E-pismo bralke: (Za)vija (za)vaja ...Ven!

Družba, ki ji edini smisel predstavlja razbrzdano potrošništvo, se je sama obsodila na pomanjkanje in brezciljnost.

Objavljeno
09. januar 2013 11.08
Tamara Laris
Tamara Laris

Janeza Janšo je »proizvedlo« in ga ohranja na oblasti to isto ljudstvo, ki protestira po ulicah naših mest. Tu izvira trenutni pat položaj v državi. Oblast je naše ogledalo. Večinsko mnenje, da bi nam revolt prinesel olajšanje, je tako še ena naivna utvara, če ne bomo skupaj z nujnim odstopom vlade, spremenili tudi sami sebe.

Sama se ukvarjam z duhovnostjo in ne s politiko, vendar opažam, da je mogoče univerzalne vzorce in arhetipe prenesti na katero koli področje življenja. Če v neki politični kliki na oblasti vlada toliko teme in neozaveščenosti, je očitno nekaj zelo narobe tudi z družbo kot tako. Izprijena klika bi sicer v trenutku odmrla kot črv, ki ga izbezamo iz zemljinega drobovja in je na sončni svetlobi obsojen na propad. Ali z drugimi besedami, v duhovno in etično visoko razviti družbi ozaveščenih posameznikov bi se negativni voditelj počutil tako golega in razoroženega, da se ne bi nikoli zavihtel na oblast, kaj šele, da bi na oblati vztrajal celo leto in od tam zgoraj zavajal ljudstvo.

Senca v Janezu Janši je potemtakem samo del splošne družbene teme. Njegova senca ima le to smolo, da je tako dolga in temna, da je nihče ne more več spregledati. In sencam je potrebno soditi. Če sence ne bo obsodilo avtonomno in nepristransko sodišče, jo bo obsodilo ljudstvo. Iin to takoj!

Potrebna je temeljita transformacija zavesti in ne zgolj instant popravki zunanjosti. Družba, ki dopušča in podpira strahotno mučenje množično klanih živali, ne more pričakovati zdravja in sreče. Družba, ki ji edini smisel predstavlja razbrzdano potrošništvo, se je sama obsodila na pomanjkanje in brezciljnost. In ekonomski model, ki vidi družbeni imperativ v maksimiranju dobička, ne ozirajoč se na dobro celotne skupnosti in zdravja zemlje, je moral propasti. Izprijeni politiki niso vzrok za vse našteto, so samo posledica zavoženega načina življenja in gospodarjenja.

Zakaj ne bi začeli kar pri sebi? Že Mahatma Gandhi nam je modro svetoval:»Bodi sprememba, ki jo želiš videti v svetu«. Zakaj ne bi Slovenija kar takoj postala dežela pridnih in ozaveščenih posameznikov. Država vzornica številnim tavajočim deželam? Mednarodni vzor sinteze visoke stopnje zaščite pravic ljudi in živali, spoštljivega in odgovornega odnosa do zemlje in narave, sodelovanja med klasično in komplementarno medicino. Diktature so namreč že davno iz mode.

Nobenega smisla nima temo potiskati ven skozi okna. Če želimo živeti v svetlobi, moramo luč prižgati v nas samih. S svetlobo je podobno kot s temo - za obe je potrebna zavestna odločitev.