Multitasking

Večopravilnost: V poplavi nove tehnologije na trgu je tudi marsikaj v kategoriji »nateg«.

Objavljeno
17. maj 2014 22.25
Blaž Kovšca, Infoteh
Blaž Kovšca, Infoteh
Multitasking ali večopravilnost se je iz človeške dodane vrednosti prelevil v nujnost za vsakogar, ki želi ohraniti stik z multimikserjem sedanjosti. Povsem jasno je, da so levji delež temu vsesplošnemu vlaku smrti prispevale naprave in v prav nič manjši meri njihovi uporabniki.

No, potem so se temu plesu zmešnjave pridružili še ekonomisti, tržniki in ne nazadnje politiki. Ekonomisti nas namreč poskušajo iz dneva v dan preprič(ev)ati, da potrebujemo vse bolj zmogljive in vse manjše naprave. Ali ravno nasprotno. Ali vse hkrati ... Vsi poznamo zgodovino mobilnikov – teh »ceglov«, ki so v nekaj letih postali zmogljivi kot prejšnja generacija osebnih računalnikov in majhni kot znameniti ameriški vžigalniki. In kje smo zdaj?! Prenosni telefoni – če se jim sploh še lahko tako reče – so večji od naših hlačnih žepov, le da so milimeter bolj ploski od prejšnje generacije.

Ker se to prodaja, bi nam znali povedati vrli tržniki, ki bi še pujsom prodali gnoj, če si jim pri tem le ne bi bilo treba umazati rok … pardon … svojega imena. S podobnimi moralnimi dilemami politiki nimajo težav, kar nam dokazujejo iz dneva v dan. In menda bomo že julija lahko izbirali, kateri se zdijo nam najbolj primerni za žetev in razporejanje rezultatov in sadov našega dela. Multitaskinga.

Še dobro, da lahko izbiramo. Pa čeprav le med gedžeti …

BB

RR, M&M, JJ … podvojeni črki velikanov, ki so tako ali drugače zaznamovali naš čas; enkrat z odličnimi, drugič z dobrimi dosežki, tretjič s polomijo ali dvema. In tako kot omenjeni se lahko tudi za BB skriva le ena ikona, ena oseba, ki je s svojim dosežki dosegla vse zgoraj omenjeno, in to večkrat. Brigitte Bardot ne potrebuje predstavitve ali nekoga za stike z javnostjo … ker javnost potrebuje njo. Še vedno. Vsaj tako so prepričani pri View Quest, pri katerem so enemu izmed svojih zadnjih in najbolj posrečenih izdelkov dodali kratico BB – kot da ne bi bil brezžični zvočnik z radijskim sprejemnikom, budilko in odličnimi zvočniki v »usnjenem« ohišju v obliki ženske torbice dovolj? No, tržniki imajo vedno prav, a ne?

kdo: View Quest

koliko: 183 evrov

eČist

Očitno so na podobne note zaigrali tudi pri izdelovalcu tega edinstvenega telefona, ki sliši na ime ePure. Poleg telefonskih pogovorov – ja, popolno presenečenje v dandanašnjih časih, kaj ne? – lahko shrani do sto telefonskih številk, obstaja v štirih barvah (rdeča, bela, črna, slonovinasta) in se poveže z mobilnikom (ter tako postane prenosna slušalka prenosnega telefona). Ampak to ni dovolj! Ponudnik se imenuje Swissvoice – da se takoj ve, da gre za švicarsko kakovost s francosko-poljsko-kitajskim rodovnikom. Pa kaj?! Da je le lep ta ečist, s prečiščenimi oblikovalskimi potezami in najmanj dvakrat bolj zagonetno površino za čiščenje prahu v primerjavi z našimi starimi dobrimi iskrami. Čisti nateg.

kdo: Swissvoice

koliko: 112 evrov

HiWi

Podobno nas zavajajo izdelovalci ozvočenja za domača večpredstavnostna zabavišča, ki za najboljše občutke ob poslušanju takšnih in drugačnih bučanj predlagajo 5, 7, 12, miljaužent … zvočnikov, ki bodo izvlekli najboljše iz naših … khm … empetrijev ali krikov zombijev med igranjem streljačin. Le kako naj bi se drugače počutil človek, ki si doma (sila enostavno!) namesti in poveže dva zvočnika, ki sta si podobna manj kot Stan in Olio, ter ju vključi … in balzam. Ta nenavadni par (HW-H751/EN) ustvarja prostorski zvok, ki zadovolji vse razen redkih avdiofilov, ki jim doma igrajo »kuzme«, z do milimetra natančno odrezanimi platinastimi kabli do zvočnikov, ki stanejo več kot njihovi avtomobili in se njihove nogice zažirajo v mahagonijev ladijski pod ali marmorne plošč(ic)e. Enostavnost uporabe, povezljivost in odličen končni rezultat … To ni več visoka zanesljivost hi-fi, ampak visoka in široka uporabnost hi-wi! Je lahko sploh še bolje? Je. Z malce bolj »fensi« dizajnom in nižjo ceno. A to prepustimo tržnikom in ekonomistom…

kdo: Samsung

koliko: 899 evrov

Onanoniziranje

Prav ti so odgovorni tudi za odkrivanje »novih«, fensi tehnologij, ob katerih se menda že naslednji dan zbudimo v popolnoma drug, nov in lepši svet, brez katerega nam živeti ni. Zbudimo se že, ampak običajno iz njihovih prodajno/tehnoloških nočnih mor, kot je tale cvetka Purerain plus. Običajna natična pištola za zalivanje cvetlic se v rokah teh veleumov spremeni v »zalivalko s posebno komoro za generiranje kisikovih nanomehurčkov«, ki očitno s pomočjo novodobnih alkimistov vašo običajno vodo spremeni v »visoko oksidirano tekočino, ki kisik dostavi neposredno koreninam, zaradi česar so rastline bolj zdrave in rastejo do 30 odstotkov hitreje kot sicer«. Človek res ne ve, ali ne bo počil od smeha, še preden bo prebral vse o tem prodajnem »onanoniziranju«.

kdo: Purerain

koliko: 23 evrov

Nina-nana

Si pa nejeverni Tomaži lahko omislite kamero in nato z njo dan in noč (z razdalje do 15 metrov) spremljate do 1,3-kratno rast »zdravejših« rastlin. Zato pa vam s seboj ni treba vlačiti dodatnega monitorja, dovolj je že pametni telefon ali tablica, na katerih lahko nadzirate položaj kamere ali se po potrebi poslušate oziroma z glasom pomirite podmladek. Še več! V intervalih po 24 ur lahko pooblastite tudi druge uporabnike (sosede, starše …), da potešijo svojo radovednost in še sami opazujejo napredek. No, nekateri pa to kamero uporabljajo tudi za nadzor dogajanja v otroški sobi … Multitasking.

kdo: Hush

koliko: 137 evrov