Žarek upanja za opozicijo na Madžarskem

Stranka Fidesz premierja Viktorja Orbána je izgubila dvotretjinsko večino. Poraz bi lahko bil znak nezadovoljstva.

Objavljeno
24. februar 2015 20.11
Urban Červek, Maribor
Urban Červek, Maribor

Načrtovan odhod Tiborja Navracsicsa, nekdanjega najožjega sodelavca predsednika vlade Viktorja Orbána, na položaj evropskega komisarja, je sprožil nepričakovano zaporedje dogodkov, ki so močno zaznamovali madžarsko politiko.

Zaradi odhoda Tiborja Navracsicsa v Bruselj se je namreč sprostilo poslansko mesto, ki so ga zapolnili z nedeljskimi nadomestnimi volitvami. In v nasprotju s pričakovanji je v dvoboju v mestu Veszprem neodvisni kandidat Zoltan Kesz s podporo opozicijskih levih strank premagal Lajosa Nemedija iz vladajočega Fidesza.

Kot piše do vlade kritičen spletni portal Hungarian Spectrum, je poraz na nedeljskih volitvah za Fidesz boleč ne zgolj zaradi izgube dvotretjinske večine v parlamentu, ampak tudi zaradi dejstva, da je stranka izgubila poslansko mesto v kraju Veszprém, ki je bilo v njenih rokah skoraj dve desetletji. Mesto Veszprém velja za eno najmočnejših Fideszovih oporišč. Še lani na rednih parlamentarnih volitvah je sedanji evropski komisar Navracsics, rojen v Veszprému, gladko porazil opozicijskega nasprotnika z rezultatom 47odstotkov proti 28 odstotkov glasov. V nedeljo pa je neodvisni kandidat Kesz prejel slabih 45 odstotkov glasov, Nemedi dobrih 33. Izguba podpore v takšnem kraju je po mnenju omenjenega portala za Fidesz močno opozorilo, da jim podpora na terenu upada.

Podobnega mnenja so v osrednjih domačih časopisih. Zmaga opozicijskega kandidata je dokaz, da nasprotovanje Fideszu ni zaman, piše v uvodniku levo usmerjenega časopisa Népszabadság. V prav tako levo usmerjenem dnevniku Népszava urednik meni, da je poraz razbil mit o strankini nepremagljivosti, vendar država še vedno nima zrele opozicije, ki bi bila sposobna prevzeti vlado. Pri konservativnem dnevniku Magyar Nemzet, ki je blizu stališčem Fidesza, pa ugotavljajo, da bi moral Orbán poraz v Vazprému vzeti kot opozorilo in spremeniti politiko, saj izguba podpore pridobiva zaskrbljujoč pospešek. Ali bo opozicija ohranila pozitiven trend naraščanja podpore, bo znano kmalu, saj bodo kmalu nove nadomestne volitve zaradi smrti poslanca stranke Fidesz, prav tako v okraju Vazprém.

Razdeljena družba

Nekdanji premier Ferenc Gyurcsány je v odzivu na nedeljski poraz na kongresu svoje stranke Demokratska koalicija povedal, da se stranka že pripravlja na volitve, ki bodo po njegovem predčasno leta 2016. Stranka Fidesz sicer vztraja, da izguba dvotretjinske večine zanjo sedaj ni več tako zelo pomembna, saj so vse ključne reforme, za katere so potrebovali ustavno večino, že izpeljali; od leta 2011 so sprejeli nekatere sporne spremembe ustavnega zakona, ki so jih domači in tuji kritiki označili za nedemokratične, saj so posegle v številne zakone, ki zadevajo medije, sodstvo in volilni sistem.

Tibor Navracsics je priznal, da v Fideszu poraza niso pričakovali ter da morajo sedaj preučiti vzroke zanj in izdelati novo strategijo. Navracsics je eden ključnih mož stranke Fidesz, nekoč je velja za njenega ideologa. V prvi vladi Viktorja Orbána med letoma 1998 in 2002 je vodil kabinet predsednika vlade, v opozicijskih letih je bil vodja Fideszove parlamentarne skupine, od prihoda Fidesza na oblast leta 2010 pa je ves čas zasedal ministrski položaj. Po zmagi na lanskih volitvah je bil zunanji minister, dokler ni novembra prevzel funkcije evropskega komisarja za izobraževanje, kulturo, mladino in šport. Leta 2007 je napisal prelomni dokument Naša prihodnost, ki je tlakoval vrnitev stranke na oblast.

Kot je junija Navracsics povedal v intervjuju za Sobotno prilogo Dela, je madžarska družba že od nekdaj razdeljena. »Za vse obstajata dve stvari. Imamo dve državni himni, dve zastavi in tudi versko smo razdeljeni. Regionalno smo tradicionalno razdeljeni na zahodni, panonski del, ki je pripadal Rimskemu cesarstvu, in vzhodni del z drugačnimi značilnostmi. Zaradi 50 let komunizma pa je razcepljenost le še bolj poudarjena. Verjetno se bodo v naslednjih 25 letih zadeve umirile in bo možno sestavljati koalicije za sodelovanje prek barikad. Toda trenutno so vse stvari zelo razgrete, zato je delitev na desno in levo očitna.«