Pismo bralca: Nezvesta kraljica Anna Celjska ...

... zvestega kralja Vladislava Jagiellonskega

Objavljeno
24. avgust 2012 18.06
Dušan Pirc
Dušan Pirc

V založbi Bellona (Varšava) so izdali čudovito knjižico pod naslovom »Zvesti mož nezvestih žena - Vladislav Jagiello« (Wieny mąż niewiernych żon - Władysław Jagiełło) avtorice Iwone Kienzler.

Knjiga govori o velikem poljskem kralju Władysławu Jagiełło. Na poljski tron je vstopil s poroko z najbolj znano poljsko kraljico in svetnico Jadwigo Jagiellonsko. S to poroko sta se v eno kraljestvo dveh narodov združila Poljska in Litva, obenem pa je s poroko Władysława prešel na krščanstvoin s tem tudi vsi Litvanci.

Władysław Jagiełło je doživel kar zavidno starost tudi za današnje čase in je v svojem življenju imel kar štiri žene. Za nas je najbolj zanimiva zgodba njegove druge žene Ane Celjske.

Ana Celjska naj bi bila vnučka Kazimirja Velikega, zadnjega poljskega kralja iz rodu Piastov.

Po smrti Jadwige Jagiellonske Władysławu kraljevska krona ni bila zagotovljena, saj so se za gospodarja Poljske potegovale druge aristokratske hiše. Poljsko plemstvo (šlahta) ni bila preveč navdušena z drugimi kandidati in je zategadelj iskala ovdovelemu monarhu odgovarjajočo nevesto. Našli so jo v Ani Celjski, vnukinji zadnjega poljskega kralja Kazimirja Velikega.

Opis Grofov celjskih, njihovega življenja in predvsem načina po besedah avtoprice niso kaj laskave, zato več pozornosti posvetimo, kaj avtorica piše o Ani.

Na začetku je Ana mladenka, ki naj ne bi grešila z lepoto in nič čudnega torej, da Władysław ni bil kaj zadovoljen, ko jo je srečal. Ne da ni bil zadovoljen, bil je naravnost besen na snubače, da so mu pripeljali takega »grdega račka«. Kasneje se je pokazalo, da se je iz tega »grdega račka«, ki je v svojem prejšnjem domu - celjskem gradu - bila neljubljena oseba in nebodigatreba razvila lepa ženska.

Po nekem času so se začele govorice, da ima kraljica ljubimca, kar naj ne bi bilo nič čudnega, saj je Władysław raje hodil na lov in zabave s prijatelji kot se zanimal za čare svoje soproge. Po nekaj teh aferah se je vse umirilo, ko je Ana končno zanosila in ridola hčerko (na razočaranje vseh, ki so pričakovali naslednika prestola).

Dodajmo iz knjige samo kratek citat, ki povzema vlogo Ane Celjske na poljskem dvoru.

»Ana Celjska je s kraljem Władysławem Jagiełło preživela štirinajst let, sodelovala v najslavnejših letih njegovega vladanja, vključno z njegovo zmago nad Križarji pod Grunwaldom.

... Še nekaj, pisma, ki jih je pisal Ani, posebej še pismo, ki ji ga je poslal po zmagi pod Grunwaldom, pričajo, če že ne o ljubezni do njej, to vsaj njegovi navezanosti nanjo.«

Anin grob danes lahko najdemo na kraljevske gradu v Krakovu Wawel.

O nekaterih drugih drobnih stvareh v zvezi z Ano, pa mogoče ob drugi priliki.