E-pismo bralke: Grobove se izkopljemo z zobmi

Ste tudi vi med tistimi srečneži, ki skočijo iz postelje polni energije po odličnem spancu s polnim srcem hvaležnosti za nov dan?

Objavljeno
01. januar 2013 17.02
mpi_Sobotna/mnenja
Tamara Laris
Tamara Laris
Ali pa ste nemara ves dan utrujeni, brezvoljni in z velikim energetskim primankljajem? Če se morda prištevate med nesrečneže, ki so po vsakem obedu utrujeni in napihnjeni, potem je ta prispevek kot nalašč za vas.

Prebava hrane je tista dejavnost, ki od nas zahteva največ energije; celo več kot plavanje ali tek. Zato je prav, da si ogledamo načine, s katerimi proces prebave spodbudimo in olajšamo. Naravna higiena pozna in uči prenekatere skrivnosti dolgega in zdravega življenja, nabitega s pozitivno energijo in ustvarjalnostjo.

Prva izmed skrivnosti, ki to ni več, je pravilo pravilnega kombiniranja hrane. To pomembno načelo nam narekuje, da v enem obroku lahko prebavimo le eno koncentrirano jed. To pa je katerokoli živilo, razen sadja in zelenjave. Sadje in zelenjava vsebujeta veliko vode, zato nista koncentrirani živili.

Naslednji citat iz knjige "Živeti zdravo" se mi zdi življenjskega pomena, zato ga bom navedla v celoti:
„Vzemimo meso in krompir, saj smo ju gotovo že vsi jedli skupaj... Ko pride (zrezek) v želodec, ta koncentrirana beljakovina potrebuje posebni prebavni sok, da se razgradi - kisel sok. Toda z zrezkom ste zaužili pečen krompir...V želodcu se koncentriran škrob pridruži zrezku. Prebavni sok, potreben za njegovo razgradnjo, ni kisel, marveč bazičen. Če poznate vsaj malo kemije, veste, kaj se zgodi, ko se združita baza in kislina. Nevtralizirata se.

Tako ste torej pojedli zrezek in krompir. Prideta v želodec in prebavni sokovi, potrebni za razgradnjo, se v hipu nevtralizirajo. Kaj se zgodi s to hrano? Telo, ki je neskončno modro, nemudoma prepozna težavo, kajti vselej daje prednost prebavi. Znajde se v vrtincu muk. Izločiti mora več prebavnih sokov, vendar zanje potrebuje čas in energijo. Kaj se zgodi, ko izloči nove prebavne sokove v želodec? Spet se nevtralizirajo. Telo se znajde v hudi stiski. Potrebuje dodatno energijo, da bi izločilo več sokov v želodec. Med tem mine precej časa. Pravzaprav je potrebnih kar nekaj ur, da proizvede te sokove. Ko jih vnovič izloči v želodec, začutimo zgago in prebavne motnje. Hrano, ki se ni pravilno prebavila, naposled odstrani iz želodca peristaltika črevesja. Neprebavljena hrana je potisnjena v črevesje, potem ko se je več ur zadrževala v želodcu. Kakor bi želodec zavzdihnil: „Tako, zdaj je vaša, naj si malo oddahnem." (Diamond, Harvey in Marilyn: Živeti zdravo, Gnosis-Quatro, Ljubljana 1997, str. 55-56).

Podobno se dogaja vselej, ko pri istem obroku skupaj zaužijemo beljakovine in ogljikove hidrate. Če se predolgo zadržujejo v želodcu, beljakovine razpadejo, ogljikovi hidrati zavrejo. Ta dva procesa povzročata vetrove, zgago, napenjanje in prebavne motnje. Torej beljakovine uživamo vedno z zelenjavo in nikoli z oglijikovimi hidrati.

Dasiravno nisem zagovornica uživanja mlečnih izdelkov, vam približno 10 do 20 minut po jedi priporočam ajurvedski pripravek "lassi". Probiotični jogurt nekoliko razredčimo s toplo vodo in mu dodamo poljubne začimbe (npr. vsestranski ingver, piment, mleto kumino ali kurkumo...). Prebavo olajšamo tudi tako, da po jedi za nekaj minut sedemo na pete, ali pa ležimo na levem boku. Na desnem boku nas bo zaužita hrana tiščala.

Nismo vsevedni in to nikoli ne bomo. Življenje je preveč nedoumljivo in skrivnostno. Veselim se dejstva, da bo takšno tudi ostalo. Življenje je namreč tu, da nas uči. Če mu sledimo, smo vsak dan bolj sijoči, lepši, vitkejši, bolj zdravi. Če kršimo njegove zakone, nam bo telo to glasno sporočilo. Ali si tudi vi želite živeti v vitkem, zdravem, privlačnem telesu in prekipevati od pozitivne energije? Jaz si.