Namesto na morje raje v Nadižo

V kamp Nadiža v Podbeli se številni ljudje vračajo leto za letom, nad vsem skupaj pa drži roko ena sama, a razširjena družina.

Objavljeno
02. avgust 2013 16.10
Kamp Nadiža 25.7.2013 Nadiža Slovenija
Jana Zupančič, Nedelo
Jana Zupančič, Nedelo

Tam v nekem kotu, Breginjski se mu reče, kjer se konča slovenski svet, se vije reka Nadiža, ožja in precej bolj plitva od Soče, a zato toliko toplejša, in na enem od njenih bregov so pred dvajsetimi leti zasnovali kamp, ki nosi njeno ime. Iz kampa za žure s provizoričnim bifejem v bivalni prikolici se je v teh letih razvil urejen družinski kamp, ki vsako leto dobi še kaj novega - letos je to picerija na prostem, v prihodnjih dveh letih je v načrtu gradnja restavracije.

A ravno preprostost in prijaznost vodstva ter (večinoma zelo stalnih) kampistov je tista, zaradi česar ljudje z vseh koncev Slovenije in Evrope prihajajo v ta najbolj zahodni košček slovenskega sveta. In zaradi blagodejnih hladilnih učinkov Nadiže, velikega otroškega igrišča, ki je vseskozi v senci, zaradi lepe narave v bližnji okolici.

Vseeno pa je ravno vreme tisto, ki vpliva na obisk, zato solastnik kampa Nadiža, Evgen Marcola, pogosto pogleduje proti nebu. »Ljudi, ki nas kličejo po telefonu, zanima zgolj dvoje: vreme in temperatura vode.« Če je to dvoje primerno, je kamp od polovice junija do konca avgusta dodobra napolnjen. Pred dvema letoma so jim ponudili še več prostora – nekaj minut z avtom vožnje naprej je namreč novi del kampa, komunalno urejen za 25 avtodomov in približno 30 šotorov, v njem so štiri mobilne hišice, igrala, živahno pobarvane sanitarije, največja letošnja pridobitev pa je picerija, ki ob vikendih svojo ponudbo razširi še z žarom.

»Stvar se v novem kampu šele razvija in še mora dobiti svojo dušo; pri nas namreč vsaka novost potrebuje tri do pet let, da jo ljudje sprejmejo,« je povedal drugi solastnik kampa Nadiže, Marcolov bratranec Valter Kramar.  Zato, da vse poteka gladko, je pripravljeno zavihati rokave širše sorodstvo, in čeprav so večinoma samouki, jim gredo zadeve očitno dobro od rok, saj, zlasti tujci, od njih odhajajo z velikim obžalovanjem. In se prihodnje leto spet pripeljejo po ozki in utrujeni cesti do Podbele in še nižje.

Kdo so ti marljivi (in tihi) Primorci in kaj še naklepajo, pa jutri v Nedelu!