Suša: redke kapljice popije veter

Zaradi suše imajo potoki in reke v Vipavski dolini, ponekod na Goriškem in v Goriških brdih nižje vodostaje.

Objavljeno
04. avgust 2012 21.18
K. Ž., Nova Gorica
K. Ž., Nova Gorica

O tem, kakšne razsežnosti ima v Vipavski dolini letošnja suša, mogoče še najbolje kažejo podatki Rajka Črva iz Kmetijske svetovalne službe Ajdovščina. Zadnje, za kmetijske kulture pomembnejše deževje so zapisali 13. junija: od takrat do 2. avgusta so na treh merilnih postajah ADCON (Slap, Potoče, Šmarje) izmerili v povprečju le malo več kot 50 milimetrov dežja.

Že več kot mesec dni stalno piha veter, nekatere dni celo s sunki več kot 100 kilometrov na uro, ki vsako kapljo dežja takoj posuši. Ozimna žita so več kot dva tedna prezgodaj končala vegetacijo, zato so bili pridelki več kot 30 odstotkov manjši od povprečja. Od prve košnje zaradi visokih temperatur, stalnih vetrov in suše na travnikih ni rasla niti lucerna, ki marsikaj prenese. Izpadel je že en odkos trave, nadaljevanje suše bo po ocenah strokovnjaka povzročilo propadanje koreninskega spleta trav in uničenje travnikov. Precejšnjo škodo je utrpela tudi koruza: koruzni posevki so na najboljših njivah dosegli le polovično višino, zaradi suše ne tvorijo storža, na najbolj sušnih njivah so posevki že več kot do polovice posušeni. Škode na poznih sortah krompirja so ocenjene med 30 in 50 odstotki.

Hudo je tudi v sadovnjakih. Češnjevi nasadi, ki so imeli v času dozorevanja preveč vlage, so marsikje izsušeni. Zaradi suše pričakujejo zaustavitev rasti enoletnih mladik, odpadanje listja in posledično slabši nastavek cvetnih brstov za prihodnje leto. Predvidevajo, da bo še povzročila propadanje dreves zaradi lesnih gljiv, ki napadajo od suše prizadeta drevesa. Suša je manjšo škodo povzročila na poznih sortah marelic, kjer bo škoda na drevesih podobna kot pri češnjah. Breskovi nasadi so namakani, zato posledic ni. V zadnjih desetih dneh je vode začelo zmanjkovati celo za vinsko trto, ki najdlje zdrži sušo. »Če se bo suša stopnjevala do velikega šmarna, ko običajno začne deževati, bo katastrofa v vseh vinogradih. Kljub dežju bo prizadeta kakovost grozdja. Škode na več kot 800 hektarih vinogradov so že presegle 50 odstotkov. To so večinoma vinogradi na pobočjih, približno 200 hektarov vinogradov na ravnini pa še nekako zdrži. S stopnjevanjem suše bodo prizadeti tudi ti,« ocenjuje Črv.

Zaradi dolgotrajne suše imajo potoki in reke v Vipavski dolini, ponekod na Goriškem in tudi v Goriških brdih opazno nižje vodostaje, doslej pa so prepoved zalivanja izdali le v Komunalno stanovanjski družbi Ajdovščina, in sicer za uporabnike vode iz vaških vodovodnih sistemov Sanabor in Podkraj-Strelice. Prepoved velja za zalivanje zelenic in vrtov ter pranje avtomobilov, ukrep pa velja do preklica. Drugod se za druge omejitve niso odločili, upajo tudi, da do 15. avgusta, ko so napovedane obilnejše padavine, ne bo treba izreči strožjih ukrepov. Uprava za zaščito in reševanje je že razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja na širšem območju Primorske. V naravnem okolju je prepovedano kuriti, uporabljati odprti ogenj, puščati in odmetavati goreče ali druge predmete ali snovi, ki lahko povzročijo požar. Ta od petka velja v občinah Koper, Izola, Piran, Ilirska Bistrica, Pivka, Postojna, Sežana, Divača, Hrpelje - Kozina, Komen, Vipava, Ajdovščina, Nova Gorica, Kanal, Brda, Miren - Kostanjevica, Renče - Vogrsko in Šempeter - Vrtojba.

Velik požar, za katerega vzrok še ni znan, se je v četrtek vnel na Sveti gori nad Novo Gorico. Požar se je razširil na težko dostopnem in zaradi ostankov neeksplodiranih ubojnih sredstev nevarnem terenu, na srečo ga je gasilcem - tudi s pomočjo kolegov iz Italije - v petek zvečer uspelo ukrotiti.