Umazano perilo Zorana Milanovića

Hrvaška socialdemokracija je v primežu notranjih prerivanj in očitkov na račun nekdanjega predsednika.

Objavljeno
03. februar 2017 16.56
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik

Zagreb – Veliko ugibanj, še več polinformacij. Hrvaška socialdemokracija se je znašla v primežu notranjih prerivanj in umazanega perila, ki bremeni nekdanjega šefa stranke Zorana Milanovića.

Ko je pred kratkim hrvaška javnost izvedela, da je Zoran Milanović, nekdanji šef socialdemokratov in premier, na račun stranke odpotoval v Albanijo, kjer naj bi ponujal svoje svetovalne storitve (medtem je odprl svetovalno podjetje EuroAlba Advisory), se veliko ljudi ni pretirano razburjalo. Le tu in tam so nekateri komentirali, da »tako pač je«. Zdaj, ko so mediji objavili račune poti, ki je s tem vnovič postala medijsko zanimiva, pa se je javnost, zlasti člani stranke, zdrznila. Na pot, ki jo je plačala stranka SDP, je Milanović odpotoval zgolj zaradi lastnih koristi.

Menda pa to niso edini računi, ki ga obremenjujejo. »Le na pravi trenutek čakajo nekateri, da objavijo še kakšne račune za zasebne večerje in celo nakupe oblačil,« je slišati po strankarskih hodnikih.

Milanović se je znašel v primežu pranja umazanega perila, ki ga na njegov račun objavljajo hrvaški mediji - vse več je tistih, ki so prepričani, da bi račune v javnost spravil sekretar stranke Zvane Brumnić, sicer človek, ki mu novi šef stranke Davor Bernardić močno zaupa - in lastnih ambicij. Veliko je namreč prepričanih, da bi se Milanović rad vrnil v politiko, seveda skozi velika vrata. Na dan so znova privlekli domneve, da se namerava potegovati za položaj hrvaškega predsednika na volitvah čez dve leti. Ni jih malo, ki si tega ne želijo, zato iz strankarskih arhivov vlečejo umazano perilo, ki meče slabo luč na nekdanjega šefa stranke, ki je že nekajkrat sam izjavil, da odhaja iz politike.

»Jastreb kroži okoli stranke«

Tudi te dni, ko je tarča očitkov zaradi preteklosti, je celo izjavil, da se v politiko ne namerava vrniti. »Vsi, ki se me bojijo, so lahko mirni, jastreb se ne bo vrnil,« je sporočil javnosti. Posredno se je s tem tudi odzval na izjavo »neimenovanega, vendar dobro obveščenega« socialdemokrata, ki je za tednik Globus dejal, da »Milanović kot jastreb kroži okoli stranke in čaka na svoj čas«.

Sicer pa je Zoran Milanović te dni vložil zahtevo, da mu prvega marca zamrznejo poslanski mandat v saboru. Prvega marca zato, ker še ni uredil določenih tehničnih zadev, to je zavarovanja za otroke in podobne zadeve, je pojasnil. Milanović je bil tarča številnih kritik, ker kot lani izvoljeni poslanec ni hodil v službo v parlament. Večkrat je pojasnil, da potrebuje počitek, potem ko je skoraj vse desetletje »garal dan in noč«.

Po volilnem porazu SDP in koalicijskih partnerjev na septembrskih predčasnih parlamentarnih volitvah je napovedal, da se ne bo več potegoval za vodilni položaj v stranki, ki jo je vodil devet let. Vodenje SDP je novembra lani na strankarskih predsedniških volitvah prevzel Davor Bernardić, od takrat pa podpora javnosti stranki peša.

King Kong iz SDP

So se pa nekateri v hrvaški socialdemokraciji pri tem spomnili na dogajanje ob razpravah o evropskem pripornem nalogu, po katerem mora vsaka članica izročiti obsojenca ali osumljenca, ki ga išče druga država EU. Tik pred vstopom Hrvaške v Unijo, ko so pristopno pogodbo ratificirale že vse članice, je hrvaški sabor sprejel amandmaje na zakonodajo, po katerih je bil evropski priporni nalog (eden ključnih aktov EU) na Hrvaškem razglašen za neveljavnega za kazniva dejanja, storjena pred 7. avgustom 2002. Zakon so v hrvaških medijih poimenovali lex Perković, saj je bil z njim zavarovan nekdanji udbovec in poznejši pripadnik hrvaške obveščevalne službe Josip Perković. Potem se je »zgodila« izjava hrvaškega premiera Zorana Milanovića, ki je dejal: »Preganjate lisico, izgnali boste King Konga.« Začele so se politične razprave o omenjenem nalogu, njegovem (ne)sprejetju in povezavah z agentom Perkovićem. Izkazalo se je, da je imel šef hrvaške vlade prav, saj se je na Hrvaškem začela mučna ideološka razprava o tem vprašanju.

Zdaj, opozarjajo razmišljujoči člani SDP, bi se zgodba utegnila ponoviti. »Vnovič preganjamo lisico, utegnili pa bi izgnati King Konga,« je dejal neimenovani sogovornik iz vrst SDP in dodal, da le s to razliko, da se bo namesto ideološke vojne, ki se dogaja v družbi, v stranki začela vojna očitkov na račun tega ali onega člana. S tem je odprl prostor za ugibanja, kaj bi se zgodilo, če bi oziroma ko bodo v javnost prišli še kakšni računi iz preteklih volilnih kampanj na lokalni ravni.

Navsezadnje pa si umirjanja žoge želi tudi šef stranke Davor Bernardić, ki je medijem sporočil, da je čas, da pustijo Milanovića pri miru, saj je jasno in glasno napovedal, da odhaja iz politike, z zahtevo za zamrznitev saborskega mandata pa je to tudi formaliziral.