Migracije in potresi - neznosno italijansko breme

Italija v Bruslju brani proračun za prihodnje leto, primanjkljaj pa jim zvišujejo izredni izdatki za migracije in odpravo posledic potresov.

Objavljeno
01. november 2016 20.12
ITALY-QUAKE
S. V.
S. V.
Letos je čez Sredozemlje v Italijo prišlo že 153.450 migrantov, deset odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Minuli ponedeljek se je na Siciliji in v Kalabriji izkrcalo kakih 4300 ljudi, rešili so jih med severnoafriško in sicilsko obalo. Italija je preobremenjena, predsednik vlade Matteo Renzi je EU dal ultimat.

Italijanske nastanitvene kapacitete so prezasedene, premier je poudaril, da država prihodnje leto ne bo več zmogla poskrbeti za takšno število prišlekov, potrebna je radikalna rešitev. Prihode je treba omejiti do prihodnjega marca, je jasen Renzi: »Zdaj še lahko shajamo, prihaja zima in razmere na morju se bodo poslabšale, a časa je še največ šest mesecev.« Hkrati se predsednik vlade spopada s povečanjem proračuna za leto 2017, ki upošteva tudi porabo za migrante za prihodnje leto. Evropska komisija zahteva od Rima pojasnila za izredne izdatke zaradi migrantov in potresov, premier zagotavlja, da bi bil brez tega proračunski primanjkljaj pod dva odstotka BDP.

Ultimat

Renzi je zaradi prišlekov pred dnevi ponovil grožnjo z vetom na proračun EU. Spet je opozoril na pomanjkanje evropske solidarnosti v odnosu do držav, ki se spopadajo s številčnimi prihodi ljudi. »Namesto da odpirajo usta, naj odprejo denarnice.« Agencija AFP je poročala o pripravljenost Italije, da vloži veto na proračun Evropske unije za prihodnje leto.

»Če proti migrantom gradite ograje, potem lahko pozabite na italijanski denar. Če ne bodo sprejeli migrante, ne bodo dobili niti denarja,« je izjavil ministrski predsednik in se obregnil ob srednjeevropske članice, ki so zaprle vrata beguncem in priseljencem. »Evropi namenjamo 20 milijard evrov, nazaj lahko dobimo 12 milijard. Če nam želijo o migrantih pridigati države, kot so Madžarska, Češka in Slovaška, potem jim Italija sporoča, da sistem ne deluje več,« je povedal v intervjuju za italijansko javno televizijo Rai. Na izrecno vprašanje, ali je pripravljen uporabiti pravico veta in zrušiti proračun Unije, je Renzi odvrnil pritrdilno. Kritičen je bil do evropskih držav, ki so zavrnile sprejem prosilcev za azil v okviru evropskih kvot. Ponovno je opomnil, da se Evropa ubada z najhujšo migrantsko krizo po drugi svetovni vojni.

Podatki kažejo, da prišleki večinoma niso begunci, temveč ekonomski migranti, mladi moški iz Afrike, ki odhajajo s trebuhom za kruhom. Tihotapci z ljudmi v afriških državah z obsežnimi propagandnimi kampanjami spodbujajo izseljevanje v Italijo, v državah podsaharske Afrike z oglasi vabijo ljudi, naj se odpravijo čez morje.

Barikade

V deželi Emilija - Romanja je nedavno skupina prebivalcev v okolici Ferrare blokirala ceste in poskušala z barikadami preprečiti prihod 18 beguncev, med njimi je bilo tudi 12 žensk. »Italija, ki jo poznam, sprejema ljudi,« je izjavil premier. »Sramotenje Italije,« je komentiral notranji minister Angelino Alfano. Medtem pa je voditelj skrajno desne, protipriseljenske Severne lige tvitnil: »Strinjamo se s prebivalci Gora in Gorina.« Barikade v Gorinu so znak latentne krize.

V zadnjem času prečka Sredozemlje vse več ljudi, že tretje leto tihotapci z ljudmi izkoriščajo kaotične razmere v Libiji ter nasilje in revščino v Afriki nasploh za to, da v prenatrpanih čolnih vozijo migrante iz Afrike proti Italiji in Evropski uniji. V preteklih dneh so v več kot 40 reševalnih operacijah na morju rešili več kot 6000 migrantov in beguncev. Po različnih podatkih, ki jih navajajo nemške in avstrijske tiskovne agencije, te se sklicujejo na podatke italijanske obalne straže, ki je koordinirala reševanje, so našli tudi 14 oziroma 21 trupel. Med njimi je bilo truplo nosečnice, ki poti ni preživela. Po podatkih Združenih narodov je letos na poti iz severne Afrike prek Sredozemskega morja umrlo oziroma izginilo rekordno število – 3800 ljudi.

Renzi nenehno opozarja na pomanjkljivo sodelovanje držav članic Evropske unije. »Potrebujemo radikalno rešitev,« je komentiral ob nedavnem obisku na Siciliji. Spomnil je na predlog za sankcioniranje vzhodnoevropskih držav, ki zavračajo sprejem beguncev, z zmanjšanjem sredstev EU. Opozicija vseskozi napada vlado, da so ji ljubši tujci kot lastni državljani. Populistično Gibanje 5 zvezd izrablja dramatične številke prihajajočih ljudi za kritike in komentira, da premier nima nobenega vpliva v Evropski uniji in nobene ideje, kako urediti to vprašanje.

Pismo

Italijanski finančni minister Pier Carlo Padoan je medtem potrdil, da je rimska vlada pretekli teden od evropske komisije prejela pismo, v katerem Bruselj zahteva pojasnila glede italijanskega proračuna za prihodnje leto. Proračun za 2017. predvideva primanjkljaj v višini 2,3 odstotka bruto domačega proizvoda. Pri tem je poleg stroškov, ki jih ima Italija z nastanitvijo migrantov, treba upoštevati tudi uničujoči potres, ki je državo pretresel letos poleti. In te dni je bil v osrednji Italiji še en močan potres. Komisija pričakuje podrobnejše razlage, Italija zahteva več fleksibilnosti. Bruseljsko pismo je neprijetno za ministrskega predsednika, ki je pred referendumom o ustavni reformi v začetku decembra, izid je povezan tudi z Renzijevim političnim preživetjem.