Spopad titanov na Madžarskem

Spor nekoč tesnih zaveznikov, madžarskega premierja Orbána in vplivnega poslovneža Simicska, je dokončno ušel z vajeti.

Objavljeno
09. marec 2015 17.50
U. Č.
U. Č.

Spor nekoč najtesnejših zaveznikov, madžarskega premierja Viktorja Orbána in vplivnega poslovneža Lajosa Simicska, je očitno dokončno ušel z vajeti. Orbán je sicer navajen napadov iz različnih smeri in do zdaj jih je še vedno uspešno odbil, vendar napad tretjega najvplivnejšega Madžara lanskega leta (po javnomnenjski raziskavi) nikakor ni nekaj vsakdanjega. Sploh ker gre za »soborca«, nekdanjega srednješolskega sošolca, ki je z Orbánom sodeloval vse od časov padca komunizma. In nato obogatel z mrežo podjetij od gradbeništva do medijev.

Po uradni razlagi Simicske je konflikt zanetilo približevanje Madžarske Rusiji v zadnjih mesecih, zaradi česar se je poslovnež začel počutiti »nelagodno«, je povedal v intervjuju za spletno stran Mandiner.hu in na televiziji ATV.

Zaradi povezovanja Orbána s Putinovo Rusijo je Simicska zdaj prepričan, da je Orban že pred 30 leti, ob padcu komunizma, sodeloval z madžarsko tajno policijo in ji predajal podatke o oporečnikih. Doslej je verjel Orbánovi različici, da je bil on le žrtev tajne policije in ne njen informant, je povedal Simicska.

V ozadju spora pa so veliko bolj stvarni razlogi. Po zmagi na volitvah leta 2014 je Orbanov Fidesz (med soustanovitelji je tudi Simicska) sprejel vrsto zakonov, s katerimi je škodoval poslovnim interesom imperija Lajosa Simicske, vključno z uvedbo davka na oglaševanje v medijih. Sodeč po spletnih virih obkroža Simicsko ozračje skrivnosti; ni znano kdaj in kje se je rodil, niti kje je obiskoval osnovno šolo. V javnosti se ni pojavljal kar 15 let, od 1999, ko je zapustil funkcijo vodje državne davčne službe, vse do lanske jeseni. V tem času je potihoma gradil svoj poslovni imperij, v osrčju katerega je nekoč državno gradbeno podjetje KÖZGÉP.

Orbán je včeraj zavrnil očitke Simicske in jih pripisal njegovim »ranjenim čustvom«.