Zakaj država ne rešuje »blokiranih« državljanov?

Vlada pripravlja zakon o reševanju sistemsko pomembnih podjetij. Zakon je mnoge razjezil, nadeli so mu ime lex Todorić.

Objavljeno
27. marec 2017 19.15
jer-Agrokor
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik

Zagreb – Vrednost delnic Agrokorjevih družb na zagrebški borzi pada. Dobavitelji zahtevajo zagotovila, vlada sporoča, da intenzivno pripravlja načrt zakona, s katerim »nameravajo zavarovati hrvaško gospodarstvo v primerih, ko sistemsko pomembna podjetja ne morejo sama rešiti svojih poslovnih težav«. Predlog je precej razjezil državljane, ki so mu že dali ime - lex Todorić.

Ime spominja na razvpiti lex Perković, ki je časovno omejil veljavnost naloga za kazniva dejanja, storjena po 7. avgustu 2002; vlada ga je sprejela tri dni pred vstopom v Unijo in si s tem precej načela zaupanje Bruslja. Iz vlade sporočajo, da zakon ni mišljen posebej niti za Agrokor niti za Ivico Todorića temveč za vsa podjetja, ki se bodo soočala s krizo poslovanja. Oziroma za podjetja z najmanj 8000 zaposlenimi in najmanj 135 milijonov evrov obveznosti, ki jih »evidentno ne morejo izpolniti«.

Kdo bo reševal »blokirane« državljane?

»Zakon bo urejal postopek, ki v omejenem obdobju zagotavlja pogoje za prestrukturiranje družbe ob pravičnem obravnavi vseh upnikov. V najkrajšem možnem roku od začetka postopka se ustvarijo pogoji za izplačilo dobaviteljev in nemoteno poslovanje podjetja, medtem ko poteka finančno, lastniško in poslovno prestrukturiranje«, pojasnjuje ministrica za gospodarstvo Martina Dalić. Odločno zanika, da bi zakon predvideval vstop države v lastništvo družbe, temveč bo ta le nepristranski nadzornik postopka.

Državljane pa jezi, ker nihče ne razmišlja o dejstvu, da ima vsaka deveta delovno sposobna oseba v državi blokiran bančni račun. Več kot 320 tisoč jih, njihov dolg pa znaša skoraj 6 milijard evrov. Število se veča iz leta v leto, prav tako dolg teh ljudi; po nekaterih podatkih za približno 800 milijonov na leto. Kaj je torej treba najprej reševati? Usode velikih družb, kakršen je Agrokor, ali povprečnih državljanov?

Dobavitelji pri vodstvu Agrokorja

Z današnjega 45-minutnega sestanka dobaviteljev in vodstva Agrokorja ni veliko informacij. Znano je, da je Agrokor dobaviteljem dolžan kakšni dve milijardi evrov, zato je bolj ali manj enotna ocena - v pomanjkanju drugih informacij -, da so se dobavitelji na sestanku predvsem zanimali za zagotovila za izplačilo njihovih terjatev do koncerna. Kot je znano, sta največji upnici, ruski banki Sberbank in VTB banka Agrokorju že odobrili 350 milijonov evrov novega, t. i. premostitvenega, likvidnostnega posojila. Popoldne so iz Agrokorja sporočili le, da je »Ivica Todorić obvestil dobavitelje o trenutnih dejavnostih in poslovnih načrtih za stabilizacijo koncerna«.