Smrečice: Za meter in pol tri desetake

Glavnina prodajalcev smrekic iz domačih logov, letos označenih z rdečo nalepko, je začela prodajo.

Objavljeno
14. december 2013 21.46
Karina Cunder Reščič, Nedelo
Karina Cunder Reščič, Nedelo
Včeraj zgodaj smo obiskali eno od ljubljanski tržnic, kjer se začenja sezona za prodajalce, ki so smrekice nasekali v svojih gozdovih in nasadih. Lani je bilo takih drevesc na trgu približno 20 tisoč, letos še štejejo. Cene? Meter in pol visoka smrekica, ki je najpogostejša izbira, vas bo stala med 20 in 35 evri.

Prodaja domačih naravnih božičnih drevesc se po podatkih Zavoda za gozdove Slovenije zmanjšuje. Deloma gre razlog iskati v tem, da jih nekaj ljudje pokupijo tudi v velikih trgovskih centrih in se podatki nikamor ne prištejejo, večinoma pa je razlog v denarju: ljudem je vse teže odriniti nekaj deset evrov, da bodo imeli naravno smrekico. Kot nam je povedal eden od prodajalcev v ljubljanskem BTC, ki se s tem ukvarja že 45 let: spodobno je šlo v socializmu, zadovoljivo v letih po osamosvojitvi, v zadnjih letih pa je padec razločen. Na zavodu za gozdove se trudijo, da bi to spremenili, in spodbujajo uporabo naravnih slovenskih drevesc, pridobljenih na gozdu prijazen način, ki jih označujejo tudi z nalepko Darilo vašemu gozdu. To so drevesa s površin, ki se zaraščajo, taka, ki so rasla pod daljnovodi, in druga, ki so posekana v skladu s smernicami pametnega gospodarjenja z gozdom. V oris: pred petimi leti je zavod poslal na trg 36 tisoč plomb, obveznih označb, ki jih mora imeti uradno posekano drevo. Lani 27 tisoč. Letos jih še izdajajo, pričakujejo pa, da jih bodo na teren razposlali približno 30 tisoč, vendar to ne pomeni, da bo toliko tudi prodanih drevesc.

Na trg po smreko in ljubezniv pogovor

Še vedno najbolj kupujemo drevesca, ki so visoka med metrom in dvema, povprečje je okrog metra in pol, kar vas bo po letošnjih cenah stalo med 20 evri za res redko in na pogled bolno smrekico ter 35 evri za košato, skladno polsrebrno jelko iz nasada, ki je rasla približno 12 let. Ta je, kot nam je povedal naslednji prodajalec, tudi bolj odporna proti odpadanju iglic, spomni se celo primera, ko je drevesce, ki so ga redno zalivali, v loncu odgnalo. Večjih prodajo le malo, pa tudi višina drevesa, ki ga je mogoče posekati v skladu z odločbo Zavoda za gozdove Slovenije, je omejena s tremi metri. Taka smrekica bo na trgu stala več kot 50 evrov, odvisno od vaših pogajalskih sposobnosti: po takšnih je namreč najmanj povpraševanja, zato so prodajalci pripravljeni na nekaj barantanja. Za marsikoga so prav ti ljubeznivi dialogi v jutranji megli in mrazu dober razlog, da se poda v živce uničujoč promet in smrekico poišče na kateri od mestnih tržnic ali pri suhorobarski stojnici. Prijazni in zgovorni prodajalci so že del božične zgodbe. Povedano drugače: cena za meter in pol visoko navadno smrekico? 30 evrov. Cena za pogled na rdečeličnega prodajalca, ki razmakne veje te iste smrekice, presenečen najde opuščeno gnezdece in srečen vzklikne »unikat«? Neprecenljivo. Komur je simpatičnost tudi pomemben del zgodbe, lahko – ampak prav na hitro – razmisli o Zelenem drevesu: smrekici, ki jo med prazniki najame. To deluje tako: na spletni strani, ki jo najdete, če vtipkate besedi »zeleno drevo«, si po fotografiji izberete drevesce, nakar vam ga, za ta čas posajeno v lonec, pripeljejo na dom in po praznikih spet odpeljejo. Tako rešite dva problema: ne ubadate se z deponiranjem mrtvega drevesca – kar je ena ključnih spremenljivk pri tem, kako se računa ogljični odtis vaše božične idile –, pa tudi odpadlih iglic, ki bi jih po stanovanju najdevali še avgusta, je manj, ker devesce raste.

Tudi pri Zelenem drevesu je najbolj iskana velikost okrog 150 centimetrov, pravi Matic Senica, ki smo ga zmotili ravno med razvažanjem. To namreč že poteka s polno paro, tako da je dreveščkar, kot se sam imenuje, ocenil, da bo do danes na voljo še kakih 25 drevesc, do četrtka pa so jih služit poslali približno 150. Cena pri njih? Med 55 in 65 evri za povprečno velikost, torej nekje med 1,3 in 1,6 metra, na voljo pa so tako srebrne smreke kot omorike. Cena vključuje izkop, sajenje, dostavo, odvoz ter spet sajenje drevesca v zemljo v drevesnici, od koder je prišlo.

Kaj pa se zgodi, če tako najeto drevesce s slabo oskrbo ubijete? »Umorov za zdaj še nismo imeli,« se zasmeji sogovornik. »Če kakšna gostja zboli, smo malo žalostni, to je vse. Torej dodatnih stroškov naročniki s tem nimajo.« Drevesce po takšnem izletu potrebuje kakšni dve ali tri leta, da si opomore, zato ne morete za več let rezervirati istega, še doda duhoviti sogovornik.