Mencanje z imeni

Niti v HDZ niti v SDP se še niso odločili, kdo bosta njuna protikandidata Milanu Bandiću v bitki za Zagreb.

Objavljeno
26. februar 2017 19.11
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik
Zagreb – Zakaj največji stranki, HDZ in SDP, še ne predstavita svojih kandidatov za županski položaj v Zagrebu oziroma protikandidatov Milanu Bandiću, ki populistično teče že po šesti županski mandat? »Še je čas,« sporočajo iz strank, vendar si je večina opazovalcev enotnih, da je vzrokov za »zamujanje« najbrž več.

Najprej je tu zagotovo notranje dogajanje v strankah. V SDP so se kar precej časa pogovarjali, ali bi bilo dobro v bitko za položaj prvega človeka Zagreba pustiti predsednika stranke SDP Bernardića. Čez čas so le dojeli, da bi to bila precej tvegana odločitev, še zlasti če bi Davor Bernardić izgubil bitko. Bo pa zato, vsaj tako je slišati po strankarskih hodnikih, postal nosilec volilnega seznama SDP za zagrebško mestno skupščino. Drži tudi, da je največja stranka na levici močno kadrovsko podhranjena, kar posledično pomeni, da nima kandidata iz »rdečih« vrst, ki bi bil kos Milanu Bandiću. Zato je precej verjetna napoved, da bodo socialdemokrati podprli kandidatko svojih partnerjev z leve sredine – iz Hrvaške narodne stranke (HNS) – Anko Mrak Taritaš; ta stranka se je izkazala kot ena najuspešnejših članic nekdanje koalicijske vlade premierja Zorana Milanovića. A se pri pogajanjih med SDP in HNS o podpori Mrak Taritaševi zatika pri podelitvi drugih položajev, ki pridejo skupaj z zmago v Zagrebu, kot sta podžupan in direktor mestnega komunalnega podjetja, pri katerih menda vztraja SDP.

»Desna« desnica s svojo kandidatko?

Zapleta pa se tudi na desni strani, saj niti v HDZ nimajo osebe, ki bi lahko resno ogrozila Bandića. V tem trenutku, menijo nekateri politični zafrkanti, bi to uspelo verjetno samo hrvaškemu premierju Andreju Plenkoviću, ki je najbolj priljubljeni politik na Hrvaškem, a to seveda ni možno in bo HDZ morala nastopiti s kakšnim od svojih drugih kandidatov ali kandidatk.

Lahko da se bodo ponovile razmere izpred štirih letih, ugibajo analitiki, ko so v boj poslali svojo mestno svetnico Margareto Mađerić, za katero je bilo jasno, da bo zgolj olajšala volilno delo Bandiću. V Zagrebu se nekoč eden najmočnejših hrvaških socialdemokratov Bandić in lokalna HDZ povsem lepo razumeta.

Prav zamujanje z imenovanjem kandidata HDZ za župansko tekmo v glavnem mestu je sprožilo še eno ugibanje, in to zelo resno. In sicer: Ali bo hrvaška skrajna desnica za svojo kandidatko predlagala neodvisno saborsko poslanko z volilnega seznama HDZ Bruno Esih (je sicer članica saborskega kluba HDZ, a ni članica stranke), ki je na predčasnih parlamentarnih volitvah dobila veliko preferenčnih glasov v Zagrebu. Več sta jih dobila samo bivši šef SDP Zoran Milanović in aktualni premier Plenković. Bruna Esih je opazovalcem političnega dogajanja na Hrvaškem precej znana. Še zlasti kot tesna in dolgoletna sodelavka nekdanjega kontroverznega kulturnega ministra Zlatka Hasanbegovića, ki ne skriva ideološke nestrpnosti do »kolegov« z levice, še manj pa ideološke pripadnosti radikalni desnici.

Morebitna kandidatura Esihove – ob političnem mentorstvu Hasanbegovića – bi Plenkovića postavila v precej nelagoden položaj, saj bi najbrž prejela (nastopila bi kot samostojna kandidatka neodvisne liste) veliko več glasov volivcev desnice kot uradni kandidat HDZ. Res je tudi, da niti HDZ nima velikega kadrovskega bazena, iz katerega bi črpala imena morebitnih protikandidatov Milanu Bandiću.

Plenkovićev strah

»Je Plenkovića strah Hasanbegovića ali le dokazuje, da ga je strah povleči kakšno konkretno potezo, s katero bi se morda zameril enim ali drugim v stranki,« se sprašuje kolegica Iva Puljić-Šego.

Da se v HDZ nekaj dogaja, poznavalci opozarjajo že dlje časa, zato ni malo političnih komentarjev, ki dopuščajo tudi možnost hujšega prerivanja v vladajoči HDZ. Vendar še ne kmalu, nezadovoljneži z (ne)delovanjem Plenkovića naj bi počakali na izide lokalnih volitev, od katerih bo pač odvisno, ali je že prišel čas za rušenje strankarskega vodstva. »Vsak ima pravico do lastnega mnenja,« je edini Plenkovićev odgovor na vprašanje, kako ocenjuje trenutne razmere v stranki, ki jo vodi.

V vsem tem mozaiku pa je bržkone pomenljiva še ena podrobnost, ki kaže na politično mreženje v Zagrebu. Prav v teh dneh, ko je do javnosti prišla informacija o verjetni kandidaturi Brune Esih (v imenu desne desnice), je Milan Bandić podpisal sklep, da bo poslovne prostore sredi Zagreba dodelil avstrijsko-hrvaški organizaciji Častni pliberški vod (Bleiburger Ehrenzug). Gre za skupino, ki sicer skrbi za spominsko središče na Pliberškem polju, znana pa je tudi po konservativnosti in poveličevanju »tistega« časa. Navsezadnje je bil eden od članov tega voda tudi Zlatko Hasanbegović, strokovna sodelavka pri njih pa je Bruna Esih.