Sokolska garda ukradla pesem Laibachu

Skupina bo hrvaško politično stranko tožila ne le zaradi kršenja materialnih pravic, ampak tudi zaradi blatenja mednarodnega ugleda in dobrega imena.

Objavljeno
16. oktober 2015 18.34
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb

Zagreb – Pravi vihar je povzročila nedavna predstavitev tako imenovane Slavonske sokolske garde, ki si jo je izmislil obsojeni hrvaški vojni zločinec Branimir Glavaš, ustanovitelj Hrvaške demokratske zveze za Slavonijo in Baranjo (HDSSB). Zaradi glasbene podlage ob dogodku – to je bila pesem skupine Laibach Geburt Einer Nation – pa bo dogodek bržkone končal na sodišču.

Že napoved ustanovitve Slavonske sokolske garde, katere »avtor« je hrvaški vojni zločinec Branimir Glavaš, ki je bil obsojen na zaporno kazen, ker ni preprečil umorov in trpinčenja civilistov, večinoma srbske narodnosti, v poslopjih nekdanjega sedeža sekretariata za narodno obrambo v Osijeku oziroma zaradi usmrtitve na obrežju Drave v največjem slavonskem mestu leta 1991, je povzročila precej pomislekov in negodovanja. Celo Vladimir Šeks, svetovalec hrvaške predsednice Kolinde Grabar - Kitarović, je dejal, da ga »spominjajo na črnosrajčnike«.

Potem pa se je zgodila predstavitev v eni od tamkajšnjih športnih dvoran oziroma telovadnic, kot se pač spodobi za »sokole«; seveda, odlično obiskana. Njeni režiserji so si zamislili tudi scenski dodatek v obliki promocijskega filma. Zanj so si kot podlago izbrali pesem Geburt Einer Nation skupine Laibach (album Opus Dei, leto 1987, Mute Records). In, čeprav je bila ta nemara povsem primerna za čas, prireditelje in kraj dogodka, udarili mimo!

Pesem je bila izbrana brez vednosti nosilcev avtorskih pravic oziroma skupine Laibach, ki se ji zdi, kot so povedali za beograjski B92, »nedopustna uporaba njihovih avtorskih pesmi kot promocijskih za določene paravojaške strankarske enote črnosrajčnikov, ki jih vodi obsojeni hrvaški vojni zločinec«.

»Ne spoznamo se na avtorske pravice …«

V Hrvaški demokratski zvezi za Slavonijo in Baranjo so začudeni, zagotavljajo, da »premalo vedo o avtorskih pravicah« pa tudi, da »se jim je zdelo, da je dovolj, če plačujejo prispevek hrvaškemu društvu skladateljev oziroma njegovi službi za zaščito avtorskih in sorodnih pravic, [slovenska različica Sazasa, op. a.], na tej podlagi pa tudi smejo uporabljati glasbo, ki si jo zamislijo«.

Takšnega »vijuganja« pa seveda v skupini Laibach ne priznavajo, zaradi česar bodo hrvaško politično stranko oziroma prireditelje dogodka ter avtorje predstavitvenega filma o Slavonski sokolski gardi – ta je bil del scenografije na predstavitvi garde, katere član je sicer tudi Glavašev sin – tožili. In ne le zaradi kršenja materialnih pravic, ampak tudi zaradi blatenja mednarodnega ugleda in dobrega imena skupine, ki je, navsezadnje, politično usmerjena čisto drugače, kot je radikalna desna (HDSSB).

V hrvaških glasbenih krogih in tudi v vodstvu hrvaškega društva skladateljev namero o tožbi skupine Laibach pozdravljajo, saj bi morala biti vsaka kraja kaznovana – tudi kraja glasbenega avtorskega dela.