Nedelovih sedem o porokah in posvojitvah istospolnih partnerjev

Zaradi mene lahko seksate tudi s stensko uro, je nekoč izjavila Svetlana Makarovič in izzvala vihar.

Objavljeno
28. april 2013 13.18
R. N.
R. N.
Jure Apih, publicist

Če smo ljudje svobodni in ne le bolj ali manj poslušni pripadniki religije, ideologije ali kakšne druge komande, potem je lahko naša svoboda omejena le s svobodo drugega. Kadar naše ravnanje ne ogroža drugih, nimajo ti tudi nobene pravice, da se vanj vmešavajo. Zaradi mene lahko seksate tudi s stensko uro, je nekoč izjavila Svetlana Makarovič in izzvala vihar. Prav nobenega razloga ne vidim, zakaj dva svobodna človeka ne bi smela živeti skupaj z vsemi pravicami in obveznostmi, ki jih zakonska zveza zagotavlja. Ugovor, da posvojitve zadevajo interese drugega, in to šibkega, seveda drži, vendar v enaki meri pri istospolnih kot heterospolnih starših. Samo od količine ljubezni je odvisno, ali bo otrok odraščal v raju ali peklu. Kje menite, da je bo več?

Igor E. Bergant, novinar

Poroke istospolnih partnerjev in njihovo pravico do posvojitve otrok podpiram, ker verjamem, da imamo kot ljudje in Evropejci prihodnost le, če bomo v skladu s sodobnimi civilizacijskimi načeli – recimo iz člena 1a lizbonske pogodbe – tudi živeli, ne pa se nanje v nuji zgolj sklicevali. Sam poskušam biti čim boljši človek, oče, mož in sin v – recimo ji – tradicionalni družini. Moje svobode in pravice do življenja v skladu s svojimi vrednotami enaka svoboda ter pravice drugih in drugačnih v ničemer ne omejujejo. Samo enakopravni smo lahko tudi enako odgovorni. Leto 2013 n. št. je skrajni čas, da v Sloveniji dojamemo, da je (tudi) v tem primeru vsebina bistveno pomembnejša od oblike.

Dušan Jovanović, režiser


Odraščal sem v tradicionalnem okolju, ki je črnce in Bosance štelo za manjvredne ljudi. Na homoseksulnost se je gledalo kot na bolezen, sprijenost in perverznost. Seveda sem se tudi sam navzel teh nazorov: zgražal sem se in jih obsojal. Pozneje sem pobliže spoznal ljudi, ki se ljubijo s partnerji istega spola. Mnogi med njimi so zelo duhoviti, zelo zabavni, zelo talentirani, z mnogimi sem se spoprijateljil, nekatere občudujem in imam rad. Moji predsodki so v celoti skopneli. Njihove spolne prakse me niti najmanj ne motijo. Segregacija tega družbenega sloja je velika civilizacijska zabloda. Krivična je. Družba se mora emancipirati, mora postati strpna do drugačnih.

Luka Novak, publicist in pisatelj

Ne vidim razloga, zakaj si ne bi mogli istospolni partnerji urediti civilnega statusa ali si zagotoviti nasledstva in dedovanja, tako da posvajajo otroke, ki potrebujejo starše. V Franciji je to zdaj najbolj vroča debata, a po nepotrebnem. Sodobna družba ne potrebuje konservativnosti na ideološki ravni, ampak več liberalizma v gospodarstvu. Tu ne mislim na neoliberalni model vitke države, privatizacij, šibkih javnih storitev in varčevanja iz principa, ampak na več svobodnega trga za mala in srednje velika podjetja, ki jih dušimo s prispevki, namesto da bi jim ponudili olajšave za zaposlovanje. Tako bodo lahko prehranila veliko družin, pa naj bodo gejevske ali ne.

Ivan Štuhec, teolog


Vprašanje istospolnih porok in posvojitve otrok, ki se vedno znova odpira, je vprašanje, ki provocira kulturni boj in ideologizacijo družbe, ne pa vprašanje eksistencialnih problemov istospolnih oseb. Moje stališče je bilo vedno jasno. Dva moška ali dve ženski nista in nikoli ne bosta enako moškemu in ženski v paru. To razliko kot danost je treba spoštovati. Hkrati pa sem vedno zagovarjal, da je treba urediti socialno, zdravstveno, pokojninsko in dedno področje tudi za pare, ki živijo v istospolnih skupnostih. To je v glavnem urejeno, če ni, se naj popravi. Vse resne znanosti, ki govorijo o spolni identiteti moškega in ženske, poudarjajo pomen obeh spolov pri razvoju otrok. Za to sem absolutno proti posvojitvi.

Marta Kos Marko, poslovna trenerka

Podpiram poroke in posvojitve istospolnih partnerjev! Ker verjamem v svobodo izbire. Če naj velja zame, ki imam ob sebi partnerja nasprotnega spola, zakaj potem ne bi veljalo za partnerje istega spola!? Mitja Blažič je nekoč dejal: »Bistvo sprejemanja in spoštovanja raznolikosti vključuje celostno spoštovanje drugega. Da druge sprejemamo, spoštujemo, čeprav se z njihovimi idejami ne znamo v celoti poistovetiti …« Upam, da se bomo v Sloveniji kmalu pridružili državam, kot so Belgija, Portugalska, Nizozemska, Španija, Švedska in še druge, v katerih je poroka med istospolnimi partnerji zakonita. Predprejšnji vladi zaradi referenduma, ki ga je dopustilo ustavno sodišče, ta projekt ni uspel. Upam, da sedanji bo.

Mateja Kožuh Novak, zagovornica pravic starejših

Spolnost nas bolj obvladuje, kot si to priznamo. Razni prodajalci odpustkov to dobro vedo, zato spolnost in človeške stiske v zvezi z njo že dolgo uporabljajo za obvladovanje ljudi. Zakaj je narava omogočila homoseksualna nagnjenja, ne vemo. A tako kot ne želimo, da se drugi vtikajo v naše spolne navade, potrebe in aktivnosti, se tudi mi, večinski del prebivalstva, ne smemo vtikati v spolne navade, potrebe in aktivnosti istospolno usmerjenih. Preprečevanje, da bi imeli otroke, je še eden od poizkusov obvladovanja ljudi prek spolnosti. To je le ena od oblik rasizma, ki se ga mnogi, ki preganjajo homoseksualce, ne zavedajo, žal pa za takimi ukrepi vedno in povsod stojijo ljudje, ki so preračunali, zakaj se jim splača zlorabiti zaupanje svojih vernikov.