Salmonela prestrašila Hrvate

Potem ko je zaradi bakterije umrl petletni deček, so okrepili nadzor.

Objavljeno
29. november 2016 19.08
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik

Zagreb – Ko so inšpekcije pred kratkim potrdile salmonelo v jajcih in mesu v več trgovinah, je prodaja mesa upadla za 30 odstotkov; zgolj perutnine za približno 40 odstotkov, tako imenovanega rdečega mesa pa za četrtino. Kupci so prestrašeni.

Potem ko je zaradi salmonele umrl petletni deček, so hrvaške inšpekcijske službe močno okrepile nadzor hrane živalskega izvora. Nadzor je pokazal, da je več vodilnih trgovskih verig na Hrvaškem prodajalo meso, okuženo s salmonelo, ali pa so v skladiščih hranile zamrznjeno meso, ki mu je potekel rok veljavnosti. Večinoma je bilo to uvoženo meso iz Poljske, odkrili so tudi nekaj primerov zdravstveno oporečnega mesa proizvajalcev iz Madžarske in Italije pa tudi v sveži perutnini družbe Perutnina Ptuj – Pipo Čakovec, hrvaškega podjetja iz skupine Perutnina Ptuj.

Ribe namesto perutnine

Medtem so iz Hrvaškega združenja proizvajalcev mesa in mlečnih izdelkov Croatiastočar sporočili, da je prodaja mesa že upadla za 30 odstotkov, kar je več kakor ob pojavu ptičje gripe in bolezni norih krav. Po drugi strani se je za šestino povečal nakup sveže ribe (mimogrede: Hrvati pojedo na leto 8,5 kilograma rib, Slovenci sedem kilogramov, Francozi 20 in Španci 44 kilogramov) in za kar 21 odstotkov nakup zamrznjenih ribjih izdelkov.

Dogajanje so izkoristili proizvajalci mesa in mlečnih izdelkov in znova opozorili, da se z uvozom tujega mesa in mleka uničuje domača mesna industrija. To so podkrepili s podatki, da se je uvoz govejega mesa od vstopa Hrvaške v EU pred tremi leti povečal za 90 odstotkov, svinjskega mesa za 82 odstotkov ter mleka in mlečnih izdelkov za dobrih 70 odstotkov. Perutninskega mesa iz tujine je na Hrvaškem tretjino več, kot ga je bilo pred vstopom države v evropsko družino.

Namesto sežiga prepakiranje

Kmetijski minister Tomislav Tolušić je od izbruha afere vsak dan na očeh javnosti. To je še bolj vznemirila ministrova izjava, da je bil »zelo presenečen«, ko je izvedel, da so v nekem distribucijskem centru odkrili 50 ton mesa, ki so ga po izteku roka trajanja (namesto da bi ga pripravili za sežig) le prepakirali. Napovedal je spremembe zakonov, ki bodo okrepili nadzor hrane živalskega izvora.

Je pa najnovejša afera pokazala na še eno perečo težavo, to so številne inšpekcije, ki vsaka zase, brez enotnega nadzora, opravljajo svoje delovne obveznosti. Vsaka ima svoje pristojnosti, zaradi česar zapletov nikoli ne zmanjka, pa tudi nobena ni za nič kriva. »Poleg tega so v nadzor hrane vpletene še zasebne veterinarske postaje, kar je v EU osamljen primer,« meni novinarka Jolanda Rak - Šajn.

Lani so inšpektorji odvzeli in preverjali kakovost hrane na 2191 vzorcih, v 18 so med laboratorijskim preverjanjem živil našli bakterije Salmonelle Infantis in E. coli. Letos so jih odvzeli nekaj manj kot 2100, laboratorijske preiskave pa so pokazale navzočnost bakterij v skoraj 70 vzorcih; od perutninskega in telečjega mesa do čevapčičev. Najnovejša afera pa je vrh »salmonelske« gore, ki je v tem predprazničnem času dodobra prestrašila državljane Hrvaške.