Predčasne volitve: Zagreb politično maje Hrvaško

Kaže, da bo župan Zagreba Milan Bandić, proti kateremu poteka preiskava, le odstopil.

Objavljeno
09. marec 2015 11.44
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb
Zagreb − Milan Bandić, ­župan glavnega mesta Hrvaške,­ je spet v središču politične ­pozornosti. Napovedal je, da bo odstopil in s tem omogočil predčasne volitve. Na njih bo sodeloval, čeprav proti njemu poteka ­preiskava.

Naj spomnimo: oktobra lani so hrvaški pravosodni organi v protikorupcijski akciji v skupini več kot desetih javnih funkcionarjev v Zagrebu privedli tudi prvega moža hrvaškega glavnega mesta Milana Bandića. Po mesecu, preživetem v priporu, in rekordni varščini je le zapustil pripor, vendar z nezmožnostjo upravljanja Zagreba in prepovedjo druženja oziroma komuniciranja z več kot 150 osebami, ki bi lahko vplivale na potek preiskave.

Politična kriza

Medtem ko postopek dokazovanja in prikaza državnih teles proti simbiozi politike in organiziranega kriminala v primeru Agram oziroma Bandić še poteka, je na drugi strani Milan Bandić vse bolj nervozen. Zagreb, ki ga vodi njegova­ pooblaščenka, kot velemesto sicer deluje, vendar vse bolj tone v ­politično krizo.

Iz različnih koncev in krajev medtem prihajajo pozivi, namenjeni Bandiću, naj odstopi in omogoči vzpostavitev normalnega (političnega) delovanja mesta, a se doslej nanje ni oglašal. Te dni je le sprejel povabilo in v pogovoru za četrti kanal hrvaške nacionalne televizije dal vedeti, da bo »najbrž zelo kmalu odstopil«, s tem pa omogočil razpis predčasnih lokalnih volitev v Zagrebu. Dodal je, da se bo udeležil (on in njegova »lista Milana Bandića« ali »Klub Milana Bandića«) lokalnih in splošnih parlamentarnih volitev, ki bodo najbrž še letos. Slišati je celo, da se bo stranka Milana Bandića najbrž imenovala »Milan Bandić 365 – stranka dela in solidarnosti«, ustanovil pa naj bi jo konec tedna.

Ni skrivnost, da je Bandić kot osebnost zaznamoval hrvaško glavno mesto, ki je absolutno politično središče države, in Hrvaško nasploh. Je populist, ki ga imajo radi branjevke in upokojenci, estradniki in olimpijski zmagovalci.­

V svojem populizmu in politični ter vsesplošni samovšečnosti se je odločil, namesto da bi se pravočasno ustavil in odšel v politični pokoj, da bo raje nadaljeval svojo pot na očeh javnosti. Ne glede na to, da prihajajo v javnost vedno nove podrobnosti iz preiskave v protikorupcijski akciji Agram o njegovi domnevni neprijavljeni lastnini, in ne glede na to, da mnogi menijo, da je v zadnjem času njegovo ­ravnanje neznosno.

V Klubu Milana Bandića že 5000 članov

Bandić je okoli sebe zbral »neodvisne« somišljenike, po nekaterih podatkih ima Klub Milana Bandića že približno 5000 članov. Aktivni so tudi v drugih političnih strankah, ki si želijo prevzeti Zagreb. SDP na čelu s predsednikom vlade in šefom stranke Zoranom Milanovićem še ne more preboleti poraza na lokalnih volitvah pred poldrugim letom, ko je kandidata SDP Rajka Ostojića, sicer aktualnega ministra za zdravstvo, hudo porazil sedanji župan Zagreba Milan Bandić, ki so mu Zagrebčani namenili nekaj več kot 170.000 glasov in mu tako omogočili peti mandat na čelu glavnega mesta. Zato pravzaprav ne preseneča napoved prvega moža zagrebškega SDP Davorja Bernardića, ki se že vidi kot naslednik Milana Bandića. Tudi zagrebška HDZ napoveduje zmago, vendar še skriva ime kandidata. Skoraj zagotovo pa se bosta proti Bandiću postavili Anka Mrak Taritaš, šefica mestne HNS, sicer tudi koalicijske stranke Kukuriku, ter Mirela Holy, prva dama stranke zelene levice Trajnostni razvoj ­Hrvaške (OraH).

Postopek je znan: Bandić o odstopu obvesti mestno skupščino, ki v osmih dneh o tem obvesti vlado. Ta razpiše volitve, ki morajo biti v 90 dneh od podane odstopne izjave. Po zdajšnjih »izračunih« političnih strank in ob dejstvu, da se Bandić ne bo premislil, bi bile predčasne volitve za šefa Zagreba junija.

Do takrat bo Milan Bandić, ki o sebi pravi, »jaz sem prav poseben in tudi povsem normalen«, ostal drugi najbolje plačani šef kakega velikega mesta na Hrvaškem. Prvi je župan Dubrovnika Andro Vlahušić, ki prejema 2765 evrov plače, kar je celo več od premiera Zorana Milanovića, ki na mesec zasluži nekaj več kot 2480 evrov.

Hrvaški mediji so objavili višino županskih plač v 15 največjih hrvaških mestih, ko sta člana stranke Akcija mladih v mestnem svetu Zadra zahtevala, naj tamkajšnjemu županu Božidarju Kalmeti plačo zmanjšajo za polovico, saj po njuni oceni ne opravlja svojih nalog. Kalmeta prejema nekaj manj kot 15.500 kun (2023 evrov) plače na mesec. Še najbolj zanimivo je, da Bandić z več kot 2380 evri plače še vedno prejema denar, čeprav je sredi omenjene pre­iskave zaradi domnevne korupcije in zato ne sme voditi mesta. Prav tako ­Vlahušić, čeprav je bil prejšnji mesec pravnomočno pogojno obsojen na šest mesecev zapora zaradi malverzacij z mestnim ­denarjem.