September, Sanaderjev mesec

Nekdanjega hrvaškega premiera čaka ta mesec 16 sodnih razprav.

Objavljeno
08. september 2015 17.55
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb

Zagreb − Potem ko je hrvaško ustavno sodišče primer Hypo in Ina-Mol, v katerem je bil nekdanji hrvaški premier Ivo Sanader obsojen zaradi vojnega dobičkarstva, vrnilo na prvostopenjsko sodišče, je to že začelo delati. Iva Sanaderja pa ta mesec čaka kar 16 poti med priporom v Remetincu in zagrebškim sodiščem. Ter nazaj.

Tako zgoščenega »delovnega« ritma, napolnjenega s sodnimi obravnavami, najbrž že dolgo ni imel nihče na Hrvaškem, nemara pa niti zunaj meja naše južne sosede. Po včerajšnjem začetku ponovljenega postopka v primeru Hypo in Ina-Mol, v katerem je bil nekoč najmočnejši človek hrvaške politike Ivo Sanader obsojen na osem let in pol zapora zaradi vojnega dobičkarstva in podkupovanja, čaka Sanaderja še osem narokov iz tega primera, štiri zaradi primera Planinska (prekupčevanje s stavbo?), trije naroki pa ga septembra čakajo še na vrhovnem sodišču v primeru Fimi media, tako imenovani materi vseh Sanaderjevih afer.

Remetinec−sodišče−Remetinec

Prvo romanje Iva Sanaderja iz pripora v Remetincu (in nazaj) se je že zgodilo, saj se je ponovljeni postopek v aferi Hypo in Ina-Mol na zagrebškem prvostopenjskem sodišču začel včeraj.

Sodnik Ivan Turudić je novembra 2012 označil Sanaderja za vojnega dobičkarja in osebo, ki je izdala nacionalne interese, da bi zadovoljila svoje materialne potrebe. Za Hypo je Sanaderja obsodil na tri leta in pol zapora, za Mol pa na sedem let in pol, obe kazni je združil v enotno kazen osem let in pol zapora. Sodba je postala pravnomočna sredi lanskega leta, vrhovno sodišče pa je izrečeno kazen Sanaderju znižalo za poldrugo leto. Pred nekaj meseci je hrvaško ustavno sodišče razveljavilo pravnomočno sodbo, ker je sodišče med postopkom napačno ugotovilo dejstva in kršilo pravila postopka v Sanaderjevo škodo. Zdaj je primer na začetku, kot je razvidno iz sodnega razporeda, pa čaka Sanaderja ta mesec kar osem narokov, povezanih s tem primerom. Osrednja nit ponovljenega postopka pa bo, kot napovedujejo, razčiščevanje napak, ki jih je ugotovilo hrvaško ustavno sodišče v tem primeru.

Za Sanaderja pa bo ta mesec pomemben tudi zaradi razprav vrhovnih sodnikov o pritožbi na odločitev ustavnega sodišča, ki ni dovolilo, da bi se Sanader branil s prostosti. Prav afera Fimi media kot največja korupcijska afera na Hrvaškem je bila tista, ki je povzročila Sanaderjev padec. Namreč: sodišče je potrdilo obtožbe tožilstva, da je »Sanader vodil in organiziral kriminalno skupino, ki je prek oglaševalske agencije Fimi media iz hrvaških javnih podjetij in ministrstev odtujila najmanj deset milijonov evrov«. Del denarja je domnevno šel v črni sklad stranke HDZ, del pa v zasebne žepe, še zlasti Sanaderjeve.

Avstrija−Remetinec

Sanaderja so leta 2010 prijeli v Avstriji, sredi leta 2011 je bil izročen Hrvaški in sodišče mu je dovolilo, da se brani s prostosti. Vendar je ustavno sodišče preklicalo dovoljenje za branjenje s prostosti in znova aktiviralo preiskovalni pripor. Sledila je pritožba na vrhovno sodišče, odločitev pa tako Sanader kot njegova odvetniška ekipa še čakajo.

Štirikrat pa bo Ivo Sanader moral pred sodnico Jasno Smiljanić zaradi primera Planinska, v katerem ga zaradi domnevne preprodaje poslovnega objekta na Planinski ulici v Zagrebu obtožujejo oškodovanja državnega proračuna in pridobivanja osebnih koristi. Postopek je sicer v končni fazi, vendar je tudi res, da je bil ta kar nekajkrat prekinjen zaradi slabega zdravstvenega stanja osumljenega Sanaderja. Postopek bo kljub temu končan pridvidoma do konca tega leta.

Za zdaj pa ni napovedanega naroka za primer HEP-Dioki (gre za malverzacije s prodajo elektrike v javnem podjetju Hrvatska elektroprivreda), v katerem je Sanader tudi »glavni igralec«. Postopek je še na začetku, najmanj eno leto pa zaradi različnih razlogov miruje. Eden osrednjih vzrokov je bolezen Sanaderjevih soobtožencev Ivana Mravaka in Roberta Jezića.

Dogajanje, povezano s sodniško-priporniškimi romanji Iva Sanaderja, je na Hrvaškem spet postalo ena osrednjih dnevnih tem različnih pogovorov. Čas pred parlamentarnimi volitvami, ki bodo kaj kmalu na Hrvaškem, postaja čedalje bolj napet, na račun Sanaderja, nekoč najmočnejšega hrvaškega politika in prvega moža stranke vsemogočne in velike HDZ, pa bi si zdaj nekateri utegnili pridobiti kakšno politično točko. Drugi pa izgubiti. Navsezadnje bo kaj kmalu jasno, kam se bo obrnila ladja, na kateri po sodnem morju pluje Sanader; sam pa bo, kot pravi kolegica z Večernjega lista Ivana Jakelić, postal ali »polkovnik ali pokojnik«.