Sodobni fotografski izraz v znamenju tradicije

Prihodnje leto počastitev 200. obletnice rojstva našega velikega fotografa, Janeza Puharja.

Objavljeno
25. oktober 2013 15.20
Izidor Gašperlin, Vasja Doberlet
Izidor Gašperlin, Vasja Doberlet
Fotografsko društvo Janez Puhar Kranj nadaljuje tradicijo, ki so jo pred več kot sto leti začeli Franc Holchaker, Franc Ipavec, Anton Brilli in drugi, ki so 7. decembra 1910 v Kranju ustanovili fotografsko društvo z imenom 1 slovenski klub fotografov amaterjev. To sicer ni bil prvi fotoklub na Slovenskem, bil pa je prvi, v katerem so se v takratnem avstro-ogrskem cesarstvu upali glasno povedati svojo pripadnost.

Z začetkom 1. svetovne vojne je delo kluba zamrlo in spet zaživelo šele leta 1949. Takrat so v Kranju ustanovil Foto kino klub Kranj. Ta se je leta 1960 preimenoval v Foto klub Janez Puhar in leta 2001 v Fotografsko društvo Janez Puhar Kranj. Takoj po letu 2001, ko je zavel digitalni veter v fotografiji, sta Niko Sladič in Luka Dakskobler naredila prve korake k novim metodam fotografiranja in obdelave fotografij. Takratni nesporni nestor Janez Mrenčič je vsem dvomljivcem povedal: »Ni bistveno, kako je fotografija narejena, bistveno je, ali je dobra.«

Pomembno je, s kakšno idejo se lotiš obdelave, na koncu je seveda pomembno tudi, kako to izvedeš. Krajina je vedno bila, tudi danes, pomembna zvrst fotografije v kranjskem društvu in mnoge fotografije so bile nagrajene na pomembnih mednarodnih razstavah. Se pa lahko kranjski fotografi pohvalijo tudi s posnetki, ki niso samo krajina. Gre za makro posnetke in druge posnetke iz narave. Pogoste so prav tako fotografije iz vsakdanjega življenja, mestne scene in arhitektura.

Vrhunci kluba

V stoletni tradiciji je imelo društvo štiri pomembne ustvarjalne in organizacijske vrhunce: v drugi polovici 50. let so kranjski fotografi delali prve korake na področju barvne fotografije, v 70. letih je bil na pobudo kranjskih fotografov ustanovljen Kabinet slovenske fotografije. Tu je nastala ena največjih zbirk fotografij slovenskih avtorjev. Zdaj društvo nadaljuje tradicijo svojih predhodnikov. Letos je organiziralo že 40. bienalno razstavo Pokrajina.

Od leta 2002 prirejajo mednarodno bienalno razstavo Miniature. Ob šestih razstavah pod pokroviteljstvom Mednarodne zveze za fotografsko umetnost – FIAP so leta 2009 pripravili še podobno razstavo za mlade. Leta 2010, ko so praznovali 100-letnico kranjske organizirane fotografije, so pod patronatom FIAP priredili še mednarodno razstavo povabljenih avtorjev iz Argentine, Italije, Madžarske, Srbije Švedske in seveda Slovenije.

V kranjskih galerijah so pripravljali razstave za prijateljske klube iz tujine. Sodelovali so s klubi iz Banjaluke, Beljaka, La Ciotata (Francija), Zagreba, imeli so številne društvene razstave v tujini. V letih 2011 in 2012 so organizirali dva mednarodna »Cyber Ex-Tempora«, ki sta pritegnila klube iz 13 držav, od Singapurja do Irske. Prvič je bila tema sobotno dopoldne v našem mestu, drugič so fotografirali na temo prijateljstvo. Za oba dogodka je FIAP podelil patronat.

Letos aprila so v Kranju priredili že 2. Puharjeve dneve, tudi za ta dogodek so pri FIAP pridobili patronat. Puharjevi dnevi so mednarodna fotokolonija, na kateri vsak večer odprejo vsaj eno razstavo fotografij uglednih domačih in tujih avtorjev. Čez dan pa tujim fotografom predstavijo možnosti fotografiranja v Sloveniji.

Ker večina dogodkov in druženj fotografov na mednarodni ravni poteka v Layerjevi hiši v Kranju in ker je tam tudi stalna razstava o življenju in delu Janeza Puharja, je to idealna priložnost za širjenje vedenja o našem znamenitem fotografu tudi onstran meja. »Puharjevi dnevi so priložnost, da pridobivamo mednarodne ambasadorje Janeza Puharja, prvega slovenskega fotografa in izumitelja fotografije na steklo. So tudi uvod v Puharjevo leto 2014, ko bomo praznovali 200. obletnico njegovega rojstva,« je poudaril Vasja Doberlet, predsednik Fotografskega društva Janez Puhar Kranj.