Rdeči alarm za slovensko družbo

Po odstopu KPK: za ene svarilna poteza, za druge puška, vržena v koruzo

Objavljeno
01. december 2013 09.43
Slovenija, Ljubljana, 31.01.2012 - novinarska konferenca Komisije za prepreccevanje korupcije. Na sliki Goran KLEMENCCICC in Rok PRAPROTNIK. Foto: Leon VIDIC/DELO
STA, R.N. G. U.
STA, R.N. G. U.
V slovenski javnosti še odmeva petkov nepreklicni odstop vseh treh članov senata Komisije za preprečevanje korupcije. Za to potezo, ki so jo potegnili na polovici svojega mandata, so se predsednik Goran Klemenčič in njegova namestnika Rok Praprotnik in Liljana Selinšek odločili iz protesta, ker se vprašanje korupcije politizira in je predmet populizmov. Ker se kljub opozorilom, da je treba izboljšati protikorupcijsko zakonodajo in narediti še kakšno potezo v pravo smer, ni nič spremenilo, naj bi s svojim odstopom sprožili rdeč alarm v vsej družbi.

Za začetek so se ob tem sprožili številni burni odzivi, nekateri razumevajoči, drugi ostri in kritični. Nekateri, med njimi tudi predsednik države, so menili, da bi morala komisija pri svojem delu vztrajati kljub težavam. Predsednika Pahor so o odstopu obvestili že v sredo, v petek pa je prejel odstopno izjavo. Razume razloge za odstop, a se z odločitvijo vodstva KPK ne strinja. Kot pravi, si bo prizadeval, da bo nov senat komisije imenovan čim prej in da bodo v njem zaupanja vredne osebnosti. Predsednik republike bo imel glavno besedo pri izbiri novega vodstva komisije. Sedanja bo svoje delo oprav­ljala najdlje do 1. marca 2014, so še povedali ob odstopu.

Da je komisija opravila veliko delo, je prepričana premierka Alenka Bratušek, zato težko razume odstop iz protesta ali nemoči. Vsekakor je treba opozorila KPK jemati zelo resno, pravi in si želi, da bi senat glede odstopa spet premislil in nadaljeval začeto delo. Nekdanji predsednik KPK Drago Kos je do poteze komisije izjemno kritičen, saj da je to neresno, neodgovorno in izdaja zaupanja tako slovenskih državljanov kot oseb­ja v komisiji. Prav tako so poskrbeli za slabo popotnico novi komisiji, je dejal.

Poslovno-politični kriminal

Brez dlake na jeziku je v petkovih Odmevih govoril Urban Vehovar, pogodbeni svetovalec predsednika Komisije za preprečevanje korupcije. Menil je, da se politika spreneveda, da se bojuje proti korupciji in da je te veliko več, kot kdor koli želi priznati. Kot glavni problem je omenil vodstva strank in omrežja, ki so navezana nanje. »Gre za omrežja poslovno-političnega kriminala, to so omrežja organiziranega kriminala, ki delujejo zelo pretanjeno, posamezni podsistemi pa so popolnoma skorumpirani, to velja recimo za zdravstvo, gotovo imajo paradržavni sektor gospodarstvo, finance. Povsod, kjer so imele stranke prste zraven, je prišlo do izjemno intenzivnega plenjenja.« Po njegovem mnenju je bila komisija »edina institucija, ki se je resno borila proti korupciji v državi«, in si lahko predstavlja, kako frustrirajoče je bilo, ko je komisija predajala gradiva pristojnim organom, a se stvar ni premaknila z mesta. Omenil je, da so bili pogosto procesirani obrobni primeri, ključni ljudje pa niso prišli pod reflektorje javnosti. »Očitno so določene skupine, ki zmorejo izvajati pritisk na določene nadzorne organe, ti pa potem selektivno opravljajo določene preiskave ali jih izvajajo prepočasi.«

Njegov sogovornik, pravnik Miro Cerar, pa je med drugim opozoril, da komisija vendarle ni bila brezzobi tiger, ampak ima, nasprotno, močan vpliv na dogajanje. Omenil je, da je povzročila padec Janševe vlade in Jankovićev umik ter s tem vladno krizo, ki še vedno traja.

Profesor na ljubljanski pravni fakulteti dr. Rajko Pirnat nam je povedal, da si dokončne slike o odstopu KPK še ni ustvaril, ga je pa dejanje presenetilo, saj dogodki tega niso napovedovali. »Priznati moram, da mi je žal, da se je KPK odločila za odstop. Menim, da so dvignili delo komisije na novo raven.« Težave po Pirnatovem prepričanju ne bi smele biti razlog za odstop; na funkciji imaš težave, to je neizogibno. Od nobenega člana, zlasti ne od Gorana Klemenčiča, ki ga pozna nekoliko bolje, ni pričakoval, da se bo pred njimi umaknil. Seveda pa ima lahko odstop v določenih primerih učinek, da strezni politično okolje. Pirnat meni, da je kolektivni odhod KPK verjetno posledica počasnega sprejemanja zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, vendar ne verjame, da se bo zaradi njega kar koli pospešilo. »Sem razdvojen. Načeloma ne odobravam odstopa pred težavami. V določenih okoliščinah pa je to lahko edina možnost in opozorilo na nepremagljive težave. Časi so takšni, da so konflikti v družbi zaradi pomanjkanja sredstev čedalje večji, zato je funkcionarjem čedalje teže izvajati njihove naloge,« je še dejal Pirnat.

Predsednik SDS Janez Janša, ki je bil sam deležen očitkov KPK, je na twitterju zapisal, da je KPK raje odstopila, kot da bi preiskala korupcijo v bankah in Mestni občini Ljubljana. Po navedbah predsednika SDS je KPK slovenska posebnost, tako kot Forum 21, in ne obstaja nikjer v EU.

Zlovešče znamenje

Med tistimi, ki jih je odstop presenetil, je predsednik DZ Janko Veber. Po njegovem mnenju bo to gotovo upočasnilo reševanje težav s korupcijo. Poudaril je, da sta DZ in KPK v zadnjem času dobro sodelovala in dosegla velik premik.

Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je izrazil obžalovanje. Po njegovih besedah so prav zdaj že vidni tudi prvi sadovi preteklega in sedanjega dela. »Če si bodo premislili, imajo še vedno to možnost in imajo tudi našo podporo, če si ne bodo, pa je smiselno, da se čim prej imenujejo novi člani in se tako tudi nadaljuje že začeto delo.«

Predsednik SD Igor Lukšič v odstopu vidi opozorilo, da je proces očiščevanja slovenske družbe in politike zastal. »Želim si, da bi našli moč za nove korake v pravo smer, saj se nam čas izteka,« je zapisal.

Po mnenju predsednika DL in notranjega ministra Gregorja Viranta je odstop vodstva KPK izjemno skrb zbujajoč. Po njegovem mnenju glavno odgovornost za odstop nosijo tisti politiki, ki so sistematično rušili avtoriteto komisije, jo diskreditirali in zaničevali njene odločitve. Virant je v sporočilu za javnost zapisal, da je odstop »zlovešče znamenje nevarnosti, da bo v Sloveniji lopovščina zmagala nad poštenjem«.

Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je dejal le, da je odstop članov komisije njihova odločitev, njega pa »ta odločitev ne moti«. Predsednik SLS Franc Bogovič je poudaril, da smo v tednu, ko se odstopi iz obupa ali protesta kar vrstijo, v tednu, ko se v kamionih vozi gotovina iz države. V naši državi je res nekaj hudo narobe, je dodal. A to po njegovem ni le nezaupnica politiki, ampak zlasti nedelovanju organov pregona in pravosodja.

Po mnenju predsednice NSi Ljud­mile Novak je odstop komisije resen alarm tudi za vse organe pregona. »Če odstopi minister zato, ker je nemočen in ne more zmagati v boju s korupcijo, če zato odstopi vsa KPK, je to jasen znak, da je v državi nekaj hudo narobe in da se moramo resneje spopasti s korupcijo,« pravi Novakova.

Koprski župan Boris Popovič ne razume, proti komu lahko protestira protikorupcijska komisija. Izrazil je prepričanje, da je narod tisti, ki protestira proti komisiji in proti vsem organom, ki izigravajo ljudi.

Zaskrbljenost nad stanjem v družbi so izrazili tudi na vrhovnem sodišču, v policiji pa so odločitev sprejeli z obžalovanjem. »V zadnjih letih je KPK pomenila vodilno institucijo v boju zoper korupcijo in je opozorila na številne probleme v državi ter tudi nakazala rešitve zanje,« so opozorili in poudarili, da je bilo sodelovanje s KPK odlično.

V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) obžalujejo odstop vodstva KPK. Menijo, da v času najbolj potrebnega boja zoper korupcijo simbolizira tragičnost razmer v Sloveniji.