Taborniki s Savske 66 končali protest

V Vukovarju nočejo šotora, v katerem so protestirali veterani, Rdeči križ tudi ne.

Objavljeno
02. maj 2016 23.14
CROATIA-WAR-VETERANS-POLITICS-DEMO
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik

Zagreb – Hrvaški vojni veterani­ so po 555 dneh končali protest pred poslopjem ministrstva za veterane, ki so ga začeli zaradi nezadovoljstva z delom prejšnjega ministra za veterane. Vendar je nastal nov zaplet. Protestniki si želijo prenesti šotor, v katerem so taborili, v Vukovar, tamkajšnji veterani pa ga nočejo.

Znamenitega protestniškega šotora, v katerem so od oktobra 2014 taborili pred poslopjem ministrstva za veterane na Savski 66 v Zagrebu, ker so bili nezadovoljni z delom prejšnjega ministra za veterane, ni več. Ko je predsednik združenja hrvaških vojnih invalidov Đuro Glogoški na novinarski konferenci potrdil, da bodo odstranili šotor in ga izročili muzeju domovinske vojne v Vukovarju, je nastal nov zaplet. Veterani iz Vukovarja so sporočili, da nočejo šotora v »svojem« muzeju domovinske vojne, saj naj ne bi bil povezan z dogajanjem med domovinsko vojno v Vukovarju in okolici. Zaplet je znova razdelil hrvaško javnost in že tako razdeljene veterane. In če vemo, da so več kot 20 mesecev trajajoči protesti že pred časom razdelili tako hrvaško javnost kot veteranska združenja, je na dlani, da je to nova »kost«, ki utegne sprožiti razprave na vročem hrvaškem političnem parketu.

Vukovar ni prostor za zagrebški šotor

»Menim, da šotor ne bo dolgo v Vukovarju, saj to ni pravi prostor zanj. Navsezadnje bi se lahko zgodilo, da bi si skupina veteranov zaželela postaviti v vukovarski spominski muzej domovinske vojne žar, na katerem so med domovinsko vojno pekli jagnje. Tako pač ne gre,« je dejal vodja štaba za ohranitev hrvaškega Vukovarja Tomislav Josić.

Šotor, ki so ga sredi noči pripeljali iz Zagreba v Vukovar, je v okviru ene od muzejskih vojašnic že postavljen, postavili so ga vojaki hrvaške vojske. »Vukovar potrebuje delovna mesta, ne takšnih daril,« je medijem dejal podžupan Vukovarja Marijan Pavliček. Šotora noče nazaj niti hrvaški Rdeči križ, ki je podaril šotor veteranom za čas protesta. Nekdanji minister za veterane Predrag Matić – zaradi nezadovoljstva z njegovim delom so veterani oktobra 2014 začeli protestirati – je sporočil medijem, da je na skrivaj prepeljan šotor pravzaprav poniževanje Vukovarja in domovinske vojne.

Zgodba s šotorom se bo bržkone vlekla še nekaj časa in še bolj sprla že tako sprte strani. Nekateri napovedujejo, da se že danes utegne zgoditi razplet, vendar tudi če se stvari razrešijo, bodo nasprotja ostala.

Zanimivo je sporočilo, ki so ga ob prekinitvi najdaljšega protesta na Hrvaškem do zdaj poslali veterani. Pojasnili so, da so se odločili za prekinitev protesta, ker so vzpostavili sodelovanje z ministrstvom za veterane, od katerega pričakujejo, da si bo prizadevalo za pravice vseh veteranov in njihovih svojcev, vključno s hrvaškimi vojaki iz BiH. Izrazili so zadovoljstvo, ker je bila izpolnjena njihova osrednja zahteva – odstop prejšnjega ministra za veterane Predraga Matića in njegovih dveh pomočnikov. Kot je znano, se je sprememba na čelu ministrstva zgodila po parlamentarnih volitvah novembra lani, po katerih je levosredinsko vlado nasledila desna vlada, v kateri ima večino Domoljubna koalicija na čelu s HDZ.

Kolinda na Pantovčaku, HDZ v saboru

Na Hrvaškem so pričakovali, da bodo veterani prekinili protest, ko bo prišla na oblast HDZ. Protest pa so prekinili nekaj tednov po prihodu novega ministra za veterane Toma Medveda iz HDZ, ki je zamenjal Mija Crnojo iz te stranke. Crnoja je odstopil po šestih dneh zaradi vrste afer in domnevnih kaznivih dejanj. Še bolj zanimivo je, da so protestniki odšli ne glede na to, da novi minister, ki se jim je sicer nekajkrat pridružil, doslej – razen lepih napovedi – še ni storil nič konkretnega, v državnem proračunu pa je prav za veterane hrvaške domovinske vojne kar 6 milijonov evrov manj, kot jih je bilo lani. Res pa je, da sta dva vidna člana protestov, Đuro Glogoški, predsednik združenja hrvaških vojnih invalidov, in Josip Klemm, eden izmed organizatorjev protesta, postala člana državnih komisij.

Hrvaška javnost je zbegana. Zagovorniki domoljubja in vladajoče Domoljubne koalicije menijo, da »stvari končno prihajajo na svoje«, na drugi strani pa je precej takih, ki menijo, da so »taborniki s Savske 66« le opravili svojo nalogo; pomagali, da je Kolinda Grabar Kitarović zavzela predsedniški Pantovčak, HDZ pa hrvaški sabor.