Prepričevanje žensk, naj se ne odločajo za splav

Vse več je potez nasprotnikov zakonske pravice do splava na Hrvaškem.

Objavljeno
02. december 2016 18.45
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik
Zagreb – Nasprotniki zakonske pravice do splava postajajo na Hrvaškem vse aktivnejši. Morda delujejo bolj potihoma, vendar kljub temu tako glasno, da njihovo delovanje ne ostaja nevidno in neslišno.

Krepitev konservativizma so prepoznali tudi v angleškem časniku Guardian in na svojih spletnih straneh objavili daljši prispevek balkanske raziskovalne mreže (BIRN) o tem pojavu. Poudarek so namenili dogajanju, povezanem z opravljanjem splava.

Osrednja nit članka je usmerjena na spletno stran klinikazapobacaje.com, ki deluje pod okriljem nazadnjaškega združenja Vigilare. Na tej spletni strani le na videz ponujajo pomoč ženskam, ki se odločijo za splav, ugotavljajo avtorji. V srčiki se skriva »nacionalna kampanja, usmerjena k prepričevanju žensk, naj se ne odločajo za splav«. Še zdaleč ni nepomembno, ugotavlja časnik, da so hrvaške oblasti doslej odločno zavračale vse pritožbe, ki so jih posamezniki poslali zaradi domnevnih kršitev delovanja spletnega portala in njegovo vsebino ocenili kot kriminalno. »V delovanju nismo odkrili nezakonitosti,« pojasnjujejo v institucijah. In se tako strinjajo z delovanjem kampanje za preprečevanje opravljanja splava.

Betlehem

Še najspornejša je povezava omenjene spletne strani z združenjem Betlehem Zagreb – centrom za nerojeno življenje, enim od petih združenj na Hrvaškem, ki ponujajo varno zatočišče nosečnicam, ki se zaradi razmer v družini ali kakršnih koli drugih težav odločijo za splav. Gre za to, da v omenjenem zatočišču manj pomagajo in bolj prepričujejo nosečnice, naj ne naredijo splav. Če se odločijo roditi, jim isti center celo omogoči brezplačno bivanje in hrano za najmanj eno leto.

Na Hrvaškem se je v zadnjem času, še posebno v zadnjem letu, okrepilo gibanje, ki odločno nasprotuje zakonski pravici do splava. Ti so zdaj dovoljeni v javnih bolnišnicah in v eni zasebni. Res je tudi, da vse več hrvaških zdravnikov zaradi ugovora vesti noče opravljati splavov. Zato je celo minister za zdravstvo, že pred dvema letoma, pozval državljan(k)e, naj primere prijavijo. Še kako je živ primer bolnišnice Sv. Duh v Zagrebu, ki je le ena od že skoraj desetine hrvaških bolnišnic, ki so se zaradi ugovora vesti njenih zdravnikov glasno uprle, da bi delale splave. Vse več je tudi zdravnikov, ki se temu upirajo. Zato nastajajo številne neprijetne situacije; tako je v bolnišnici v Kninu pred časom delo izgubila ena od babic, ki zaradi ugovora vesti ni hotela sodelovati pri postopku abortusa, nič presenetljivega niso niti izjave posameznih ginekologov, ki sporočajo, da so »zato, da otroke prinašajo na svet, ne pa zato, da jih ubijajo«.

Podatki kažejo, da se je v zadnjem času število legalno opravljenih splavov na Hrvaškem zmanjšalo, število prekinitev nosečnosti, v medicinski dokumentaciji zapisanih kot »spontani splav ali splav zaradi medicinskih razlogov«, pa povečalo za skoraj 50 odstotkov. Svojevrsten kamenček tega mozaika je odločitev poslancev desne HDZ, ki so že pred dvema letoma napovedovali, da se bo stranka po prihodu na oblast zavzela za odločno spremembo zakona in za obvezen posvetovalni pogovor z duhovnikom, preden bo ženska, ki je vernica, opravila splav. Ateistke in agnostikinje da se bodo morale pogovoriti s psihologom ali socialnim delavcem, so takrat napovedovali hadezejevci. Napoved zdaj menda ni daleč od uresničitve, saj je HDZ prevzela oblast.

Poljske izkušnje

Združenje Vigilare, pod katerim okriljem deluje domnevna sporna spletna stran, je bilo pred kratkim v središču pozornosti tudi zaradi priprave festivala tradicije in konservativnosti, na katerem je bil eden od osrednjih gostov Aleksander Stępkowski, nekdanji pomočnik poljskega zunanjega ministra, bolj znan kot avtor zakona o popolni prepovedi splava na Poljskem. Srečanje, na katerem je bil uradni govornik ob odprtju tudi hrvaški zunanji minister Davor Ivo Stier, je zaznamovala izročitev posebne nagrade združenju 40 dni za življenje, ki se zavzema za popolno prepoved splava. Pred kratkim je to združenje pripravilo molitve proti splavu pred nekaterimi hrvaškimi bolnišnicami, kar je očitno prepričalo strokovno žirijo združenja, da mu podeli posebno nagrado za delovanje.

Kaj se dogaja?

Gre za konservativno revolucijo? Po prepričanju zgodovinarja in odličnega poznavalca sedanjih razmer na Hrvaškem Hrvoja Klasića ne, ampak za konservativno evolucijo in različne procese, ki se zajedajo v vse pore delovanja družbe že od leta 1991. »Klerikalizacija družbe igra pri tem pomembno vlogo. Katoliška cerkev je danes pomemben »ustvarjalec mnenja«, ki za širjenje svojih stališč uporablja prižnice, šole, politična zborovanja, medije in različne nevladne organizacije, zadnje čase tudi bolnišnice,« pravi Hrvoje Klasić.