Mačje osvajanje novega kraljestva

Kako novo članico družine s čim manj stresa navaditi na novi dom.

Objavljeno
07. december 2013 21.19
Taja Topolovec, Nedelo
Taja Topolovec, Nedelo
Vse je šlo kot po maslu do trenutka, ko ste doma odprli vratca transportnega boksa. Nova mačka, ki ste jo želeli predstaviti zbrani družini, je izrabila priložnost, v sekundi z veliko hitrostjo švistnila in se zatekla za eno izmed omar v spalnici, od koder je nikakor ne morete izbezati. Ne samo za nekaj ur, skrivanje se vleče kar nekaj dni. Priplazi se samo v temi, ko vsi spite, in previdno raziskuje, na hitro poje nekaj briketov in se vrne v skrivališče. Škatla s peskom je še vedno nedotaknjena in začenja vas skrbeti.

Seveda to ni edini mogoč scenarij vselitve mačke v novi dom, obstajajo namreč tudi samozavestne mačke, ki bodo celo vožnjo v avtomobilu prepredle in v domovanje vkorakale z dvignjenim repom ne glede na število rok, ki se bodo stegovale k njim, takoj pregledale vse prostore in si izbrale prostor za spanje. Ker pa nikoli ni mogoče zatrdno vedeti, kako se bo katera mačka odzvala na premik iz enega okolja v drugo, je dobro že takoj ubrati nekaj korakov, ki zmanjšajo stres na novo priseljene živali in vseh drugih članov gospodinjstva.

Priprava mačje baze

Predstavljajte si, da vas v znanem okolju začasnega doma, kjer se prišlekom naivno ovijate okoli nog, nenadoma spravijo v manjšo torbo ali plastičen boks, vas nato nekaj časa zibajo v hrumečem temnem avtomobilu, nosijo po stopnicah, vsenaokoli je hrup in vreščanje, »iiii« in »joj, je srčkana«, nekdo celo tišči prste skozi rešetke. Opisano zlahka vrže iz tira tudi najbolj pogumno in samozavestno mačko, zato je uvajanje v novi dom smiselno začeti čimbolj umirjeno in s počasnimi koraki.

Tako že pred prihodom mačke uredimo prostor, ki bo nekakšna mač­ja baza. Naj bo dovolj neprehoden, da ne bo nenehno kdo odpiral vrat ali sekal varne poti do mačjega stranišča, dovolj velik, da je vanj mogoče namestiti vodo, hrano, manjši praskalnik in, seveda, mačje stranišče s peskom.

Če je stranišče pokrito, snemite vratca, saj se jih veliko mačk boji ali jih niso vajene. Na njihovo uporabo boste mačko navadili pozneje, ko se bo dovolj udomačila.

Po prihodu domov jo torej prinesite v pripravljeno mačjo bazo, jo odložite na tla in stopite nekaj korakov nazaj. Ne odprite takoj vratc, ampak pustite, da se umiri, razgleda in ugotovi, kje sploh je, tako bo manj brezglavo zbežala. Gotovo bi vsi družinski člani radi pozdravili prišleka, morda bi smrček v boks radi potisnili tudi domači mački in pes, vendar vsaj slednje zadržite na drugi strani vrat, stresa in novosti je za pravkar prispelo že tako dovolj.

Če bo mačka zbežala in se skrila, je nikar ne bezajte iz skrivališča. Zapustite prostor za nekaj časa, nato pa se vrnite, mirno sedite na tleh, se pretvarjajte, da je ne vidite, vmes pa počnite kaj silno zanimivega – na primer vlecite šumeč trakec po tleh sem in tja. Pogumnejšo mačko, posebno mačjega mladiča, bo igrača verjetno prej ali slej zamikala. Če pride in se začne igrati, je seveda nikar ne poskušajte zgrabiti ali vzeti v naročje, saj jo boste samo prestrašili. Naj se vam približa sama.

Nekatere mačke imajo rade hrano, zato se bodo pustile v vašo bližino privabiti s priboljški, tretje pa bodo tako prestrašene, da bodo otrplo čepele v skrivališču, kamor se bodo zavlekle takoj, ko bodo slišale, da se vračate v sobo. Pomembno je, da lahko novinka v miru in po etapah osvaja neznane prostore v svojem tempu in da ima dostop do hrane, vode in, zelo pomembno, stranišča, saj si ne želite, da bi od stiske, ker si ne upa čez živahno in vedno polno dnevno sobo, začela potrebo opravljati pod posteljo. Odtajanje včasih traja samo nekaj ur, včasih pa tudi dneve – zato se oborožite s potrpljenjem, nad rezultati namreč ne boste razočarani.

Soba za sobo

Če plašno žival spustimo nemudoma po celem stanovanju ali celo hiši, bomo s tem podaljšali čas privajanja, hkrati pa mački povzročili dodaten stres, ker ji bomo otežili dostop do hrane, vode in stranišča. Ko se bo počutila dovolj dobro v prvem izbranem prostoru, si upala priti na plano, dvigniti rep in se sprehoditi čez odprto, jo šele spustimo v naslednji prostor. Če se bo česa prestrašila, bo vedno imela možnost steči nazaj v bazo, ki jo je že sprejela za svojo.

Mačke svoj prostor obvladajo z vonjem, kar je razlog za to, da se drg­nejo ob nas in pohištvo. Osvajanje prostora lahko pospešimo tako, da mačko podrgnemo pod brado s čisto bombažno krpo in njen vonj (ki za ljudi ni zaznaven) nanesemo na robove pohištva ali rob kavča v višini mačjega smrčka. Na trgu obstajajo tudi tako imenovani sintetični mačji obrazni feromoni v pršilu, s katerimi lahko poškropimo nove prostore ali pozneje mačji boks pred obiskom veterinarja. S feromoni pa nikoli ne pršimo mačjega stranišča in njegove okolice, saj njihov vonj mačko odvrača od opravljanja potrebe na tem mestu.

Označevanje prostora je povezano tudi s praskanjem, ki ga poskušamo že takoj preusmeriti s kavča in preprog na površine, ki so temu namenjene. Privlačnost praskalnikov lahko poudarimo s sušeno mačjo meto v prahu, s katero jih potresemo. Mačk nikoli ne silimo, da praskajo po praskalnikih, k njihovimi uporabi jih spodbudimo z meto, igračami, tudi sami lahko z nohti vlečemo po površini in ustvarimo praskajoč zvok, ki bo mačko privabil k ponovitvi vedenja.

Vzpostavljanje odnosa

V času privajanja odnos z mačko najlažje vzpostavljamo tako, da smo v njeni bližini in čim manj silimo vanjo. Ostanimo blizu, ko ji prinesemo hrano, sedimo zvečer v sobi na tleh in pustimo, da se nam približa in raziskuje, pogovarjajmo se z njo in igrajmo. Božajmo jo, vendar je ne silimo v naročje. Ko bo vez vzpostavljena, bo mačka sama začela iskati našo bližino in se je bomo morali še otepati, zato bodimo prve dni potrpežljivi, a v bližini.

Najbolj nestrpni so večinoma otroci, sploh če so si predstavljali, da se bodo z mačko lahko takoj igrali in jo crkljali. Preprečimo jim, da žival zasledujejo na vsakem koraku, vtikajo glavo za njo v njeno stranišče ali ji od razburjenja, ker je končno prišla izza omare, ne pustijo v miru jesti. Razložiti jim je treba, da se nova družinska članica šele navaja na nas in da ji moramo dati dovolj časa in prostora, da se bo dobro počutila. Gotovo pa bodo z veseljem sodelovali pri igri z njo, zato je smiselno že vnaprej kupiti kakšno igračo, kot so peresa na palčki, mehke žogice in miške, ter jim pokazati, kaj naj počnejo z njo.

Če v našem domu prebivajo tudi druge živali, naj spoznavanje s prišlekom poteka pod nadzorom in napreduje postopno, glede na to, kak­šni so odzivi vseh vpletenih. Vedno poskrbimo za varnost, ločevanje v času naše odsotnosti v prvih dneh, pazimo pa tudi, da se starejše živali zaradi prihoda nove ne počutijo zapostavljene, njihovi rituali in navade naj ostanejo čim manj moteni, tako se bo namreč nova mačka najlažje vključila v živalsko-človeški trop.

Prvi dnevi se nam bodo morda vlekli, ker si bomo tako želeli zakopati roke v mačji kožušček ali jo stisniti k sebi v naročje, vendar bodo prilagoditvene težave kmalu izzvenele, zlasti če bomo k njim pristopili umirjeno, potrpežljivo in brez prisile. Te tri sestavine namreč v kombinaciji s primerno količino časa odtajajo tudi najbolj plašne in zadržane mačje kraljeviče in kraljične.