Ana Roš v Ikarusovi ligi prvakov

Prva Slovenka gostujoči chef: V Hangarju 7 Red Bullovih letal, dirkalnikov in kulinaričnih presežkov.

Objavljeno
05. april 2014 22.40
Uroš Mencinger, Nedelo
Uroš Mencinger, Nedelo
Zjutraj je odpeljala sina na tekaški trening, spekla koruzni kruh in za domače skuhala kosilo. Nato je naložila v avto svež kruh, kobariško skuto in kočevsko srno ter se odpeljala svojemu doslej največjemu uspehu naproti. V Hangarju 7 na letališču v Salzburgu sta Ano Roš pred restavracijo z najbolj drznim kulinaričnim konceptom na svetu pričakala velik plakat z njeno podobo in največji živeči kuharski mojster nemškega govornega območja Eckart Witzigmann. Začel se je mesec dni Anine kuhinje v Ikarusovi ligi prvakov.

Kot 117. gostujoči chef Ikarusovega koncepta je Ana Roš s svojimi jedmi na aprilskem meniju prva Slovenka in za Leo Linster, Jin Jie Zhang, Margot Janse, Cornelio Poletto, Heleno Rizzo in Tanjo Grandits šele sedma gostujoča chefinja. Gre za najbolj obsežno predstavitev najboljših kuharskih mojstrov na svetu, pod mecenstvom najbogatejšega Avstrijca, lastnika Red Bulla Dietra Mateschitza. Ta je pred enajstimi leti stekleno-jekleni Hangar 7 zgradil za svoje Leteče bike, eskadriljo letal, med katerimi je tudi Titov DC-9, in dirkalnike formule 1.

Lokalno na mednarodni način

»Slovenka Ana Roš je izreden kuharski talent,« v Ikarusu svojim gostom predstavljajo Roševo, ki je zanje »najboljši chef v Sloveniji, če ne kar v Alpah«, ona pa jih na Solnograškem pozdravlja srčno in slovensko-morsko, z majhnimi školjkami srčankami v peni topinamburja in na človekovo temperaturo ogreti želatini paradižnika, s surovim piranskim brancinom z ananasom in koriandrovim oljem, s paštetko piščančjih jeter z jabolkom v soku rdeče pese, pokritim z dišečo vrtnico in sočno kislico, ter z grižljajem kozlička s hrustljavim krompirjevim čipsom z luštrekom. »Lokalno na mednarodni način,« je svetu o slovenskem gostovanju v Hangarju 7 sporočila Red Bullova marketinška ekipa, kakršne nima niti ena druga restavracija na svetu! O Aninih jedeh so posneli televizijsko oddajo, njene recepte pa bodo vključili v knjigo »Ikarusovih preletov« 2014.

Samo dva dni časa je imela brigada tridesetih kuharjev izvršnega chefa Ikarusa Martina Kleina – ki je šele letos januarja sanjsko službo na zasebnem tihomorskem otoku zamenjal za največji kuharski izziv na svetu, v katerem v letu dni nekajkrat prepotuje vse celine, v iskanju najboljših chefov –, da je naštudirala mojstrovine Ane Roš. »Martin me je v Kobaridu obiskal že novembra in takrat sva izbrala jedi. Potem sem mu do marca poslala vse podrobne recepte in njegova ekipa jih je v tako kratkem času do potankosti posvojila. Nori so, čudoviti in odlični; štiri bi vzela s seboj domov, pa bi bila Hiša Franko najboljša na svetu …« se je Ana na salzburškem letališču navzela ekipnega duha in visoke profesionalnosti Kleinove ekipe.

Le prvega aprila za kosilo je bil še čas za popravke v Ikarusu, ki vsako leto gosti enajst svetovnih chefov, v avgustu, v času Salzburškega festivala, pa za meni skrbi Klein sam. Zvečer je šlo že zares. Ana je le še opazovala, kako je Klein s prenosnim mikrofonom dirigiral svoji ekipi, ki je brez napak v široko skodelo prelivajočih se odtenkov olivno zelene zlagala Anine divje in drzne kombinacije: k raviolom, polnjenim s tekočo kremo jegulje, tanko rezino gosjih jeter, pod njimi pa kremo tolminske skute, ki se je mesece nabirala v čebrih med planinsko pašo in tam fermentirala do pikantnosti, ki ji je Ana Roš našla kontrast med svežino rdeče pese, jabolka in koromača.

Navdušeni chef stoletja

Ko je prišel na vrsto mesni krožnik, Eckart Witzigmann, Ikarusov patron in Gault-Millauov kuhar stoletja, ni več zdržal. Ves čas je budno spremljal Anino uvajanje kuharsko najbolj spretne ekipe na svetu – ko kuhajo Anine jedi, hkrati študirajo junijske jedi Magnusa Eka (Švedska) in trenirajo že majske Rudolfa Guzmana (Čile), medtem ko izvršni svet Martin Klein potuje med Nottinghamom (julija, Sut Bains) in Københavnom (oktobra, Jasper Kirketerp in Rusmus Kilim) –, pri prekajenem govejem jeziku pa objel slovensko chefinjo in ji čestital. »Jezik prvič v Ikarusu in tako odličen, je rekel in mi obljubil, da kmalu pride na obisk v Slovenijo!«

»Pozdrav za Ano,« je chef Klein, ki je v Ikarusu nasledil Rolanda Trettla, kuharja, ki pozna največ najboljših kuharjev in njihovih jedi na svetu (v desetih letih jih je gostil 102), sredi večerje ukazal svoji veliki ekipi. Nato so se posvetili gostom – v mesecu dni jih pričakujejo med 1000 in 1500 –, Ana Roš pa je bila že spet na poti. Ko to berete, kuha v najboljši newyorški restavraciji Eleven Madison Park izbrani ekipi ameriških novinarjev.