Penceova sporočila naletela na plodna tla    

Članstvo Črne gore v Natu je dokaz, da si države Zahodnega Balkana še vedno želijo tesnih odnosov z ZDA. 

Objavljeno
02. avgust 2017 19.54
USA-BALKANS/PENCE
Jure Kosec
Jure Kosec

Podgorica - Ameriški podpredsednik Mike Pence je na zasedanje voditeljev držav Zahodnega Balkana, ki je potekalo v okviru pobude Jadranska listina, pripotoval z jasnim namenom. Njegova evropska turneja, med katero se je mudil še v Estoniji in Gruziji, se je vrtela okoli utrjevanja ameriških zavezništev na območju med Vzhodom in Zahodom, kjer se čedalje bolj mešajo interesi velikih sil.

Pence je voditelje, udeležence vrha ZDA-Jadranska listina spomnil, da sta blaginja in svoboda njihovih držav tesno povezani z varnostjo. Zahodni Balkan po njegovem kaže raznolikost zahodne civilizacije, ki si zasluži, da se jo proslavi in zaščiti. »Pod predsednikom Donaldom Trumpom bodo ZDA podpirale vse države v regiji, da se vključijo v evroatlantske integracije,« je poudaril drugi dan svojega obiska v Črni gori in zadnji dan svoje evropske turneje.

Mike Pence s soprogo Karen. Foto: Risto Bozović/AP

Ruska grožnja

Njegovo sporočilo državam Zahodnega Balkana ni bilo nič drugačno od tistega, ki ga je dal ameriškim zaveznicam na Baltiku in Kavkazu. Poudaril je, da ZDA nasprotujejo kakršnimkoli poskusom destabilizacije regije in še tretjič v zadnjih štirih dneh Rusijo izpostavil kot glavno grožnjo miru in stabilnosti na vzhodu ter jugovzhodu Evrope in jo obtožil, da je z različnimi dejanji poskušala preprečiti vstop Črne gore v Nato.

»Ruske namere so bile razkrite v zadnjem letu, ko so agenti s podporo Moskve poskušali preprečiti črnogorske volitve, napasti vaš parlament in celo izvesti atentat na vašega premiera,« je Pence dejal v ostro ubesedenem napadu, v katerem je spomnil na domnevni poskus državnega udara, ki ga je lani po navedbah črnogorskih oblasti ob pomoči dveh ruskih državljanov poskušala izvesti skupina srbskih nacionalistov.

Pence na letališču Golubovci, foto: Risto Bozović/AP

»Lahko vam zagotovim, da ZDA zavračajo kakršnekoli poskuse uporabe sile, groženj ali ustrahovanja v tej regiji in drugod.« Vsaka država mora po besedah ameriškega podpredsednika imeti pravico, da se odloči o tem, kakšna bo njena prihodnost. »Naš svet je danes bolj nevaren kot na katerikoli koli točki po padcu komunizma,« je prepričan Pence. ZDA se v teh časih zavedajo pomena zavezništev, slogan predsednika Trumpa »najprej Amerika« pa po besedah njegovega namestnika ne pomeni »samo Amerika«. »Vez med ZDA in Evropo je bila, je in vedno bo ključna, saj smo skupaj bistveno močnejši, kot bi bili narazen,« je vztrajal.

Spodbuda državam

Penceove besede so odmevale tudi v komentarjih ostalih udeležencev srečanja. »Naša evroatlantska opredelitev je trajna, zanjo ni alternative,« je povedal črnogorski premier Duško Marković in izrazil prepričanje, da o svobodni in mirni Evropi ni mogoče govoriti brez stabilnosti na Balkanu. Članstvo Črne gore v Natu je po njegovem spodbuda ostalim državam v regiji pri izpolnjevanju njihovih dolgoročnih ciljev. Predvsem Makedoniji, ki je po besedah makedonskega premiera Zorana Zaeva naslednja v vrsti za članstvo v organizaciji.

Mike Pence in Duško Marković. Foto: Savo Prelević/AFP

Vstop v zvezo Nato je za države Zahodnega Balkana ta trenutek bistveno bolj realna možnost kot čakanje na vstop v EU. »Črna gora se je kar pošteno namučila, da je izpolnila pogoje,« je novinarjem ob robu srečanja povedal slovenski premier Miro Cerar in potrdil, da Slovenija podpira tudi integracijo drugih držav iz regije v evroatlantske povezave in jim je pri tem pripravljena pomagati. »Države Zahodnega Balkana morajo postati del naše skupne evropske družine v okviru EU. Če te regije ne bomo navezali nase, ne bomo mogli zagotoviti stabilnosti na tem območju in lahko se zgodi, da bo ta del Evrope na dolgi rok izgubljen za EU,« je prepričan Cerar.

Premier je ameriškemu podpredsedniku med srečanjem na štiri oči zagotovil, da bo Slovenija še naprej ostala odgovorna članica zveze Nato, sestanek pa je izkoristil tudi za pojasnilo slovenskega stališča o arbitražni razsodbi, pri čemer je izrazil prepričanje, da bi se morale ZDA pridružiti drugim evropskim državam in podpreti spoštovanje ter implementacijo arbitražne odločbe. Pence se glede tega vprašanja, kot je potrdil Cerar, ni opredelil.