Nevihta se nikakor ne poleže

Hrvaška bo z današnjo parado začela praznovanja ob 20. obletnici operacije Nevihta.

Objavljeno
03. avgust 2015 19.00
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb
Zagreb – Z vojaško parado, v kateri bo 2200 vojakov, na ogled bo skoraj 400 vojaških vozil, na zagrebškem nebu pa bo tudi 24 letal, se bo danes na Hrvaškem začelo praznovanje ob dnevu zmage, državne hvaležnosti in 20. obletnici vojaške operacije Nevihta. Osrednja slovesnost bo jutri v Kninu.

»Vse vojske sveta slavijo svoje zmage s slovesnimi mimohodi. Prepričan sem, da bo hrvaški narod ponosen na vse, kar bo vojska pokazala na zagrebški paradi,« pravi načelnik glavnega štaba hrvaških oboroženih sil Drago Lovrić. Organizacija parade, ki bo stala približno dva milijona evrov, in zaradi katere je že od nedelje za ves promet zaprtih nekaj osrednjih ulic v glavnem mestu, pa že od prve omembe povzroča veliko trenj med hrvaško politiko.

Prepir je nastal, ko se je delu politike, predvsem premieru Zoranu Milanoviću, Zagreb zdel najprimernejše prizorišče za parado, saj je bila Nevihta, kot so govorili, »vsehrvaška vojaška akcija, zato je odločitev za Zagreb in njegove široke avenije logična odločitev«. Po drugi strani pa v HDZ menijo, da je pravšnje prizorišče le kraljevski Knin, simbol vojaško-policijske operacije, v kateri si je Hrvaška povrnila nadzor nad približno petino ozemlja, ki so ga v procesu razpadanja Jugoslavije zasedli hrvaški Srbi s pomočjo JLA. Najprej je tako menila tudi hrvaška predsednica in vrhovna poveljnica hrvaških oboroženih sil Kolinda Grabar-Kitarović. Po številnih sestankih in težkih besedah je obveljal kompromis, da bo parada v Zagrebu, dan pozneje, pa še osrednja slovesnost v Kninu.

Današnja slovesna predstavitev opremljenosti hrvaške vojske je imela namero postati velika mednarodna vojaška parada, a je na koncu ostalo le pri »domačih« sodelujočih. Eden od vzrokov je najbrž tudi odklonilno stališče Srbije, ki nenehno zagovarja trditev, da je »zmagovalna operacija Nevihta pravzaprav največje etnično čiščenje po drugi svetovni vojni«, zato je tako praznovanje in razkazovanje – neokusno.

Jutri, natančno ob 9.43 se bodo v Kninu oglasili cerkveni zvonovi in napovedali osrednjo državno proslavo ob dnevu zmage, državne hvaležnosti in 20. obletnici vojaške operacije Nevihta. Zmagi se bo na kninski trdnjavi v sredo poklonil celoten državni vrh na čelu s predsednico države Kolindo Grabar-Kitarović, predsednikoma vlade in sabora, Zoranom Milanovićem in Josipom Leko, ter najvišjimi predstavniki vojske in veteranov. Skoraj tri metre visok spomenik prvemu hrvaškemu predsedniku in »očetu naroda«, kot pravijo Franju Tuđmanu, je že postavljen na trdnjavi nad Kninom. A tudi v primeru jutrišnje kninske proslave ne gre vse po načrtih. Predsednica Grabar-Kitarovićeva namreč noče biti v družbi Milanovića, predsednika sabora Josipa Leka ter načelnika generalštaba Hrvaške vojske Draga Lovrića in glavnega direktorja policije Vlada Dominića, ko bodo skupaj položili vence pred spomenik operaciji Nevihta 95. To bo raje storila sama oziroma v družbi veteranov in svojcev ubitih in pogrešanih v domovinski vojni.