Ugrabljeni Hrvat: Zahteva skrajnežev, podprta z brutalno grožnjo

Ministrica je skupaj z družino ugrabljenega državljana že odpotovala v Kairo. Na Hrvaškem pa se pojavljajo pomisleki, ali je za ugrabitev odgovorna IS.

Objavljeno
06. avgust 2015 14.33
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Zagreb − Grožnja skrajne sunitske organizacije Islamska država, ki primarno deluje na območju Sirije in Iraka, svojo mrežo pa uspešno tke tudi v drugih bližnjevzhodnih in afriških državah, je za naše južne sosede postala še kako resnična. Skrajni islamisti v Egiptu so v sredo objavili posnetek, na katerem prejšnji mesec ugrabljeni hrvaški državljan Tomislav Salopek kleče prebira pismo, da ga bodo v 48 urah usmrtili, če egiptovska vlada iz svojih zaporov ne osvobodi muslimank.

Iz hrvaškega zunanjega ministrstva so sporočili, da je ministrica Vesna Pusić v stalnem kontaktu z egiptovskim ministrstvom, danes je tudi že odpotovala v Kairo, da bi sodelovala v prizadevanju za osvoboditev Salopeka, ki je kot podizvajalec delal za francosko multinacionalko CGG Veritas s sedežem v Parizu. Ta se ukvarja z geološkimi in geofizičnimi raziskavami ter ocenjevanjem naftnih zalog. Pusićeva je bila doslej tudi v stiku z družino ugrabljenega hrvaškega kartografa; soproga in sestra sta se ji pridružili na poti v Egipt. 

Enaintridesetletnega Salopeka, očeta dveh otrok iz kraja Strizivojna, so 22. julija ugrabili na poti v službo nedaleč od Kaira. Njegovi ugrabitelji menda prihajajo iz vrst skupine, ki je nekdaj delovala pod imenom Ansar Bei tal Makdis, nato pa je novembra, ko je sklenila zavezništvo z Islamsko državo, spremenila ime.

Gre za prvo ugrabitev tujca v Egiptu, potem ko je egiptovska vojska julija 2013 strmoglavila predsednika Mohameda Morsija in gibanju Muslimanski bratje napovedala vojno. Več sto pripadnikov gibanja je zaprtih, sledile so kontroverzne množične smrtne obsodbe.

Tuji mediji ugibajo, da se zahteva pripadnikov IS nanaša na 14 žensk, ki so jih aretirali leta 2013 in jih zaradi članstva v gibanju Muslimanski bratje obsodili na enajst let zapora. A skrajne skupine na Sinaju niso neposredno povezane z gibanjem, kot je za Jutarnji list pojasnil profesor Ivan Iveković, prav nasprotno. »Ni jasno, zakaj bi se sinajska organizacija zavzemala za ženske Muslimansko bratov, še posebej zato, ker posamezniki iz tega gibanja, ki jim je uspelo pobegniti, obsojajo dejanja IS.« Včeraj se je na spletnem portalu HTV že pojavili pomislek, da za ugrabitvijo stojijo pripadniki IS.

Profesor Iveković medtem ne izključuje možnosti, da je objava posnetka ugrabljenega in grožnja z njegovo usmrtitvijo v resnici povezana predvsem z današnjim slovesnim odprtjem prenovljenega Sueškega kanala, s katerim med drugim hočejo egiptovske oblasti svetu pokazati, da v državi znova vladata red in mir.