Otroški stolp Pungert: Za obrambo pred dolgčasom

Na koncu Kranja vsak dan brezplačne glasbene in ustvarjalne delavnice za nadobudneže.

Objavljeno
14. december 2013 22.36
Pungert 2.12.2013 Kranj Slovenija
Jana Zupančič, Nedelo
Jana Zupančič, Nedelo

Nekdaj obrambni stolp, nato celo zapor, pozneje bivališče in nazadnje skladišče je zdaj prijetno obnovljen otroški stolp, v katerem poleg otroškega smeha skozi dan odzvanja glasba, zaživijo pravljice, šušti papir, režejo škarljice … pri čemer se, v obrambo pred dolgčasom, program nenehno spreminja, bogati in sledi letnim časom. Še pred kratkim so pod stropom letale čarovnice na metlah, zdaj se bosta začeli Božičkomanija in Keparijada – če bo sneg, seveda.

Otroški stolp Pungert je poleg Škrlovca in Volkovega vrta eden od treh kranjskih stolpov, kjer se na pobudo lastnice in pokroviteljice, Mestne občine Kranj, in s pomočjo evropskih strukturnih skladov že nekaj časa veliko dogaja, v otroškem zgolj za manjše nadobudneže. Odprt je slabo leto dni, porodni krči so minili, kar se kaže tudi v čedalje bolj razgibanem programu. Tega od sredine letošnjega marca koordinira Javni sklad za kulturne dejavnosti (JSKD), območna izpostava Kranj, na čelu z vodjo koordinacije za Gorenjsko Vladimirjem Brlekom in Jano Trček, ki skrbi za vso logistično podporo, dušo in srce pa mu dajejo mentorji, animatorji, pedagogi in še kaj, Claudia Twiner, Marko Završnik in Ana Juhant.

Claudia skrbi zlasti za animacije in (likovno) ustvarjanje, medtem ko Marko razveseljuje z glasbenimi delavnicami, na katerih plešejo, pojejo, se spoznavajo z glasbili in glasbenimi zvrstmi, poslušajo zvočne pravljice. Dopoldne – od 10. do 12. ure – ga polnijo zlasti šole in vrtci, popoldne pa je od 16. do 18. ure odprt za vse. Takrat se lahko otroci ob pomoči mentorjev razkropijo po treh nadstropjih – v pritličju je ustvarjalnica, med drugim opremljena z igrali Montessori in številnimi drugimi igračami, v Ropotarnici v prvem nadstropju je doma predvsem glasba, čisto na vrhu pa je Počivališče, opremljeno z udobnimi blazinami in sedali za (aktiven) počitek, ki je hkrati projekcijska soba oz. mini kino.

Zavito stopnišče in prostori so ozaljšani z izdelki otroških rok, tam gostijo tudi razstave – nazadnje so se s svojimi stvaritvami predstavljali učenci OŠ Helene Puhar Kranj, zdaj z OŠ Naklo –, in kot je povedala Claudia, na delavnicah »ustvarjamo iz najrazličnejših materialov – lesa, papirja, blaga, vate, kartona, plastike … – in uporabljamo številne tehnike, s čimer spodbujamo kreativnost, domišljijo, tudi finomotoriko. Zdaj smo, na primer, dva meseca izdelovali jaslice, ki bodo v Kranjskih rovih na ogled vse do 12. januarja.«

Vrtci prihajajo tudi večkrat

Na dan našega obiska je že drugič zapored prišel na obisk vrtec OŠ Jakoba Aljaža. Sprejel jih je v trubadurja opravljeni Marko (včasih se našemi tudi v zmaja) in jih povabil v glasbeno sobo, kjer so z zanimanjem prisluhnili pravljici o zlati ptici, ki je kradla zlata jabolka. Še prej so zapeli Arhitektko, ki jo je skomponiral Završ­nik sam, nato pa izmenjali znanje o tem, kaj je orkester. Ta je namreč ves čas spremljal pripovedovalca in poskrbel še za dodatno napetost.

»Sem ne prihajajo le kranjski vrtci, ampak tudi od drugod. Z obiskom Otroškega stolpa si popestrijo siceršnji vsakdan in številni pridejo večkrat,« sta pojasnila mentorja. Program prilagajata letnim časom, kulturnim praznikom, posamezni meseci so tematsko obarvani; novembra je bila to higiena, ki so jo spoznavali ob ustvarjanju otroških pesmic in s projekcijami vzgojno-izobraževalnega lutkovnega filma.

Zlasti decembra je program še bolj pester; poleg sredinih božičkomanij, na katerih predvsem pojejo in rajajo, hecali pa se bodo tudi z odvijanjem bonbonov s prevelikimi rokavicami, ter likovnih delavnic na temo veselega decembra in ustvarjanja daril presenečenja bodo ob sredah na programu bralne urice s prof. Danielo Močnik in predstavitev glasbenih inštrumentov z Gregorjem Grašičem, sicer trobentačem in organizatorjem Jazz Kampa Kranj, v kratkem pa napovedujejo še eno novost: šah za otroke.

Pestro v vseh letnih časih

Sodelujejo tudi s kulturnim centrom Krice Krace, zlasti njihova lutkarica Alja Kump v stolpu pripravlja nepozabne rojstnodnevne zabave, poleti pa dogajanje na Pungertu, kjer je ob kavarnici igrišče z lesenimi igrali, popestrijo z izmenjavo igrač in knjig, ki se jih otroci naveličajo in jih lahko zamenjajo za druge, verjetno pa bodo ohranili tudi sodelovanje s festivalom Živ Žav, ki so ga tam, čisto na koncu starega mestnega jedra, priredili letos poleti.

Pogoj občine za podporo delovanja Otroškega stolpa je, da ga obišče vsaj 4625 otrok na leto. »No, v slabem letu se je v njem zabavalo več kot 8900 nadobudnežev,« je povedal Gregor Grašič, del ekipe na kranjski območni izpostavi JSKD. »Očitno ponujamo dovolj zanimiv program, zagotovo pa ne gre zanemariti, da je vse brezplačno, kar je danes čedalje bolj redka dobrina.«