Leopard kliče Kondorja. Halo, halo!

V hrvaški stranki Most, ki s HDZ sestavlja vlado, so prepričani, da prisluškujejo Božu Petrovu.

Objavljeno
07. januar 2016 19.07
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb

Zagreb – Potem ko je predstavnik za odnose z javnostjo stranke Most Nikola Grmoja javno posumil, da hrvaško notranje ministrstvo, pravzaprav ustrezne službe, nadzirajo prvega moža Mosta Boža Petrova, se je začela valiti politična snežna kepa. Ta postaja vse večja.

»Povedal sem, kar sem vedel. To pa je, da sem pred dnevi dobil podatke, da je bil saborskemu odboru za notranjo politiko dostavljen dokument z naslovom Politična hobotnica Boža Petrova. V njem naj bi bili opisani vsi kontakti in srečanja Petrova [v času, ko se je Most začel pogajati o mogoči sestavi koalicije tako s SDP kot s HDZ, op. a.], iz česar bi se dalo izluščiti, kakšno odločitev bo sprejel Petrov, ki je bil po volitvah zagotovo najmočnejši politik na Hrvaškem,« je dejal Nikola Grmoja, ko je zapuščal urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok), kjer so primer začeli preiskovati.

Na Hrvaškem je primer dobil precejšnje politične razsežnosti. Razumljivo, saj Most in HDZ še kar sestavljata vlado, v njej pa naj bi prav notranje ministrstvo in urad za boj proti korupciji zase zahteval (prevzel) Most.

Hrvaški MNZ: Ne, mi pa ne!

V saborskem odboru za notranjo politiko (v stari sestavi, saj nov odbor še ni ustanovljen) so potrdili, da je dokument o politični hobotnici Petrova res dostavljen, tehnični minister za notranje zadeve Ranko Ostojić pa je v svojem slogu zavrnil vse obtožbe in namige, da naj bi ustrezne službe notranjega ministrstva nadzirale, spremljale ali prisluškovale Petrova. »Petrova pozivam na javno soočenje, da se pogovoriva o tem,« je še dejal hrvaški notranji minister.

Se je pa še enkrat oglasil Grmoja (Petrov za zdaj o vsem skupaj molči) in dejal, da je prepričan, da za to akcijo nadziranja, ki ni nikjer zabeležena, stoji SDP, pa tudi, da so Petrova spremljale nekdanje strukture HDZ. »Nedopustno je, da posamezne stranke uporabljajo državne službe za politične obračune. Na žalost hrvaška varnostna služba nemalokrat spominja na rdeče-modro torto, v kateri en del nadzira drugega in s tem izgubljata energijo za pomembnejše zadeve,« je še dejal Nikola Grmoja. Kot je še navrgel, je to tudi eden osrednjih vzrokov, zakaj si Most želi prevzeti ministrstvo za notranje zadeve in varnostno-obveščevalne službe. Mimogrede, želi si jih tudi HDZ, dokler pa se Most in HDZ o tem ne dogovorita, vse skupaj nadzira – SDP.

Štiristo strani obtožnice zoper Bandića & co.

Hrvaški urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu pa je posredno poskrbel za še en zaplet. Pred časom je namreč objavil, da so po opravljeni preiskavi vložili obtožnico proti dolgoletnemu zagrebškemu županu Milanu Bandiću in še 15 osebam v korupcijskem primeru Agram. Bandića in druge obtožence bremenijo korupcije, zlorabe položaja in pooblastil ter trgovanja z vplivom. Spomnimo: Bandića in še kakih deset oseb (z vrha zagrebške mestne uprave in javnega podjetja Zagrebački holding) so sicer priprli oktobra lani zaradi suma, da so v primeru Agram z različnimi malverzacijami, ki so potekale med letoma 2006 in 2012, tudi z zemljišči, oškodovali mesto za skoraj tri milijone evrov. Obtožnica je »debela« kakšnih 400 strani, pravnomočna še ni, a bi utegnila kmalu postati.

Je pa, po dobri stari hrvaški navadi, vsebina obtožnice že pricurljala v javnost, iz nje pa je mogoče razbrati, kako so številne lovke grabile za koristmi. In tudi komu pomagale do zaposlitve. Znana sta tudi vzdevka dveh najpomembnejših igralcev v tej zagrebški hobotnici, imenovani Agram. Eden je prvi mož glavnega mesta Milan Bandić, ki so ga prijatelji klicali Leopard. Drugi, to je šef Ciosa, centra za recikliranje kosovnih odpadkov, pa je Petar Pripuz, ki ga je Bandić klical Kondor. Mimogrede, med točkami obtožnice naj bi bile, kot pravijo »dobro obveščeni«, tudi nejasnosti, povezane s spremembami zagrebškega urbanističnega načrta zaradi gradnje sežigalnice odpadkov.

»Kar pri Kondorju najemi zabojnike, ki jih Čistoća [zagrebška komunalna služba, op. a.] nima. Dopiši aneks k pogodbi, da zadostimo pravilom,« je v enem od pogovorov, ki so jih spremljali kriminalisti, dejal Bandić, pravzaprav Leopard. Še vrsta »ocvirkov« je v obsežni obtožnici, ki naj bi dokazovala, da Milan Bandić - Leopard v resnici vleče vse niti v glavnem mestu. Ena tistih, ki jim je Leopard pomagal do zaposlitve, je tudi sorodnica znane hrvaške športne televizijske novinarke Mile Horvat. Horvatova je Bandiću - Leopardu kar po SMS napisala: »Šefe; sorodnica še zdaj ne more verjeti, da je dobila zaposlitev; res hvala. Poljub!«