Izgorelost ne pride čez noč

Pomladne težave: Zakaj utrujenost in kako se je ubranimo.

Objavljeno
08. marec 2014 21.25
SLOVENIJA,LJUBLJANA,25.5.2011.TRENING NORDIJSKE HOJE.FOTO/MAVRIC PIVK/DELO
Blaž Kondža
Blaž Kondža
Spomladi postane naše telo aktivnejše in potrebuje več energije, hkrati pa smo po zimskih mesecih, ko v prehrani pogosto primanjkuje svežih vitaminov in se manj gibljemo, manj pri močeh. Zato smo utrujeni, manj učinkoviti, brez volje, kar imenujemo spomladanska utrujenost. Strokovnjaki pravijo, da je pomlad tudi čas največje verjetnosti, da se izčrpamo in izgorimo, še posebno če smo stalno pod stresom.

Preveč dolgotrajnega stresa, slaba prehrana, pomanjkanje gibanja in sprostitve vodijo v izgorelost, ki ne nastane čez noč, ampak se razvija počasi. Stroka pozna tri faze izgorelosti, pri čemer opozorilne znake prve faze pogosto spregledamo. Sicer sodobna medicina izgorelost definira kot kombinacijo telesnih in duševnih motenj, ki se kažejo kot izguba moči, učinkovitosti in kot čustvena izčrpanost.

Izčrpanost in stres močno povečata količino prostih radikalov v telesu, ki s spremembami v celicah povzročijo bolezenska stanja in na koncu tudi zlom. Proste radikale telo nevtralizira z antioksidanti, a teh ob naporih in spomladi ne prejme dovolj. Zato je v teh mesecih nujno, da telesu pomagamo z naravnimi antioksidanti, zdravo prehrano, gibanjem v naravi, sproščanjem in dobrim spancem.

Prehrana naj vsebuje veliko sadja, bogatega z vitamini in minerali – raz­ni agrumi so dober vir vitaminov. Izogibajmo se težji hrani, v vsakem primeru pa naj bo čim bolj uravnotežena. Pomagajo tudi različna prehranska dopolnila, vitaminsko-mineralni pripravki, pri čemer pa izberimo kakovostne, ki jih izdelujejo priznana podjetja. Vsekakor se izognimo nakupom prehranskih dopolnil prek spleta, saj se lahko hitro opečemo. Blaž Kondža