Na Madžarskem protesti pred obiskom nemške kanclerke

Na bežni obisk v Budimpešto bo priletela predsednica nemške vlade Angela Merkel.

Objavljeno
01. februar 2015 19.52
HUNGARY-PROTEST/
Boris Čibej, zunanja politika
Boris Čibej, zunanja politika

Budimpešta - »To niso demonstracije proti nemški notranji politiki, s protesti hočemo Merklovi pokazati, da Viktor Orbán ne predstavlja Madžarske, ko se dobrika Putinu, in da hočejo Madžari ostati del Evrope, čeprav premier tega ne vidi povsem tako,« je izjavil eden od organizatorjev današnjih demonstracij Balázs Gulyás.

Protestniki so se zbrali v enajstih madžarskih mestih, manjše shode pa so Orbánovi nasprotniki pripravili tudi v tujini: v Amsterdamu in Berlinu, na Dunaju, v Helsinkih, Londonu in New Yorku. V Budimpešti sta jih organizirala protestniška veterana, Gulyás in Zoltán Vajda, ki sta lani med drugim vodila tudi množične demonstracije proti uvedbi posebnega davka na internet, ki so prisilile vlado, da se je ukrepu odpovedala.

»Nočemo, da se Orbán skriva za Madžarsko. Nočemo, da Merklova stoji za Orbánom, ker oba pripadata isti evropski politični stranki, ampak hočemo, da gostja zastopa skupne evropske demokratične vrednote,« je za opozicijski časnik v angleškem jeziku Budapest Beacon povedal Vajda.

Zahodni komentatorji ugotavljajo, da prihaja Merklova v Budimpešto v težkih časih, ko se povečujejo napetosti med državama, ker da se Orbán vse bolj nagiba k Rusiji, hkrati pa povečuje davke in ostale obveznosti za nemška in druga tuja podjetja, ki delujejo na Madžarskem. Med zgolj peturnim postankom v madžarski prestolnici bo nemška kanclerka obiskala tudi tamkajšnjo sinagogo. »Glede na nemško zgodovino se nam zdi to zelo pomembno,« je povedal njen tiskovni predstavnik Steffen Seibert. Po njegovih besedah bo madžarska notranja politika pomembna tema pogovora med gostiteljem in gostjo, ki v zadnjem času opozarja na porast antisemitizma v Evropi.

V Berlinu so z nelagodjem opazovali, kako se je povečala priljubljenost madžarske skrajno desničarske stranke Jobbik, katere člani so javno izražali sovraštvo do Judov in Romov. V zadnjem času so voditelji stranke ublažili zlasti protijudovsko retoriko, toda, kakor se je diplomatsko izrazil Seibert, »dejstvo, da so v politični skupini, ki je na lanskih parlamentarnih volitvah dobila skoraj dvajset odstotkov glasov, navzoči določeni ksenofobični elementi, nas mora skrbeti«.

A gostitelj ni v skrbeh zaradi tega. V petek je izjavil, da od nemške kanclerke ne pričakuje kritik, saj da sta obe državi del Evropske unije. »Prepričan sem, da ni nobenih problematičnih vprašanj v dvostranskih odnosih med Nemčijo in Madžarsko,« je dejal Orbán. Analitik Tamás Boros je prepričan, da bo vsebina pogovorov ostala skrivnost tudi po koncu današnjega obiska nemške kanclerke. Zato bo po njegovih besedah obisk prinesel »zmago« tako opoziciji, ki bo trdila, da je visoka obiskovalka oštela Orbána, ta pa se bo hvalil, da je Merklova podprla njegovo »odpiranje na vzhod«.

»Tetka reši nas pred Orbánom,« se je iz protestnikov ponorčeval znani filozof Gáspár Miklós Tamás. Po njegovem mnenju njihove demonstracije zgolj izražajo njihovo »neuklonljivo željo«, da se vedno, ko imajo težave z domačimi oblastmi, oprejo na tujo silo. A to je prazen up, je prepričan Tamás, saj »tetko« trenutno zanima le vojna v Ukrajini.

Le petnajst dni po Merklovi prihaja v Budimpešto ruski predsednik Vladimir Putin. Tudi njega bodo pričakale demonstracije, a »tiste bodo drugačne, tiste bodo kritične do gosta,« pravi Gulyás, ki bo tudi eden od organizatorjev dobrodošlice Putinu.

»Časovna bližina teh dveh obiskov ustvarja občutek, da Nemčija in Rusija tekmujeta, kdo bo imel večji vpliv na Madžarskem,« ugotavlja Daniel Hegedus iz Nemškega sveta za mednarodne odnose s sedežem v Berlinu. »Malo je verjetno, da Madžarska ne bi sledila nemški smeri, a negotovost obstaja.« Zato po njegovem Merklova prihaja v Budimpešto zlasti zato, da zagotovi madžarsko podporo Nemčiji in evropski enotnosti in gostitelja posvari, naj ne povzroča »težav glede ruskih sankcij«.