Verbund v Avstriji opran kazenske odgovornosti

Tožilstvo kljub obremenilnemu izvedeniškemu mnenju odstopilo od pregona odgovornih v družbi.

Objavljeno
22. januar 2018 22.04
Mateja Kotnik
Mateja Kotnik
Celovec - Tožilstvo v Celovcu je po petih letih kazenske preiskave odstopilo od pregona v vseh postopkih proti avstrijskemu upravljavcu hidroelektrarn na Dravi Verbundu in odgovornim osebam zaradi ogrožanja splošne nevarnosti v času novembrskih poplav leta 2012.

»Ukinitev postopka je veliko razočaranje predvsem za tiste oškodovance, ki nimajo sredstev, da bi šli v odškodninsko pravdo proti Verbundu,« pravi celovški odvetnik Franz Serajnik. Po naših podatkih je brez možnosti za odškodnine, razen če ne bodo v Avstriji takoj začeli pravdnega postopka, ki pa je dražji kot v Sloveniji, poleg tega tožnikom ne omogoča pravdanja v maternem jeziku, ostalo skoraj 200 slovenskih oškodovancev. Ti ljudje se niso odločili za tožbe, ker niso imeli denarja, da bi sploh plačali sodno takso, kaj šele nadaljnje stroške sojenja. Neuradno naj bi Serajnik s skupino slovenskih odvetnikov zato že razmišljal o kazenski ovadbi zoper Verbund v Sloveniji.

Tveganje prevalili na oškodovance

Prepričan je, da ukinitev postopka ni v skladu z ugotovitvami nemškega izvedenca Stephana Theobalda, ki ga je naročilo tožilstvo. »V njem je Theobald ugotovil, da je Verbund dolgo upravljal svoje jezove v Avstriji po sistemu, ki ni zagotavljal predpisane poplavne varnosti. Verbund je po mnenju oškodovancev v želji po čim večjem dobičku prevalil tveganje na oškodovance, ki so zaradi poplave utrpeli veliko škodo. Kazenska odgovornost Verbunda je na dlani.«

Serajnik trdi, da je avstrijsko pravosodno ministrstvo to vedelo, a kljub temu ni ukrepalo. Po njegovem je zato senca krivde padla tudi na ministrstvo, saj tožilstvo v Celovcu ni neodvisno, temveč mu je podrejeno. »Ukrep tožilstva meče slabo luč na sosedske odnose in tudi na pravno državo, kot je Avstrija,« je zgrožen Serajnik.

Zastopniki oškodovancev - poleg Franza Serajnika še odvetniki Tomaž Rotovnik, Igor Virant in Davor Ozmec - bodo zahtevali pojasnilo tožilstva v Celovcu in uvedbo kazenskega postopka pri neodvisnem sodišču.

Odločitev tožilstva v Celovcu ne vpliva na tožbe proti Verbundu pred slovenskimi sodišči. Največ tožb je vloženih na Okrožnem sodišču v Mariboru. Na pravdnem oddelku vodijo 31 zadev v skupnem odškodninskem znesku 4,8 milijona evrov, na gospodarskem pa enajst zadev v znesku 95,1 milijona evrov. Med njimi je tudi tožba Slovenije proti Verbundu. Na ptujskem sodišču je vloženih 31 tožb za skoraj pet milijonov evrov, slovenjgraškem pa osem tožb za 2,7 milijona evrov.