Protikorupcijska akcija v Zagrebu: Z zaslišanja nasmejan nazaj v pripor

Župan Zagreba Milan Bandić je zanikal obtožbe.

Objavljeno
21. oktober 2014 20.47
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb
Zagreb – Protikorupcijska akcija Agram, kot so poimenovali akcijo, v kateri je bil poleg 18 ljudi (štiri so danes izpustili iz pripora) na zaslišanje priveden tudi dolgoletni prvi mož Zagreba Milan Bandić, še ni končana. In še nekaj časa ne bo, menijo poznavalci. Vendar je tudi res, da je hrvaško pravosodje nepredvidljivo, zato lahko pričakujemo marsikaj, še dodajajo.

Na Hrvaškem še odmeva prijetje zagrebškega župana Milana Bandića – na čelu glavnega mesta je že štirinajst let – in 18 ljudi, večinoma iz vrha mestne uprave in javnega podjetja Zagrebški holding (Zagrebački holding). Hrvaški urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) Bandića in druge prijete bremeni upravičenega suma korupcije, zlorabe položaja in pooblastil ter trgovanja z vplivom. Neuradno jim očitajo številne malverzacije; gre predvsem za približno milijon evrov vredno pogodbo med mestom Zagrebom in centrom za recikliranje kosovnih odpadkov Cezar, ki je del podjetja Cios. Predmet preiskave so tudi spremembe mestnega urbanističnega načrta zaradi gradnje sežigalnice odpadkov ter domnevne goljufije z zemljišči, ki so jih v škodo mesta prodajali zasebnikom.

Spornih pa je menda tudi 1,3 milijona evrov iz Bandićeve kampanje pred predsedniškimi volitvami leta 2009. Hrvaška nacionalna televizija je dobila celo podatek, da je bilo del politične kampanje Milana Bandića takrat tudi neko piarovsko podjetje, katerega lastnik je predsednik uprave Agrokorja Ivica Todorić. Kriminalisti domnevno raziskujejo tudi kršitve predpisov pri javnih razpisih in zaposlitvah v holdingu.

Zanimivo pa je, da po eni strani do medijev prihaja zelo malo ali skoraj nič konkretnih informacij o preiskavi – razen da je župan Bandić zanikal vse obtožbe pa tudi, da se je z zaslišanja v prostorih Uskoka v pripor vrnil z nasmeškom –, po drugi strani pa so menda tako mediji kot sam Bandić že nekaj dni prej vedeli za aretacije. Osrednja časnika naj bi tako že od sredine prejšnjega tedna pripravljala posebne strani o Bandiću, Večernji list pa je celo objavil, da je Milan Bandić že od petka, torej dva dni pred prijetjem, vedel, da bo policija prišla ponj.

Zagreb mora delovati

Dejstvo je, da je Zagreb za Hrvaško izredno pomemben; navsezadnje se prav tu ustvari dobra tretjina bruto družbenega proizvoda. Tudi zato je povsem razumljiva izjava hrvaškega predsednika Iva Josipovića, ki je v odzivu na priprtje Milana Bandića dejal, da je to pač še en dokaz, da ne sme nihče, ki je na kakršnem koli javnem položaju, misliti, da je nedotakljiv. Dodal pa je tudi, da mora Zagreb delovati na vseh ravneh. Da bo milijonska prestolnica Hrvaške normalno delovala, je že obljubila tudi Bandićeva namestnica Sandra Švaljek. Vodstvo pomembnega segmenta v delovanju mesta, Zagrebškega holdinga, ki združuje delovanje javnih služb (od komunale, plinarne do mestnega prevoza), pa je namesto prav tako priprtega Slobodana Ljubičića Kikaša začasno prevzela dozdajšnja članica uprave Daniela Franić.

Miki na družbenem omrežju

Aretacija Milana Bandića pa je odprla še eno vprašanje, in sicer možnosti izrednih volitev. Na Hrvaškem so bile lokalne volitve lani, na njih je Bandić osvojil svoj peti mandat na čelu Zagreba, poleg tega mu je s svojo neodvisno listo uspelo zbrati večino v mestni skupščini. Nekateri zaradi dogajanja že zahtevajo izredne volitve, drugi menijo, da je treba počakati na razplet. Zagreb namreč za Hrvaško nima le izjemnega gospodarskega pomena, ampak tudi političnega. Na družbenem omrežju se je le nekaj ur po Bandićevem prijetju pojavila stran, na kateri obiskovalci izražajo »podporo in simpatije« šefu Zagreba. To jih je storilo že več sto, ki skoraj soglasno sporočajo: »Ne pusti se, Miki!«

Na svojih straneh mu je podporo izrazila tudi olimpijska prvakinja v metanju diska Sandra Perković, ki je tudi poslanka v zagrebški skupščini na listi Milana Bandića. Zagrebški Večernji list je opravil anketo z vprašanjem, ali naj Milan Bandić odstopi. Več kot 60 odstotkov od skupaj 1200 Zagrebčanov, ki so se nanjo odzvali, je odgovorilo: »Ne!«