Lovke Agrama tudi do Agrokorja?

Ugibanja o povezavah med Milanom Bandićem in Agrokorjem v rokah Ivice Todorića.

Objavljeno
06. maj 2015 19.44
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb

Zagreb – Dobrih šest mesecev po protikorupcijski akciji Agram, v kateri je bil poleg 18 ljudi na zaslišanje priveden tudi dolgoletni župan Zagreba Milan Bandić, ki je bil nekaj časa v priporu, nekaj časa na svobodi, nato spet v priporu, zdaj pa, z omejenimi pristojnostmi, spet vodi hrvaško glavno mesto, ta še ni končana.

»Akcija še dolgo ne bo končana, vsaj do takrat ne, dokler ne bodo opravljene vse preiskave,« pravi dober poznavalec razmer na Hrvaškem. Do takrat tudi ne bo znano, katere lovke preiskujejo v Hrvaškem uradu za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu ter do kod so že prišli, so le kakšni namigi.

Zagrebško županijsko sodišče je sredi aprila objavilo, da dolgoletni župan hrvaškega glavnega mesta Milan Bandić, ki je bil do takrat nekaj časa v priporu, spet lahko opravlja svoje naloge.

Bandića so lani zaprli zaradi suma korupcije ter ga izpustili ob rekordni varščini in pogoju, da ne sme opravljati županske funkcije. Pogoj, da ne sme biti v stiku s pričami v primeru Agram, še vedno velja, Bandić pa se spet rad postavi pred kamere, sicer bolj umirjeno in z neprimerno manjšim nasmeškom kot pred časom, ko ni skrival svojega navdušenja, optimizma in velikih načrtov.

Ustavno sodišče mu je tako omogočilo, da se bo s prostosti branil obtožb, da je oškodoval mesto in državni proračun za malo manj kot tri milijone evrov. Nič manj nepomembno pa ni, da je med zadnjim bivanjem v priporu, sredi marca letos, odstavil prvo podžupanjo Sandro Švaljek, ki je mesto vodila pet mesecev, vodenje hrvaške prestolnice pa zaupal svoji drugi podžupanji Vesni Kusin. Zakaj se je odločil za tako potezo, še ni znano. Pravi, da bo to razkril, ko bo za to čas, in ne takrat, ko bodo to od njega zahtevali novinarji. Nekateri pa kljub temu že menijo, da je Švaljekovo, ki jo je Bandić sicer rad pohvalil, odstavil pravzaprav zato, ker je domnevno »preveč tesno sodelovala« s preiskovalci. Vendar so to le neuradna ugibanja. Tako kot tista, ki pravijo, da sta pripravljala teren za politični puč v zagrebški skupščini, ki naj bi jo razpustili. Tako bi omogočili izredne volitve v Zagrebu, s čimer bi lahko pripravili vse potrebno za politično upokojitev Bandića.

Jabolko spora?

Bolj kot to so v teh dneh spet postala glasnejša ugibanja, ali naj bi se lovke protikorupcijske afere Agram dotaknile tudi prvega moža koncerna Agram Ivice Todorića. Že nekaj dni po lanskem oktobrskem začetku akcije je hrvaška televizija posredovala podatek, da je bilo del politične kampanje Milana Bandića leta 2009 tudi neko piarovsko podjetje, katerega lastnik naj bi bil predsednik uprave Agrokorja Ivica Todorić. Sporna vrednost je menda znašala 1,3 milijona evrov.

Takrat je bil tudi Bandićev volilni štab v poslovnih prostorih Agrokorjevega Almeria Centra, Bandić pa je v kampanji razdeljeval energetski napitek, ki ga je izdelovala Jamnica (del Todorićevega Agrokorja), ter jabolka, ki jih je zanj dostavljalo Todorićevo podjetje Agrofruktus.

Todorić sicer nikoli ni potrdil, da je financiral Bandićevo kampanjo, je pa ob neki priložnosti po volitvah kljub temu dejal, da mu Bandić ni plačal jabolk.

Urbanistični posli

Bolj kot jabolka nekateri mediji kot verjetno možnost preiskave povezave med Bandićem in Todorićem omenjajo zelo nerazumljivo zamenjavo zemljišča med mestom Zagreb in podjetjem Grokomp, hčerinsko družbo Konzuma. Mesto naj bi z Grokompom zamenjalo 10.000 kvadratnih metrov mestnih površin za neko staro, dotrajano zgradbo, veliko 840 kvadratnih metrov. Hrvaški preiskovalci so za tem poslom poizvedovali že leta 2007, vendar je bilo od takrat vse tiho. Zdaj naj bi preiskovalci spet odprli ta zaprašeni dosje. Zanima jih tudi, ali je Bandićeva mestna uprava res spremenila mestni urbanistični načrt le zato, da je omogočila spremembo namembnosti mogočne rezidence Kulmerovi dvori, v kateri domuje družina Todorić in je vredna malo manj kot tri milijone evrov.

Kulmerovi dvori, sedanja rezidenca dinastije Todorić, so bili dolgo registrirani kot hotel (brez kategorizacije). Sledila je obnova, ki je razburjala javnost, saj so nekateri trdili, da obnova ni bila narejena v skladu z dovoljenji. S spremembo mestnega generalnega urbanističnega načrta je nekdanji hotel postal legalen. Del protikorupcijske afere Agram pa so postali tudi Todorićevi odnosi do politikov, ki so se ga praviloma bali: od prvega hrvaškega predsednika Franja Tuđmana, nekoč najmočnejšega hrvaškega politika Iva Sanaderja, ki je zdaj v zaporu, do premierke Jadranke Kosor, ki jo Todorić menda drži v šahu s socialno bombo. Njegov imperij je s 65.000 zaposlenimi največji zaposlovalec v državi.