»Naša država je zasedena!«

Turizem je Avstriji lani prinesel 24,5 milijarde evrov zaslužka. A kljub rasti je za zaposlitve manj zanimanja. 

Objavljeno
19. avgust 2016 20.33
Boris Čibej, Dunaj
Boris Čibej, Dunaj

Dunaj – Uradna statistika za najbolj vroča meseca v letu še ni znana, a v severni sosedi tudi letos pričakujejo bogat izplen od turizma, ki ji je lani prinesel 24,5 milijarde evrov. Toda upadanje števila pripravnikov v turizmu in gostinstvu kaže, da se kljub zaporednim rekordnim sezonam zaradi slabih delovnih razmer in nizkih plač zmanjšuje zanimanje za poklice v tej dejavnosti.

V Avstriji v zadnjih letih prihodki od turizma stalno naraščajo. Lanska poletna sezona je bila spet rekordna, čeprav je državo obiskalo kar tretjino manj ruskih turistov kot leto pred tem. Tudi v zadnji zimski sezoni so presegli prejšnje dosežke. Ko je pred enim mesecem statistični urad objavil, da so v prvi polovici letošnjega leta našteli 70,8 milijona prenočitev (povečanje za 4,2 odstotka glede na lansko leto), je podpredsednik vlade Reinhold Mitterlehner, ki skrbi tudi za gospodarstvo in turizem, izjavil, da je »naša turistična industrija znova dokazala, da je lahko zelo uspešna tudi v težavnih mednarodnih okoliščinah«. Zato, je dodal prvak ljudske stranke, država podpira podjetja v turistični dejavnosti s široko paleto nizkoobrestnega financiranja in povečuje sredstva za promocijo avstrijskega turizma.

Največ zaslužka na Dunaju

V Avstriji so imeli maja kar desetino več prenočitev kot v istem času lani, pač pa jih je bilo junija šest odstotkov manj kot lani. Toda konec julija, ko so po evropskih avtocestah nastajali kilometrski zamaški, so se glavni naslovi v avstrijskih medijih glasili: Naša država je v celoti zasedena. Številke so spodbudne, trendi obetajoči, toda statistika je lahko tudi zavajajoča. »Če številke pravilno analiziramo, ugotovimo, da so dobri zaslužki s turizmom večinoma le na Dunaju,« so pred enim letom zapisali v časniku Standard.

Iz sindikatov pa je pred kratkim prišlo opozorilo, da je zanimanja za poklice v tej cvetoči panogi čedalje manj. Če je bilo pred 11 leti v turistični dejavnosti še 14.441 pripravnikov, jih je bilo lani le še 9075, skrb vzbujajoči pa so tudi podatki o tem, da skoraj tretjina natakarjev in četrtina kuharjev izobraževanja ne konča.

Najhujši problem neprostovoljne nadure

»Industrija ni sposobna ustvariti normalnih odnosov. Delodajalci zahtevajo maksimum, ponujajo pa minimum,« je pojasnil predsednik sindikata turističnih delavcev Berend Tusch. Po njegovih besedah 1150 evrov neto mesečne plače za 40-urni delovnik ni ravno pretirana spodbuda za potencialne turistične delavce, kakor so pokazale ankete med njimi, pa so najhujši problem nadure: več kot četrtina jih mora opravljati neprostovoljno.