Zaradi revizije spor med bošnjaškimi in srbskimi politiki

Ker je član predsedstva Bakir Izetbegovič napovedal, da bo vložil zahtevo za revizijo sodbe v tožbi BiH proti Srbiji zaradi genocida, so se sprli visoki predstavniki Bošnjakov in bosanskih Srbov.  

Objavljeno
19. februar 2017 18.09
reu BOSNIA-POLITICS/
S. H., STA
S. H., STA

Igor Crnadak, zunanji minister BiH, je danes potrdil, da je Meddržavnemu sodišču v Haagu (ICJ) poslal pismu, v katerem sodišče obvešča, da odločitev Bakirja Izetbegovića, bošnjaškega člana predsedstva BiH, da zahteva revizijo, ni posledica skupne odločitve vseh institucij in zato ni zakonita.

Veleposlanica BiH v Haagu Mirsada Čolakovič pisma ni hotela posredovati sodišču, saj je od Crnadaka najprej zahtevala, da ji pred tem posreduje odločitev presedstva, da je sploh pooblaščen za komuniciranje s sodiščem. 

Da pisma ne bodo posredovali ga je seznanil že Izetbegović, Crnadak pa je to označil za napad na državne organe in najhujši napad na daytonsko BiH. Prav tako je ocenil, da Bošnjaki uzurpirajo oblast in si prizadevajo, da bi blokirali delovanje predstavnikov srbske narodnosti v organih oblasti.   

Medtem pa je Izetbegović veleposlanici stopil v bran in dejal, da je zunanji minister zlorabil položaj, saj da ni pristojen za komunikacijo s sodiščem.

Še en spor

Izetbegović se je v podobnem sporu znašel tudi s srbskim kolegom v predsedstvu BiH, Mladenom Ivanićem. Ta je včeraj napovedal, da bo ICJ poslal pismu, v katerem bo pojasnil, da država BiH ne stoji za zahtevo po reviziji, ampak da gre za odločitev neformalne skupine, ki jo vodi Izetbegović. O reviziji namreč ni odločala nobena državna institucija.  

Izetbegović pa odgovarja, da lahko sodišču piše le v svojem imenu ter napovedal, da bo zahtevo za revizijo vložil v petek, 24. februarja, dva dneva pred iztekom desetletnega roka od izreka sodbe iz leta 2007.

Zunanji minister je zato že napovedal, da se bo takoj po tem odpravil v Haag, kjer bo sodišče seznanil, da gre za nepooblaščeno predstavljanje v imenu države.