Ivica Dačić ustavil pilatuse in pripadnike garde na poti v Zagreb

Suverenost pod vprašajem: Vse kaže, da srbski zunanji minister vodi našo državno oziroma zunanjo politiko.

Objavljeno
16. julij 2015 21.11
Proslava Slovenske vojske na letališču v Murski Soboti, 15.5.2015, Murska Sobota
Rok Kajzer, Ozadja
Rok Kajzer, Ozadja
Ljubljana – Današnja odločitev vlade, da na vojaško parado ob 20. obletnici operacije Nevihta v Zagrebu ne pošlje desetih gardistov in treh letal, bo še dodatno utrdila prepričanje, da nimamo svoje zunanje politike. Na Ljubljano je tokrat pritisnil srbski zunanji minister Ivica Dačić.

Da bodo na paradi sodelovali pilatusi in gardisti, je pred dnevi potrdila obrambna ministrica Andreja Katič. Slovenija pa je z odločitvijo kabineta Mira Cerarja, »da pripadniki Slovenske vojske ne bodo sodelovali na slovesnosti ob dnevu zmage Republike Hrvaške«, ne samo domači, pač pa tudi tuji javnosti sporočila, da njeno zunanjo politiko ustvarjajo drugje. Tokrat v Beogradu.

Česa vlada ni povedala?

Hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović in premier Zoran Milanović sta namreč na Cerarja naslovila vabilo za udeležbo pripadnikov SV na paradi. Kljub temu da je obrambna ministrica že javno sporočila, da gardisti in pilatusi v Zagrebu bodo, si je vlada premislila. Po njeni interpretaciji gre za »občutljivo zunanjepolitično vprašanje za odnose v JV Evropi, ki je za Slovenijo strateškega pomena«.

Odpoved sodelovanja so dodatno »utemeljili« z informacijo, da večina zavezniških držav na slovesnosti ne bo sodelovala s pripadniki svojih oboroženih sil. Tisto, česar v vladnih papirjih ni, in kar nam je potrdilo več naših virov, pa je pravi razlog odpovedi sodelovanja: Ljubljano je, tako kot tudi več drugih prestolnic, kontaktiral srbski zunanji minister Dačić. Ta je sicer tudi javno že povedal, da bo vojaško sodelovanje držav na paradi razumel kot »protisrbsko«, vendar pa je srbsko zunanje ministrstvo lobiranje in pritiske v zadnjih dneh bistveno okrepilo.

V primeru Slovenije je bilo očitno uspešno.

Strah pred Srbijo

Ker gre za pravo razlago odpovedi, se postavlja vprašanje, ali ni zaradi tega na preizkušnji ne samo samostojna slovenska zunanja politika, pač pa se neizogibno postavi tudi vprašanje suverenosti. Naši sogovorniki, ki so nas opozorili na hude pritiske Beograda, ocenjujejo, da so pri odločitvi vlade botrovale tudi osebne povezave s srbsko politiko. Sicer pa je obveljala ocena, da je početje vlade sramotno, saj je s tem pokazala, da lahko en telefonski klic spremeni odločitev.

Slovenija bi se lahko težavam izognila s tem, da bi na prireditev poslala veleposlanika, vojaškega atašeja in visoke častnike (kar bodo denimo storile ZDA). Ker pa je Ljubljana šla korak naprej in obljubila še vojaške »okrepitve«, sprememba odločitve – ob več kot očitnih pritiskih Beograda – pošilja precej neugodno sporočilo o državi, ki se boji Beograda, ki je servilna, ki dopušča vplivanje in ki ji odločitve določajo v drugih prestolnicah.

To je namreč pravo »občutljivo zunanjepolitično vprašanje«, ne pa tisto, na katerega se sicer sklicuje vlada ob odpovedi udeležbe SV na paradi v Zagrebu.