Najtežji dve minuti v športu

Firefighter Combat Challenge: Pomagati sočloveku ne pomeni brezglavo hiteti v gorečo hišo.

Objavljeno
24. avgust 2013 19.02
Gasilsko tekmovanje na Bledu. Bled 24.08.2013
Jure Predanič, kronika
Jure Predanič, kronika
Ljubljana – V času vse večje gospodarske krize poklic gasilca pridobiva vrednost. Socialni čut deklet in fantov se v največjih stiskah pokaže v svoji veličini. Vsako leto je več zgodb, več nesreč, več intervencij, večinoma pa gre za prostovoljce. To je rdeča nit letošnje prireditve Firefighter Combat Challenge.

Organizatorji prireditve so sporočili, da prostovoljni in poklicni gasilci iz dneva v dan pridobivajo svoj ugled in so že zdavnaj prerasli »gostilniški šport«, za kar je gasilstvo veljalo pred leti. To želijo poudariti tudi s tekmovanjem z mednarodno licenco, ki v Združenih državah Amerike predstavlja pogoj za vstop med profesionalne gasilce, letos pa že četrtič poteka v Sloveniji. Na njem se vsako leto spoprime skoraj 300 gasilcev iz Slovenije in tujih držav: Hrvaške, Francije, Kanade, Madžarske, Nemčije, Poljske in Združenih držav Amerike. Želja je povezati gasilce pod skupnim geslom najtežjih dveh minut v športu.

In za vse dvomljivce – gasilec tekmuje s popolno operativno opremo, torej zaščitno obleko in dihalnim aparatom, to skupaj tehta 25 kilogramov. Gasilec diha zrak prek maske iz tlačne posode. Po stopnišču mora preteči v tretje nadstropje, s seboj mora nesti še 20 kilogramov zvite cevi. Ko pride do vrha, odloži cev in po vrvi potegne 20 kilogramov težko utež 12 metrov visoko. Ko jo potegne do vrha, steče po stopnicah navzdol. Na poligonu s težkim kladivom udarja po železni kladi, ki jo ima med nogama in jo mora premakniti za en meter. Med ovirami teče 20 metrov, vzame polno cev z vodo in jo vleče nazaj skozi vratca in z vodo zbije tarčo. Spusti cev in zagrabi 80 kilogramov težkega ponesrečenca, ki ga vleče 20 metrov do cilja. Tekmovalcu ne sme zmanjkati zraka v tlačni posodi. Gre za eno najbolj zahtevnih tekmovanj na svetu.

Firefighter Combat Challenge je namenjen operativnim gasilcem, prostovoljcem in profesionalcem, še pravijo organizatorji. Cilj tekmovanja je, da se gasilci iz Slovenije in tujine spoprimejo med seboj, dokažejo svojo pripravljenost in dvignejo samozavest in status operativnega gasilca. Tekma je težka in zanimiva ter je dokaz, koliko moči morajo imeti fantje in dekleta, da lahko uspešno opravljajo svoje delo ali svoj hobi. Pomagati sočloveku namreč ne pomeni brezglavo odhiteti v gorečo hišo, na ujmo ali na prometno nesrečo, ker ima to lahko izjemne stresne – psihične in fizične posledice.

Na Blejski promenadi, kjer tekmovanje poteka, se je o dobri pripravljenosti gasilcev prepričal tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor. Tekmovanje poteka še danes, ko se spopadejo dvojice in tandemi, ob 9:30 pa se bo gasilcem pridružil tudi minister za obrambo Roman Jakič.