Srečanje Milanovića z veterani se je sprevrglo v tragikomedijo

Posnetek srečanja, ki je pricurljal v javnost, je povzročil razburjenje; še posebno v Srbiji ter Bosni in Hercegovini.

Objavljeno
25. avgust 2016 18.36
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik
Zagreb – Da se je predvolilni sestanek predsednika SDP Zorana Milanovića in skupine veteranov hrvaške domovinske vojne namesto v konstruktivno­ srečanje sprevrgel v tragikomedijo, je bilo jasno takoj. Je pa kljub temu povzročil razburjenje; še posebej v sosednji Srbiji ter Bosni in Hercegovini.

Hrvaški politiki se te dni srečujejo z vsakim, ki si to želi. Mediji poročajo o srečanjih kandidatov, ki se bodo na septembrskih volitvah pomerili za položaje v saboru, s kulturnimi delavci, brezdomci, ekonomisti, podjetniki, na kavah so z »navadnimi« državljani. V tem predvolilnem času je prišlo na vrsto tudi srečanje Zorana Milanovića, vodje levosredinske SDP, s predstavniki veteranskih združenj. Ta imajo na Hrvaškem poseben položaj in ni politika, ki si ne bi želel njihove podpore. Ta je bila doslej »rezervirana« za desno stran političnega parketa.

»Srbija? Kup nesreče!«

Tako so sedli za isto mizo Milanović in veterani. Nekaj ur po srečanju pa so »pricurljali« v javnost posnetki sestanka in povzročili veliko slabe volje v sosednji Srbiji ter Bosni in Hercegovini. Milanović je namreč »brez dlake na jeziku« sporočil Srbiji, da je »kup nesreče, ki že 150 let ne ve, ali naj gre proti Makedoniji, Bosni, Hrvaški ali Bolgariji«. O Bosni in Hercegovini pa, da je ta država »brez reda, država, v kateri ni nikogar, s komer bi se pogovarjal. Bosna in Hercegovina pravzaprav sploh ni država,« je dejal Milanović. V Srbiji in BiH so se nemudoma odzvali in – milo rečeno – ponoreli.

Da so se posnetki s sestanka že čez nekaj ur pojavili na spletnih straneh hrvaških medijev, zlasti tistih, bolj naklonjenih SDP, ni nikogar presenetilo, tako kot ne dejstvo, da je Milanović nemudoma sprejel povabilo – nekateri ugibajo, ali je nemara to bil celo usklajen dogovor – ene od hrvaških komercialnih televizij (Nova TV), na njej pojasnil, da so na sestanku takoj uvideli, da veterani snemajo sestanek (brez Milanovićeve vednosti), in da je zato spregovoril tako, kot je.

Morda res drži, da je Milanović sprejel vabilo na sestanek dobrohotno in, seveda, v predvolilnem duhu. Navsezadnje je vsak glas na volitvah dobrodošel, če prihaja iz vrst veteranov, pa še bolj. Ob tem se je treba spomniti hrvaških veteranov, stoodstotnih invalidov domovinske vojne, ki so pred časom na Savski cesti, pred poslopjem ministrstva, postavili šotor s protestniki. Zahtevali so odstop ministra za veterane Predraga Matića in še nekaj članov njegovega ministrskega kabineta ter nenehno poudarjali, da jim levosredinska kukuriku oblast krati veteranske pravice.

Zahtevali so tudi pogovor s predsednikom vlade Zoranom Milanovićem, ki pa je odločno zavračal pozive, vendar je, kjer je le lahko, pripisoval politično odgovornost za proteste opozicijski HDZ in predsednici države Kolindi Grabar Kitarović. Zato bi lahko bil še bliže resnici pomislek, da se je objava posnetka s sestanka zgodila v režiji veteranov, ki so tako nameravali vrniti udarec Milanoviću. Oglasil se je tudi tehnični minister za veterane Tomo Medved (HDZ) in dejal, da se je Milanović na sestanku hotel »le prikupiti veteranom, zato je tudi tako govoril«, v SDP pa so prepričani, da je to »kuhinja« v režiji HDZ.

Na seznamu tudi Glavaš

Po vsej verjetnosti bo Milanović, prav zaradi tega posnetka, deležen še kakšne puščice iz sosednje Srbije ali BiH, na Hrvaškem pa bo to zlorabljeno zgolj v predvolilne namene. Tako kot so se upokojeni hrvaški generali prek političnega tednika Nacional spravili na upokojenega kolega, generala Damirja Krstičevića, ki se je znašel na volilnem seznamu HDZ. Kolegi mu očitajo, kako je obogatel, zlasti pa zgradil poslovno kariero na poslih z ministrstvom za obrambo, v tedniku omenjajo tudi vohunske dosjeje. Po mnenju kolegice iz Večernjega lista Ive Puljić Šego ni nič spornega, če kdo kogarkoli pozove na preverjanje vojaške poti, vendar to postane vprašljivo, če je vprašanje zastavljeno sredi predvolilne kampanje.

Precej prahu je dvignilo tudi obvestilo srbskih oblasti, da so na podlagi srbskega zakona o univerzalni jurisdikciji, ki omogoča srbskemu pravosodju sojenje za vojne zločine, storjene na celotnem območju nekdanje Jugoslavije, kar pomeni tudi hrvaškim državljanom, vložili obtožnico zoper nekdanjega ustanovnega člana HDZ in ustanovitelja stranke HDSSB (Hrvaška demokratska zveza Slavonije in Baranje) Branimirja Glavaša, in sicer zaradi vojnih zločinov. Glavaš je sicer že bil obsojen za vojne zločine (aferi Selotejp in Garaža), po prestani večletni kazni zdaj čaka na vnovično sojenje, saj sta tako hrvaško vrhovno kot pozneje ustavno sodišče razveljavila sodbe zoper njega.