Mačehovski odnos države do gozda in gozdarstva

Na zavodu za zaposlovanje je prijavljenih 80 brezposelnih gozdarjev. Intervencijski zakon je sprejet, a dogaja se ne nič.

Objavljeno
20. marec 2014 13.41
Ivo Čuden
Ivo Čuden
Od leta 2008 je Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) začel drastično zmanjševati število pripravnikov in zaposlitev. Če primerjamo podatke z ZRSZ (80 brezposelnih) in skupni primanjkljaj pripravniških mest od 2009, ugotovimo, da sta številki precej skladni.

Več kot polovica diplomantov gozdarstva vsakokratne generacije do leta 2009 je opravilo pripravništvo na ZGS in se kasneje tam tudi zaposlilo. V tem smislu je ZGS domicilna institucija večine diplomantov gozdarstva. Po letu 2008 se je število brezposelnih diplomantov začelo povečevati, saj gre za specifično izobrazbo, tako da je zaposlitev zunaj stroke izredno težavna, razen za nekvalificirana dela.

Zaradi opisanih dejstev je večina diplomantov v zadnjih letih obupala nad možnostjo zaposlitve v stroki, kar se je z ujmo in sprejemom intervencijskega zakona spremenilo. Vlada je bila izredno odzivna in v kratkem času spisala intervencijski zakon, ki ga je tudi parlament takoj potrdil. Predvsem na podlagi 27. in 28. člena intervencijskega zakona, ki predvidevata zaposlovanje dodatnega kadra, se je marsikomu vzbudilo upanje o zaposlitvi na ZGS ali SKZG RS, vendar kljub veljavnosti zakona od 10. 3. 2014 dalje so aktivnosti v zvezi z njegovim izvajanjem zastale. Kaj je razlog za to, ni znano.

Glavno vprašanje je, čemu je bil sprejet zakon, če ne obstajajo »pogoji, volja, način« za njegovo izvajanje?
– ZRSZ nima ustreznih informacij (ne vedo, kaj bo z javnimi deli niti komu so namenjena);
– ministrstvo za delo pravi, da je svoje poslanstvo opravilo in predalo aktivnosti ministrstvu za kmetijstvo in okolje, od tam pa nobenih informacij;
– ZGS nima ustreznih informacij, kolikšno število novih zaposlitev jim bo odobreno, za koliko časa, na kakšen način se bo zaposlovalo in kje bodo pridobili sredstva.

V 28. členu je natančno določeno, da je zakon namenjen zaposlovanju vseh brezposelnih oseb: (1) Ne glede na določbo 33. člena ZUTD se program »Kadrovska okrepitev izvajalcev odprave posledic žleda - Zavoda za gozdove Slovenije, Agencije Republike Slovenije za okolje in Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije, za aktivacijo brezposelnih oseb« izvaja za vse brezposelne osebe, prijavljene v evidenci brezposelnih oseb.)

A pogoj so izkušnje ...

A se je SKZG RS samovoljno odločil, da bo z razpisom vnaprej naredil selekcijo in favoriziral kandidate z izkušnjami in tako (formalno) neizkušenim (ponovno) zaprl vrata do pridobivanja izkušenj in jih s tem diskriminiral. Pri tem je treba poudariti, da ima Sklad na voljo svoja sredstva (koncesnine), tako da si je iz tega naslova lahko privoščil dodatne zaposlitve v nasprotju z ZGS.

Zakaj je vlada sprejela zakon in nekaj obljubila, če ne more ali noče preskrbeti sredstev za njegovo izvajanje?
Glavna težava celotne zgodbe je ta, da se s krčenjem sredstev za ZGS onemogoča razvoj in usposabljanje mlajših kadrov ter prenos znanja s starejših na mlajše, kar dolgoročno pomeni siromašenje in nazadovanje stroke in s tem tudi stanja v gozdovih. Očitno niti ujma katastrofalnih razsežnosti in sprejetje intervencijskega zakona nista dovolj za vladno podporo ZGS.

Kaj je poslanstvo ZGS in gozdarske stroke na splošno? Ohranjanje in sonaravni razvoj slovenskih gozdov in vseh njihovih funkcij za njihovo trajnostno in kakovostno gospodarjenje ter rabo, pa tudi ohranjanje narave v gozdnem prostoru v dobro sedanjega in prihodnjih rodov (citat ZGS, spletna stran, op. a.). Tega poslanstva pa mu brez ustreznega števila vrhunsko usposobljenega kadra ne bo uspelo izpolniti!

Nahajam se na Krasu, ki je izredno nazoren primer človekovega nenačrtnega, nestrokovnega, stohastičnega, plenilskega, uničujočega delovanja, kjer je bil gozd v preteklosti popolnoma opustošen in si seveda od prvih pogozdovanj v 19. stoletju še zdaleč ni opomogel. Potrebna bodo še stoletja, da se tla obnovijo in se vzpostavi klimaksna združba gozdov. Naj bo ta zabloda človeštva v poduk in ne dovolimo, da se karkoli podobnega spet ponovi. To bomo pa preprečili samo in zgolj z vrhunsko usposobljenimi kadri gozdarske stroke, ki bodo delovali v okviru nadzorne in usmerjevalne, načrtovalne institucije, ki deluje v javnem interesu, za blaginjo vseh!