Raziskava: Po padcu vlade potop HDZ

Prva izbira za skoraj 31 odstotkov anketirancev je stranka SDP. Sledijo ji HDZ, Most neodvisnih list in Živi zid.

Objavljeno
29. junij 2016 14.55
CROATIA-ELECTION/
Ma. Ja., STA
Ma. Ja., STA

Zagreb − Volivci so zaradi neuspešnega poskusa preoblikovanja vlade kaznovali največjo hrvaško politično stranko HDZ, piše Slovenska tiskovna agencija.

Stranki HDZ je podpora padla na 21,5 odstotka, kar je manj kot leta 2011, ko je pristala v opoziciji. Prva izbira za skoraj 31 odstotkov anketirancev je stranka SDP, je pokazala mesečna raziskava Crobarometer, ki jo je v torek objavila komercialna Nova TV.

Most neodvisnih list se je okrepil in ima nekaj več kot 12 odstotkov podpore, potem ko je od parlamentarnih volitev novembra lani izgubljal zaupanje volivcev in se je približal petodstotnemu volilnemu pragu, piše STA. Na četrtem mestu je Živi zid z nekaj manj kot osmimi odstotki, je pokazala anketa agencije Ipsos puls.

Vse ostale stranke so krepko pod petodstotnim volilnim pragom in imajo skupaj približno 17 odstotkov podpore. Najbližja vstopu v parlament je stranka Bandić Milan 365 − Stranka dela in solidarnosti z nekaj več kot dvema odstotkoma podpore, piše STA.

Nova TV ocenjuje, da bodo poslance zelo verjetno dobile tudi regionalne stranke Istrski demokratski sabor (IDS), Hrvaška demokratska zveza Slavonije in Baranje (HDSSB) in Pametno iz Splita, ker je raziskava kazala, da imajo na nacionalni ravni med enim ali dvema odstotkoma podpore, a bodo tekmovale samo v svojih regionalnih volilnih enotah, kjer lahko pričakujejo večjo podporo.

Neodločenih je več kot enajst odstotkov anketirancev, ki se bodo zagotovo ali verjetno udeležili parlamentarnih volitev.

Raziskavo so izvedli od sobote do torka med več kot 1200 polnoletnimi hrvaškimi državljani, ki bodo zagotovo ali verjetno glasovali za določene stranke, piše STA. Gre za prvo tovrstno raziskavo, potem ko je sredi junija sabor odpoklical premiera Tihomirja Oreškovića in hkrati desno hrvaško vlado na čelu s HDZ. Poslanci so se nato odločili, da bodo s 15. julijem razpustili sabor. Predčasne parlamentarne volitve je pričakovati v začetku septembra.