Snežni plaz: Poglej na tablo, da ne bo hudo

Na ljubeljskem parkirišču vas signalni tablo seznani z nevarnostjo plazov na območju Zelenice.

Objavljeno
20. januar 2013 14.06
Dejan Ogrinec
Dejan Ogrinec
Končno je padel sneg in se je začela prava zima. Vendar z njo, žal, prihajajo tudi težave, med drugim nevarnost snežnih plazov, zlasti v visokogorju. Da temu morda namenjamo premalo pozornosti, opozarja statistika nesreč v zadnjih nekaj zimah.

Eden izmed ukrepov za boljšo informiranost obiskovalcev gora nad Tržičem je signalni opozorilni tabló, ki od 15. januarja deluje na parkirišču na Ljubelju in prikazuje stopnjo nevarnosti snežnih plazov za območje Zelenice. Postavljen je na izhodišču za turno smučanje (in druge gorniške dejavnosti), to je na parkirišču pod stavbo nekdanje sedežnice na Zelenico. V spomin in opomin, pod plazovi na Zelenici je do sedaj umrlo devet oseb. Leta 1962 dva graničarja, leta 1977 dva profesorja in štirje dijaki srednje šole iskra Kranj in leta 2010 mladi bordar. V Sloveniji je po žrtvah plazov v zadnjem času izstopala zima 2009/2010 s sedmimi žrtvami.

Prva ideja o informativno-opozorilnem tabloju se je porodila ob razmišljanju, kako poskrbeti za večjo obveščenost, ozaveščanje obiskovalcev in s tem varnost pred snežnimi plazovi na Zelenici. Glavni pobudnik projekta, Primož Štamcar, član GRS Tržič: »Lansko jesen je potekal sestanek vseh vpletenih na občini Tržič. To so PD Tržič, Gorniški učni center (GUC) Zelenica, GRS Tržič, predstavniki občine. Premlevali smo problematiko nevarnosti snežnih plazov na območju Zelenice, še posebno z vidika zaprtja smučišča. Po zakonu je za plazovno varnost na območju smučišča odgovoren upravljavec, zdaj pa tu smučišča in upravljavca tako rekoč ni več. Po sestanku sem na pobudo oziroma prošnjo GUC Zelenica pripravil nekaj predlogov za izboljšanje varnosti pred snežnimi plazovi z določenimi ukrepi, med njimi so dokup in popolnitev reševalne opreme za območje Zelenice – lavinske sonde, lopate, opremo za prvo pomoč in podobno. Med predlaganimi ukrepi je še izdelava naprave za klic v sili pri koči na Zelenici – signal za gsm je tam zelo slab ali ga sploh ni, in ko je koča zaprta, je sporočanje v dolino oteženo. Predlagal sem še postavitev opozorilne table na Ljubelju, ki bi prikazovala trenutno nevarnost snežnih plazov na Zelenici, in zagotovitev snežnih sani in ratraka – tudi za potrebe hitrejšega dostopa ob morebitni nesreči v plazu – ter tečaje in druge preventivne dejavnosti s področja varstva pred snežnimi plazovi.«

Na občini so predloge potrdili in odobrili sofinanciranje. Tako je bil med prvimi na seznamu ukrepov tablo. Izdelal, postavil, programiral in preizkusil ga je Grega Bahun, ki je obliko in rešitev tudi avtorsko zaščitil. Za mnenje o vsebini sta Štamcar in Bahun povprašala precej ljudi, predvsem članov GRZS in drugih strokovnjakov za plazove, tako da sta končna oblika in vsebina tabloja v resnici rezultat skupnega dogovora.

Od prejšnjega tedna tablo že poskusno deluje, na njem pa je prikazana aktualna stopnja nevarnosti snežnih plazov v skladu z mednarodno petstopenjsko lestvico nevarnosti. Poleg opozoril glede snežnih razmer so dodani informativni podatki, naslovi in telefonske številke planinskega doma na Zelenici in Gorniškega učnega centra Zelenica.

Zanimivo je, da se prikaz nevarnosti snežnih plazov ureja daljinsko, po internetni povezavi, in je usklajen z objavljenimi napovedmi za to območje. Pristojni namreč združijo podatke o nevarnosti plazov, ki jih pripravljajo ARSO, part­nerji pri projektu Naravne nesreče brez meja in avstrijska Koroška služba za opozarjanje pred plazovi (Lawinenwarn­dienst Kärnten). Pri obveščanju upoštevajo še dodatne podatke o snežni odeji, ki jih s terena posredujejo obiskovalci Zelenice in oskrbniki doma na Zelenici, ter izsledke občasnih strokovnih ogledov terenskih razmer in preizkusov trdnosti snežne odeje na tem območju. Nastavitev bo vsak dan osvežena, kar je še najbolj pomembno.