Slovenski lepotci obnoreli Azijo

Kar trije slovenski manekeni, ki jih zastopa Erik Ferfolja, se preizkušajo na snemanjih in modnih stezah v Aziji.

Objavljeno
10. november 2012 21.23
Mankica Kranjec, Nedelo
Mankica Kranjec, Nedelo

Ne le evropske in ameriške prestolnice, s slovenskimi modeli se spogleduje tudi močan azijski modni trg. Agenti v Tokiu, Pekingu, Šanghaju, Taipeiju in Seulu ponujajo delo modela le najboljšim. »Zavedati se moramo, da pri nas skoraj ni dela v modnem svetu, ker je trg premajhen. Tako kot je kdo drug primeren za druga področja, je nekdo primeren za delo v svetu mode. Zato moraš, če želiš biti profesionalni model, oditi v tujino,« razloži Erik Ferfolja, glavni organizator projekta Mister Slovenije in lastnik modne agencije Mister Model Management.

Erik, ki ima v modni industriji že petnajst let izkušenj in veliko poznanstev po vsem svetu, je tujim agentom že ponudil svoje varovance. V tujini menda Slovenci prepričajo prav s profesionalnostjo. »Slovenci smo zelo lepi in privlačni ljudje, toda modele je treba najprej vzgojiti. Pripravimo jih zelo dobro, ker imamo izkušnje, znanje in občutek za delo z ljudmi. So lepo vzgojeni in preprosti fantje, ki se hkrati zavedajo svojih odlik. V svet se podajo samozavest­ni in prepričani o uspehu. Vsi pa se zavedajo, da so se pri nas naučili le osnov in da bodo prave nadgradnje deležni šele v modnih prestolnicah, saj tam dobijo prave priložnosti za delo, ki jih dokončno izklešejo v cen­jene manekenske mojstre.«

Od Pekinga do Taipeija

Fantje iz Ferfoljeve agencije so uspešni na vseh trgih, kjer delajo. Miha Dragoš se vrača v Milano, Žan Cvet je v Pekingu, Tadej Žalig je v tajvanskem Taipeiju, Matjaž Kumelj v Seulu v Južni Koreji, sredi decembra pa v Šanghaj odpotuje tudi Sandi Kaltak.

»Azijski trg je velik in ponuja veliko dela,« razloži Erik in dodaja: »Če imaš srečo, da si primeren profil modela za njihov trg, in se izkažeš, potem je uspeh zagotovljen. Seveda pa gre tudi za velik lobi. Azijske agencije morajo dobiti zaupanje v agente in agencije iz drugih držav. Nam je to uspelo vzpostaviti in v zelo kratkem času smo postali jamstvo za sodelovanje z azijskimi agenti.«

A svet manekenstva vendarle ni le blišč in slava. Urniki so pogosto naporni in prepolni. »Življenje modela je zelo dinamično. Tisti, ki so uspešni v tujini, potujejo iz ene modne prestolnice v drugo. Največ modelov je tam, kjer je vrhunec sezone, ta pa je v vsaki prestolnici v drugem letnem obdobju, kar je dobro. Fantje hodijo na castinge (avdicije, op. p.), ki jih je na vrhuncu sezone tudi šest do deset na dan, nato pa sledi delo – fotografiranje, snemanje in modne revije. Živijo v agencijskem stanovanju skupaj z drugimi modeli in v prostem času skrbijo za svoje telo. Urniki so natrpani. Če želiš na avdicijah prepričati naročnika, moraš biti ves čas popolnoma zbran.«

Slovenski angelski obraz

Podoben urnik ima tudi Žan Cvet, ki se oglasi iz Pekinga. Pove, da je čar modnega sveta prav delo v njem. »Vidiš veliko sveta, kultur, se spoznaš z novimi, super sproščenimi in prijaznimi ljudmi in nabereš veliko izkušenj za življenje.«

Fant z angelskim obrazom, kot se ga je menda prijel vzdevek, je delal že za blagovne znamke Etro, Jeckerson, Schwarzkopf in Canali. Da bi prepričal še več naročnikov, se avdicij udeležuje vsak dan. »Navadno zajtrku sledi fitnes in nato avdicije v dopoldanskem času. Tu na Kitajskem mi veliko časa vzamejo prevozi do avdicij, a takšen je moj vsakdan.«

Tudi profesionalni model Tadej Žalig pravi, da je na modnem področju tujina povsem drugačna od Slovenije: »Čar mojega dela je vsekakor užitek, ki ga občutim ob tem. Pravzaprav niti ne razmišljam, koliko bom zaslužil. Fotografiranje večinoma ni naporno, saj ga obožujem, pa čeprav kdaj traja ves dan. Delo z ekipo in fotografi poteka tekoče in je prijetno. Na dan imam včasih po sedem avdicij, veliko je tudi vaj, saj moramo biti na vsako avdicijo stoodstotno pripravljeni. Čeprav prostega časa ni veliko, se nekaj prostih uric med konci tedna vendarle najde. Izkoristim jih za druženje z drugimi modeli z vsega sveta. V večjem številu so tukaj tudi Portugalci, Rusi, Lat­vijci in Španci, največ prijateljev pa imam iz Brazilije.«

Formula za uspeh: preprost in pozitiven

Pred kratkim je na delo v Južno Korejo odpotoval tudi slovenski predstavnik za mistra universe 2012 Matjaž Kumelj. Pravi, da se mora »človek zavedati svojih dolžnosti, uživati z ljudmi, ki jih ima okoli sebe, in odkrivati svet – ta poklic je kot ustvarjen zame«.

Dodaja, da delo poteka kot po tekočem traku. Navadno agencija poskrbi, da model pravi čas izve, kdaj mora biti pripravljen za casting. Tega urnika se mora držati in vedno biti točen. »Vse se dogaja zelo hitro. Ker je čas dragocen, moraš na avdicijah pokazati veliko v zelo kratkem času. Če te ne izberejo, ni to nič slabega. Tisti trenutek morda ne iščejo obraza, kot je tvoj. Ko pa te izberejo in vidiš svoje fotografije na plakatih, je občutek fenomenalen, saj je to potrditev, da delaš dobro!«

Tudi on je navezal že veliko mednarodnih stikov. »Dobil sem super sostanovalce, s katerimi mi ni nikoli dolgčas. Čas si vzamemo tudi za kuhanje. Vsak dan pripravimo drugačno korejsko jed, ki jih naravnost obožujem. Riž, piščančje meso in veliko zelenjave ter zeleni čaj. To je tukaj tradicija, ki sem jo osvojil že doma.«

Vsi modeli odpotujejo v tujino s podobnim namenom, zato velja, da med njimi ni hudega rivalstva in si med sabo pomagajo. »Že od svojega predhodnika, mistra Miha Dragoša, sem dobil dober napotek, in sicer: bodi preprost, pozitiven in ne obremenjuj se z nepomembnimi stvarmi.«