Predvolilna razprodaja generalov

Hrvaški generali so postali predvolilno orodje v rokah posameznih političnih strank.

Objavljeno
28. oktober 2015 20.09
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb

Zagreb – Nazivi častnih meščanov, nosilci volilnih seznamov v posameznih volilnih enotah ... Hrvaški generali, svojevrstni heroji hrvaške domovinske vojne v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, so zdaj, v času pred novembrskimi parlamentarnimi volitvami, predvolilno orodje posameznih ­političnih strank.

Hrvaški generali, udeleženci domovinske vojne v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, so na Hrvaškem junaki in skoraj nedotakljivi. Vsi jih želijo v svojih vrstah, vsi jih želijo imeti za častne goste svojih lokalnih prireditev. Želi si jih tudi aktualna dnevna politika, ki je prepričana, da bi ji prav generali utegnili prinesti odločilne glasove. Tudi na letošnjih parlamentarnih volitvah 8. novembra.

V sedanji levosredinski kukuriku oblasti na čelu s premierom Zoranom Milanovićem so se odločili, da bo nosilec njihove liste v 10. volilni enoti (območje Splitsko-dalmatinske županije od Baške Vode proti jugu in celotna Dubrovniško-neretvanska županija) zdajšnji obrambni minister Ante Kotromanović, tudi aktivni udeleženec domovinske vojne in visoko pozicionirani član Hrvaške vojske. Na drugi strani se je opozicijska HDZ oziroma njena domoljubna koalicija odločila, da bo na vrh liste v tej volilni enoti postavila znanega upokojenega generala Damirja Krstičevića, člana na novo­ oblikovanega sveta za domovinsko varnost v uradu hrvaške predsednice Kolinde Grabar Kitarović.

Učne ure

Za zaplet je poskrbel aktualni minister za podjetništvo in obrt Gordan Maras, sicer član SDP, ko je, da bi dal veljavo strankarskemu kolegu Kotromanoviću, izustil, kako »se je Kotromanović (sicer upokojeni major) naučil veščin vojskovanja ob Gotovini, Krstičević pa v JLA«. Nastal je vik in krik, opravičevanja so se vrstila, pojasnjevanja tudi, Krstičević se je držal za glavo, Kotromanović je v pomirljivem tonu zatrjeval, da sta s Krstičevićem dolgoletna prijatelja, zdaj pa le politična nasprotnika, kar ne pomeni, da bo politika uničila njuno prijateljstvo. Komu med njima bodo volivci namenili več glasov, bo znano v nedeljo, 8. novembra, v večernih urah.

Za nekaj več pozornosti in morda za »vabo« nekaterim volivcem je poskrbel tudi prvi mož Zagreba Milan Bandić, ki si s svojo stranko prav tako želi sesti v hrvaški parlament in sooblikovati ne le zagrebške, ampak tudi hrvaško visoko politiko. Odločil se je podeliti naziv častnega meščana generalu Anteju Gotovini (sicer častnemu občanu že skoraj desetih hrvaških mest). Ob nedavni izročitvi listine in lovorjevega venca, ki ga zagrebška skupščina izroči dobitniku ob imenovanju za častnega meščana, je Bandić »skromno spomnil«, da je ta čast pred dvema mesecema doletela tudi generala Mladena Markača. Ta je skoraj istočasno, kot je kolega Ante Gotovina postal častni meščan Zagreba (in se na seznamu pridružil Josipu Brozu - Titu, Vuku Karadžiću in drugim), postal častni meščan občine Konavle.

Kamenček dnevne politike

Vpletanje hrvaških generalov v dnevno politiko ni nič nenavadnega. Tako je v predvolilni kampanji takrat še kandidatka za predsednico Kolinda Grabar Kitarović napovedala, da bo rehabilitirala petnajst hrvaških generalov, ki so podpisali razglas, v katerem so odčitali oblasti politično lekcijo o ohranjanju vrednot domovinske vojne. Pismo, prvi podpisnik je bil Ante Gotovina, med podpisniki pa je bil tudi Damir Krstičević, je bilo odgovor na odločitev oblasti za tesnejše sodelovanje s haaškim sodiščem in na njene obljube o izročitvah hrvaških obtožencev. Nekateri so prepričani, da je bila zaradi te odločitve Hrvaška takrat na robu državnega udara, vendar so se razmere pozneje umirile, tedanji predsednik Stjepan Mesić pa je »upornike« takoj upokojil.

Za zdaj predsednica še ni izpolnila napovedi, je pa oblikovala svet za domovinsko varnost, ki vodi »strokovne razprave o vprašanjih nacionalne varnosti« in svetuje predsednici Kolindi Grabar Kitarović. Vanj je med drugim imenovala upokojena generala Anteja Gotovino in Mladena Markača, predseduje pa mu upokojeni general Damir Krstičević.