunami.

»Grob za hrvaški nogomet«

Vmes se je dogajalo marsikaj. Aretacije, policijske preiskave in – spet – tisti, ki športna prizorišča zlorabljajo za izražanje skrajnih političnih stališč. Začnimo z zadnjim: na tekmi 2. kroga kvalifikacij za evropsko ligo med Luko Koper in hrvaškim Hajdukom so se z bučnim in vztrajnim navijanjem izkazali gostujoči navijači, ki športna prizorišča zlorabljajo za izražanje ekstremnih političnih stališč. Tako se je na glavni tribuni stadiona Bonifika znašla hrvaška zastava, nad grbom pa je bil izpisan U, ki namiguje na ustaštvo. Delegat Uefe si je, razumljivo, zabeležil ta izpad.

»Zgodilo« se je tudi pismo, ki ga je na naslov Evropske nogometne zveze poslal hrvaški premier Zoran Milanović, v njem pa predsednika Platinija moledoval, naj bo kazen mila, saj da bi ostra kazen pomenila »grob za hrvaški nogomet«. Ta poteza hrvaškega predsednika vlade je bila precej dvolična in, kot pravijo mnogi, zlasti v službi predvolilne propagande; na Hrvaškem bodo kmalu, predvidoma 3. januarja 2016, parlamentarne volitve. Drugače si namreč ni mogoče razložiti take osladne in dvolične poteze. Reški časnik Novi list jo je označil za »salto mortale, s katerim premier Milanović pljuva v lastno skledo«, saj se je taisti predsednik vlade pred približno tremi leti precej osorno odzval na pismo Michela Platinija, ki je takrat na predsednika vlad Hrvaške in Srbije v zvezi z nogometnim navijaštvom in huliganstvom naslovil odprto pismo, v katerem ju je pozval, naj čim prej storita vse potrebno, da bi preprečili nerede, ustaško ikonografijo in pirotehnične baklade. Pismo je na Hrvaškem sprožilo val ogorčenja. Premier Zoran Milanović ga je celo označil za neprimerno, češ da on ni pravi naslov za reševanje tovrstnih težav. No, zdaj se je postavil na stran nogometa in moledujoče zaprosil Platinija, naj bo milosten do hrvaškega nogometa. Pri tem še zdaleč ni pozabljena izjava nekdanjega ministra za šport Željka Jovanovića, ki je hrvaški nogomet označil za – močvirje. Nekateri menijo, da se je izsuševanje močvirja že začelo, medtem ko so drugi prepričani, da se to še dolgo ne bo zgodilo.

Vstop v pisarne splitskega Hajduka

Vendar pa še ena nogometna zgodba polni časopisne stolpce na Hrvaškem. Gre za zgodbo o vodilnem dvojcu zagrebškega (in hrvaškega) nogometnega moštva Dinamo, ki ju Hrvaški urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) bremeni oškodovanja Dinama za najmanj 15 milijonov evrov, državni proračun pa za vsaj poldrugi milijon evrov. Malverzacije so menda trajale najmanj šest let, vpleten je bil domnevno tudi izvršni direktor Hrvaške nogometne zveze Damir Vrbanović.

Sodišče je do zdaj že sprejelo varščine, ki so jih v zameno za obrambo s prostosti ponudili vodilni dvojec zagrebškega nogometnega moštva Dinamo, brata Zdravko in Zoran Mamić, ter izvršni direktor Hrvaške nogometne zveze Damir Vrbanović, trojica pa je že zapustila zapor v Remetincu, a zgodba še zdaleč ni končana.

Hrvaški urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu je te dni »vstopil« tudi v pisarne splitskega Hajduka in sprožil preiskavo glede domnevno nenavadnih pogodb, povezanih s preprodajami igralcev. Močvirje, o katerem je pred časom spregovoril nekdanji minister Jovanović, še kar ostaja – močvirje; do celovitega izsuševanja je še dolga, po prepričanju mnogih predolga pot.