Vukas: Arbitražno sodišče je hotelo Hrvaški odvzeti del ozemeljskih voda

Po neuradnih informacijah STA bo arbitražno sodišče objavilo sodbo predvidoma 17. decembra.

Objavljeno
31. julij 2015 13.13
Mo. B., Delo.si, STA
Mo. B., Delo.si, STA

Zagreb − Budislav Vukas, ki je odstopil kot hrvaški član arbitražnega sodišča, ki odloča o meji med Slovenijo in Hrvaško, je za hrvaško radiotelevizijo HRT, ki jo povzema STA, v četrtek zvečer dejal, da je sodišče hotelo Hrvaški odvzeti del ozemeljskih voda. Podrobnosti ni hotel izdati, ker da tega ne sme, je pa poudaril, da je temu najostreje nasprotoval.

Vukas je dejal, da sodišče še ni sprejelo nobene dokončne odločitve ter da je bilo predvideno, da bodo arbitražni sodniki do konca poletja podali mnenja o novem načrtu predsednika arbitražnega sodišča Gilberta Guillauma.

Menil je, da med poletno razpravo lahko vpliva na določene zadeve, ki mu niso bile všeč, a se je potem odločil odstopiti, posebej po sredini odločitvi hrvaškega sabora, da bodo prekinili arbitražni postopek. Kot je dejal, je svoj odstop na sodišču pojasnil tudi z ravnanjem slovenske strani, ki je nezakonito komunicirala med arbitražnim postopkom.

Kako se bodo zadeve nadaljevale, je negotovo, a je bilo predvideno, da bi decembra objavili odločitev, je še povedal. Po neuradnih informacijah STA bo arbitražno sodišče predvidoma objavilo sodbo 17. decembra.

Hrvaški pravni strokovnjak je še povedal, da je bil presenečen, ko je slovenska stran imenovala predsednika Meddržavnega sodišča Ronnyja Abrahama namesto Jerneja Sekolca. Kot je dejal, ni »najbolj elegantna rešitev«, da bosta v arbitražnem sodišču dva sodnika iz Francije.

Zapleteni postopek prekinitve arbitražnega sporazuma

Sodišče je javnost o Vukasovem odstopu obvestilo nekaj ur po tem, ko je hrvaška vlada formalno potrdila prekinitev arbitražnega sporazuma s Slovenijo. »Moja država, ki me je imenovala in katere državljan sem, se umika, in to na neki način narekuje tudi moj umik,« je za HRT v četrtek pozno zvečer pojasnil Vukas. Kdo bo njegov naslednik v petčlanskem arbitražnem sodišču, ni hotel ugibati.

»Glede na mednarodno pravo je postopek izstopa iz mednarodne pogodbe zelo zapleten, tako da bo postopek prekinitve arbitražnega sporazuma verjetno potekal precej časa in nisem prepričan, da bo arbitražno sodišče ugasnilo, posebej glede na stališča EU,« meni Vukas.

Sodišče v Haagu je še sporočilo, da mora v skladu z arbitražnim sporazumom med državama zdaj Hrvaška v 15 dneh imenovati novega arbitra kot člana sodišča, ki odloča o meji. Če tega ne bo storila, bo novega člana imenoval predsednik arbitražnega sodišča, še piše STA.