Skavtstvo: gremo mi z Rogle v Ljubljano

Konferenca in forum mladih sta zelo resna dogodka svetovnega skavtskega gibanja, ki ju pripravljajo na tri leta.

Objavljeno
09. avgust 2014 20.00
12. Svetovni skavtski forum mladih, Slovenija 2014 I 12th World Scout Youth Forum, Slovenia 2014
Špela Kuralt, Celje
Špela Kuralt, Celje
V Zvezi tabornikov Slovenije, ki organizira najpomembnejša dogodka Svetovne organizacije skavtskega gibanja, pravijo, da je bil minuli forum mladih velik uspeh. Tako z optimizmom čakajo na konferenco, ki jo bodo na Gospodarskem razstavišču uradno odprli jutri, danes pa čakajo tabornike različne igre, pri katerih bodo lahko sodelovali tudi drugi obiskovalci.

Gostitev svetovne skavtske konference, ki je najpomembnejši organ odločanja v svetovni skavtski organizaciji, je velika čast za Taborniško zvezo Slovenije, ki prav letos praznuje 20 let članstva v organizaciji. Čeprav se taborniki po svetu ukvarjajo z zelo različnimi težavami, jih družijo ljubezen do bliž­njega, narave, skrb za boljši svet.

Del svojih dejavnosti bodo prikazali na današnjem uličnem festivalu taborniških iger ob 11. uri na Kongresnem trgu v Ljubljani. Mladi taborniki, ki so se prejšnji teden družili na forumu mladih na Rogli, bodo k igram povabili tudi mimoidoče. Kongresni trg bo v njihovem znamenju še ves prihodnji teden, saj bodo vsak dan od 15. do 22. ure potekale taborniške delavnice in druženje s taborniki.

Tudi o Palestini

Konferenca in forum mladih sta zelo resna dogodka svetovnega skavtskega gibanja, ki ju pripravljajo na tri leta. Takrat se delegati dogovorijo za nadaljnje triletno delovanje v organizaciji. Kot je povedal predstavnik ZTS Miha Bejek, so tako tudi mladi taborniki na forumu na Rogli zelo resno vzeli svojo vlogo: »Podali so precej amandmajev na triletni načrt, ki ga bodo sprejemali na konferenci. Mladi želijo večjo vključenost v svetovni organizaciji, tudi na vodilnih položajih. Govorili so tudi o članstvu Palestine, ki ima zdaj status opazovalke v organizaciji. Članstvo so podprli, vendar mora Palestina zanj še uradno zaprositi.«

Pogovori na Rogli so bili na zavidljivi ravni. To je opazila tudi članica svetovnega skavtskega odbora Cynthia Marquez iz Salvadorja: »Presenečena sem nad zrelostjo razprave na forumu mladih. Govorili so o res težkih temah, ki jim odrasli nismo kos tako, da bi bili spoštljivi do drugega.«

Neizgubljeno s prevodom

Govori so večinoma potekali v angleščini, pojavljajo pa se predlogi, da bi med uradne jezike sprejeli tudi španščino. Rosa Kussava iz Angole ne govori angleško, vendar ovir, da se ne bi mogla pogovoriti z drugimi udeleženci, ni bilo in je na Rogli uživala: »Na forumu sem slišala, kako naj skavti delujemo v naši državi, kjer se sicer večinoma trudimo za pomoč pri različnih konfliktih, ki jih je v regiji veliko, in poudarjamo solidarnost.«

Tudi skavti iz Macaa, od koder sta prišli Kit Ieng Chan in Hio Iong Wong, v ospredje postavljajo solidarnost in delovanje v družbi, opozarjajo na okoljske probleme in se trudijo, da bi k taborništvu pritegnili tudi odrasle, glede na to, da se družba stara. Znana vljudnost iz tega dela sveta ni bila presenetljiva, vseeno pa sta dekleti presenetili, ko sta se za pogovor zahvalili v slovenščini.

Oskar Aalde iz Norveške se z jezikoslovjem ni toliko ukvarjal, je bil pa zelo zadovoljen s forumom, kjer je dobil ideje, kako delovati doma. Skavtstvo je na Norveškem namreč rezervirano za mladostni konjiček, zato se trudijo, da bi skavte bolj povezali s skupnostjo.

Mohamed Aljakuit iz Saudske Arabije je bil najbolj presenečen nad odnosom med udeleženci: »Imam slabe izkušnje, saj je velikokrat tako, da o nas grdo govorijo, tu pa so me vsi zelo lepo sprejeli, dobil sem tudi nekaj novih prijateljev. Vidi se, da nas spoštujejo, saj so nam pripravili hrano, kot jo zahteva islam.«

Hrano so nasploh vsi pohvalili, dekletoma iz Macaa je najbolj ostalo v spominu bučno olje. Dvesto mladim tabornikom iz 80 držav, ki so se družili in razpravljali na Rogli, je bila zelo všeč tudi narava, presenetilo pa jih je hladno vreme. So se pa zato greli med sabo. »Saj so mladi. Bi bilo res čudno, da pri toliko mladih skupaj ne bi nastal niti en parček,« je z nasmeškom pripomnil Bejek.