Bled Film Festival: Prihodnje leto na zemljevidu sveta

S prireditvijo, ki v ospredje postavlja temo voda, si želijo povrniti Bledu nekdanji blišč.

 

Objavljeno
21. junij 2014 18.35
Mankica Kranjec, Nedelo
Mankica Kranjec, Nedelo
Na Bledu se je včeraj končal prvi blejski filmski festival. Osem celovečernih filmov in osem dokumentarnih filmov se je v petih kategorijah potegovalo za nagrado zvon želja. Zmagovalce je izbrala tri članska žirija.

Da bi Bled znova oživili kot mondeno letovišče, kjer so se nekdaj zbirali vplivni gostje iz mnogih evropskih držav, sta se Marko Gajić in Danijel Utješanović, poslovni in izvršni direktor Bled Film Festivala, odločila, da se lotita organizacije projekta, o katerem sta začela razmišljati pred desetimi leti. »Bled je bil včasih nekakšen slovenski Monte Carlo in je gostil številna znana imena, zato sva razmišljala, ali bi mu morda lahko s filmskim festivalom povrnila nekdanji glamur,« je povedal domačin Danijel Utješanović.

Ideja je nastala leta 2004. Sedem let pozneje sta postavila temelje, letos pa projekt tudi uspešno izpeljala. K projektu je prvi pristopil Rade Šerbedžija. »Potem je prišel Branko Đurić – Đuro, pa Tanja Ribič, Nikola Kojo in številni drugi. Skupaj smo sestavili program. Gotovo bomo potrebovali še tri ali štiri leta, da bo festival zares zaživel, a že letos smo zelo zadovoljni z odzivom. Dobili smo enkratne goste. Vsi so navdušeni nad lokacijo. Želimo si, da bi skupaj s povabljenimi zvezdniki naredili promocijo Slovenije,« je razložil sogovornik, ki je navdušen tudi nad odzivom domačinov. »Podpirajo nas Zavod za kulturo Bled, Turizem Bled in občina, finančno pa so k projektu pristopile številne organizacije in podjetja. Tudi odzivi domačinov so naklonjeni,« je ponosen. A ko poklepetam z nekaj Blejci, jih kar nekaj med njimi ne ve, da se kaj dogaja. Pravijo, da letos še ni občutiti festivalskega utripa. A Utješanović odgovarja, da bo prihodnje leto drugače: »Maja smo festival že promovirali v Cannesu, gremo tudi na vse večje festivale – v Sarajevo, Benetke, na Sundance in v Berlin. Čeprav smo majhni, smo tudi veliki in prepričan sem, da bomo prihodnje leto že na zemljevidu sveta!«

Glamur in ekologija

Projekcije celovečernih filmov iz tekmovalnega programa so potekale v Festivalni dvorani, ki je bila osrednje prizorišče. Popoldnevi so bili rezervirani za filme Srđana Dragojevića. Vsak večer si je bilo mogoče ogledati film na prostem, medtem ko so projekcije dokumentarnih filmov na temo vode predvajali na Blejskem gradu. Osrednje dogajanje na velikih platnih so pospremili tudi spremljevalni dogodki. Direktor festivala Branko Đurić - Đuro je povedal, da so si organizatorji zamislili festival, ki bi se programsko razlikoval od drugih. Rdeča nit je ekologija, ki se je bodo držali tudi v prihodnjih letih. »Ne le pripraviti festival, temveč narediti tudi nekaj dobrega za naš planet, nas je gnalo naprej. Moja ideja je bila združiti glamur in ekologijo, ki ju praviloma ne povezujemo. Prav zvezdniška imena, ki opozarjajo na pomen ekologije, namreč lahko pritegnejo pozornost medijev in gledalcev,« je povedal Đuro, ki Bled Film Festivala ne želi uvrščati ob bok drugim evropskim festivalom. »Naš cilj je narediti festival s kakovostnimi filmi in z dobrimi dogodki. Bled želimo vpisati tudi na svetovni filmski zemljevid, predvsem pa si želimo ustvariti festival, ki bo pri obiskovalcih pustil dobre vtise. Delo je bilo trdo, a užitek, ko vidiš, da so ljudje zadovoljni, je ogromen,« je še povedal.

Domači in tuji zvezdniki

K sodelovanju so povabili ameriškega igralca Armanda Assanteja, režiserko Naylo Khaja, producentko Claudio Corbelli, producenta Čedomirja Kolarja, režiserja Karpa Godino ter igralce Borisa Cavazzo, Radka Poliča - Raca in Mileno Zupančič, festivala pa so se udeležili tudi številni drugi iz sveta filma. Predsednica žirije za celovečerne filme je bila italijanska igralka Caterina Murino. Bondovo dekle, ki je v filmu Casino Royale zaigralo ob Danielu Craigu, je bila tudi gostja enega od spremljevalnih dogodkov, Pogovora z razgledom na Blejskem gradu. »Če ne bi bilo festivala, gotovo ne bi obiskala Bleda. Čudovito je tukaj. Varovati morate to prekrasno naravo! Upam, da bo v prihodnjih letih vse več mojih kolegov prišlo sem in videlo, kakšne lepote skriva ta dežela. Tukaj bi morali snemati filme, tako lepo je!« je nad Bledom navdušena filmska zvezdnica. Igralka, ki je sodelovala tudi pri več dokumentarnih filmih, podpira idejo o opozarjanju na okoljske probleme, s katerimi se svet sooča: »Proces je resda dolgotrajen, a vsak posameznik lahko z majhnimi koraki pomaga doseči velike spremembe. Veliko delam v Afriki in vem, kako pomembna je tam voda. Zato je prav, da se o tej problematiki govori tudi na takšnih festivalih.« Zase pravi, da je preprosto italijansko dekle: »Nisem tako znana kot denimo Julia Roberts, moj fant je zdravnik in na ulici me ne oblegajo paparaci. Z nogami sem trdno na tleh.«

Iz New Yorka sta pripotovala tudi zakonca Stuart Luth in Viviana Leo, ki sta se s filmom White Alligator tokrat prvič predstavila občinstvu zunaj Združenih držav Amerike. »Igrani film, ki sva ga ustvarila, temelji na resnični zgodbi moje žene. Komedija, ki govori o stereotipnih predstavah o tujcih in rasizmu, bo gotovo blizu marsikateremu posamezniku, ki doživlja podobne probleme,« na kratko razloži Stuart. Pravi, da jima veliko pomeni, da sta lahko del blejskega dogajanja: »Prepričan sem, da bo ta festival pritegnil veliko pozornosti in da bo v prihodnjih letih vse več tujcev, tudi Američanov, prav zaradi njega izvedelo za prelepo Slovenijo. Vidi se, da so organizatorji zelo profesionalni in da svoje delo opravljajo z velikim entuziazmom. Z ženo sva obiskala že veliko festivalov v Ameriki, toda z vidika organizacije je to eden najboljših, na katerih sva sodelovala!«