Srbija umaknila diplomate iz Skopja

V ozadju bi lahko bil pritisk Beograda na Skopje, naj glasuje proti članstvu Kosova v Unescu.

Objavljeno
21. avgust 2017 15.52
ap/Kosovo Serbia Vucic Diplomacy
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Beograd je umaknil vse diplomate iz Skopja. Po uradni različici so jih pozvali na konzultacije. Makedonski mediji še navajajo, da je srbsko veleposlaništvo, ki se je sklicevalo na ženevsko konvencijo, makedonsko oblast prosilo, naj okrepi varovanje veleposlaništva.

Srbska premierka Ana Brnabić je izjavila, da odpoklic diplomatov ni mala stvar. Vlada v Skopju je sporočila, da bo Makedonija pri glasovanju o članstvu Kosova v Unescu upoštevala stališče večine držav EU. Premier Zoran Zaev je še maja zatrdil, da bo njegova država pri glasovanju zavzela nevtralno stališče. v Beogradu in Skopju trdijo, da si bodo še naprej zavzemali za prijateljske odnose med državama.

V zadnjem obdobju v odnosih med Beogradom in Skopjem ni bilo nobenega zapleta, če zanemarimo običajni diplomatski pingpong. Nihče se tudi ni več spotikal ob potrditev nove vlade, ki je potekala v senci škandala med Skopjem in Beogradom, ker so objavljeni magnetogrami prisluškovanja pogovorov svetovalca srbskega veleposlaništva in sodelavca tajne službe Bia Gorana Živaljevića s prvakom Demokratske stranke Srbov Ivanom Stoilkovićem pokazali, da se Srbija vmešava v notranje razmere v Makedoniji.

Upravljanje srbske kulturne dediščine

Zunanji minister Ivica Dačić je pojasnil, da je imel Živaljević, ki je bil med krvavimi protesti med sestavljanjem sobranja, nalogo seznanjati Beograd z dogajanjem v Makedoniji. Novi predsednik Aleksandar Vučić je ocenil, da je za vsem zahodna tajna služba. Zaev zgodbe ni pogreval, ampak se je zavzel za ohranitev dobrih odnosov s Srbijo. Kljub dejstvu, da je srbska oblast nenehno odkrito podpirala prvaka VMRO-DPMNE Nikolo Gruevskega.

V ozadju umika srbskih diplomatov bi lahko bil pritisk Beograda na Skopje, naj glasuje proti članstvu Kosova v Unescu, ki je pred vrati. Pred dvema letoma Kosovo v generalni skupščini Organizacije ZN za kulturo Unesco ni zbralo potrebne dvetretjinske večine za članstvo. Srbija je bila odločno proti, Rusija je bila na njeni strani, Kosovo pa so podprle zahodne članice. Kosovu so zmanjkali samo trije glasovi.

Če bi Kosovo postalo članica Unesca, bi to pomenilo, da v svoje roke prevzame upravljanje celotne kulturne dediščine na svojem ozemlju − torej tudi pravoslavnih samostanov srbske manjšine. Ker Prištini ni uspelo zbrati dovolj glasov, naj bi se v skladu s predlogom Beograda vprašanje lastnine Srbske pravoslavne cerkve na Kosovu reševalo z dialogom o normalizaciji odnosov pod okriljem EU. Po poročanju Sputnjika je vlada v Skopju pripravljala predlog za podporo članstva Kosova v Unescu.

Mogoč je tudi pritisk Moskve na Beograd, kajti Rusija ne skriva, da je proti članstvu Makedonije v Natu. To je mogoče sklepati tudi na podlagi zahteve Moskve, naj ji Skopje posreduje magnetogram intervjuja makedonske ministrice za obrambo Radmile Šekerinske za ameriško agencijo. Po njenih besedah Rusija poskuša vplivati na ključne politične in varnostne razmere v Makedoniji, članstvo v Natu pa bi končalo takšno vmešavanje, ki ni niti malo prijateljsko.

Konec zgodovinskih nesoglasij

Beograd bi lahko združil moči z Atenami, ker tudi Srbiji tako kot Grčiji ne ustreza sporazum o prijateljstvu, dobrih sosedskih odnosih in sodelovanju za končanje zgodovinskih nesoglasij, ki sta ga v Skopju podpisala makedonski premier Zoran Zaev in bolgarski premier Bojko Borisov. Za čimprejšnje sprejetje sporazuma, pri katerem je Bolgarija že več let vztrajala in z njim povezovala svojo podporo prizadevanjem Skopja za članstvo v EU in Natu, si je Zaev prizadevati takoj po prevzemu premierskega položaja.

V sporazumu so predvideni podpora Sofije evroatlantskim povezavam Makedonije, dvostransko in multilateralno sodelovanje, razvoj prometnih povezav in komunikacij, poenostavitev carinskih in mejnih formalnosti, maloobmejno sodelovanje v infrastrukturnih objektih in olajšanje medsebojnih stikov med državljani obeh držav. V njem je poudarjeno, da državi nimata ozemeljskih zahtev druga do druge ter da bosta sprejeli ukrepe proti širjenju negativne politične propagande.

Srbija je Makedonijo o odpoklicu diplomatov seznanila z diplomatsko noto, makedonsko zunanje ministrstvo pa je še sporočilo, da bo skladno z dunajsko konvencijo o diplomatskih odnosih zavarovalo srbsko veleposlaništvo. Veleposlaništvo je zatemnjeno, pred poslopjem, po navedbah makedonskih medijev, ni okrepljenih policijskih sil.